Opublikowany przez: tense 2020-09-29 08:09:02
Jednakże pomysł posiadania czworonoga nie zawsze jest trafiony. Sprawdź, kiedy warto przyprowadzić do domu nowego członka rodzinny, a kiedy nie jest to wskazane.
Prawie każde małe dziecko z zainteresowaniem podchodzi do psów na spacerze, ogląda bajki, w których głównymi bohaterami są zwierzaki i czyta książeczki o podobnej tematyce. Nic więcej dziwnego, że nastaje dzień, w którym zaczyna marzyć o własnym psie, kocie czy króliku. Maluchy chcą dotykać puszystego futerka czy przytulać się do ukochanego pupila tuż przed zaśnięciem.
Większość ludzi bardzo często myli zwierzęta z zabawkami i dlatego po kilku miesiącach po przyjściu o domu pupila, zaczynają pojawiać się pewne problemy np. zwierze nie wykazuje chęci zabawy z dzieckiem, wydziela nieprzyjemny zapach, jest nieposłuszne a męczone, ma tendencję do agresji. W tym miejscu należy pamiętać, że niezależnie od gatunku zwierzęcia jest to żywy organizm, do którego należy podejść z należytym szacunkiem oraz spełniać jego wszystkie potrzeby fizjologiczne. Rozsądny rodzic powinien najpierw odbyć rozmowę z dzieckiem i wytłumaczyć mu, z czym wiąże się posiadanie w domu zwierzaka. Następnie, warto zastanowić się wspólnie nad wyborem określonego gatunku nowego pupila.
Już czteroletnie dziecko może z powodzeniem stać się opiekunem zwierzaka. Na pierwszego pupila warto jednak wybrać gatunek, który nie wymaga skomplikowanej i czasochłonnej opieki. Dobrym pomysłem jest żółw lub świnka morska. Szkrab będzie miał okazję poczuć się jak dorosły i z przyjemnością może podawać jedzenie oraz pomagać w myciu klatki czy terrarium. Warto jednak pamiętać, że większość gryzoni prowadzi nocne życie, a w ciągu dnia nie są na ogół aktywne. Konieczne jest także poinformowanie dziecka o tym, że tak małe zwierzę nie wolno ściskać i dlatego musi obchodzić się z nim ostrożnie.
Zakup psa czy kota jest także dobrym pomysłem, pod warunkiem, że to rodzice wezmą za nie pełną odpowiedzialność. Te zwierzęta wymagają bowiem większej opieki i np. codziennych spacerów czy regularnych wizyt u weterynarza.
Bycie alergikiem nie wyklucza posiadania pupila. Należy jednak pamiętać, że źródłem alergii dla dziecka są przede wszystkim sierść oraz wydzieliny gryzoni, kotów, psów, a nawet ptaków. Objawami nadwrażliwości są głównie kaszel, katar oraz łzawienie z oczu. W takich przypadkach warto pomyśleć o zakupie rybek czy żółwia. Kotami, które mogą mieszkać z alergikami, są te należące do rasy syberyjskiej, norweskiej i Sphinksy. Najmniej uczulającymi psami są sznaucery, terriery i Shih tzu.
Bez względu na to, czy adoptujemy, czy kupujemy zwierzątko, ważne jest aby nie przytłaczać dziecka wszystkimi obowiązkami wynikającymi z posiadania pupila. Na początku dobrze jest, aby angażować malucha we wspólną opiekę nad nowym członkiem rodziny. Warto opowiedzieć lub przeczytać mu o tym, jakie ma ono wymagania i jak należy o nie dbać. Konieczne jest nauczenie dziecka szacunku do innego gatunku i troski. Warto przy tym być cierpliwym i stopniowo pozwalać dziecku na samodzielne nasypywanie karmy do miseczki, wymianę ściółki w terrarium (w przypadku chomika czy królika) czy też wyczesywanie sierści.
Nie da się ukryć, że zwierzę w domu, w którym wychowuje się dziecko, niesie za sobą ogromną radość, uczy opiekuńczości, przywiązania i empatii. Jednakże kupno lub adopcja pupila powinna wynikać z miłości i odpowiedzialności rodziców. Jeśli dorośli nie przepadają za czworonogami lub nie mają czasu na opiekę i pielęgnację, lepiej sprezentować maluchowi interaktywną zabawkę. Ponieważ maluch nie jest w stanie samodzielnie zająć się jakimkolwiek zwierzakiem, konieczne jest ustalenie zakresu obowiązków wśród wszystkich domowników.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.