Opublikowany przez: ULA
Autor zdjęcia/źródło: Zajęcia dodatkowe dla dziecka@ pixabay
Oferta zajęć, na które może uczęszczać nasze dziecko po lekcjach jest ogromna. Warto przyjrzeć się ofercie zajęć miejskich domów kultury, które są przeważnie znacznie tańsze od identycznych zajęć oferowanych przez prywatne firmy. Zajęcia przeznaczone są zarówno dla młodszych dzieci, jak i dla nastolatków.
Na początek zajęcia taneczne: oferta jest bardzo bogata, jeżeli dziecko nie odnajdzie się w jednym stylu tańca (np. towarzyskim), można wybrać inną grupę (zajęcia break-dance czy taniec współczesny). Co dają dziecku zajęcia z tańca? Przede wszystkim odrobinę ruchu, szczególnie dla dzieci, które nie przepadają za tradycyjnym, „szkolnym” wychowaniem fizycznym.
Zajęcia muzyczne niekoniecznie musza być przeznaczone dla dzieci „utalentowanych”. Gra na instrumencie może być świetną zabawą w tworzeniu prostych melodii, także dla dzieci nie wykazujących szczególnych zdolności muzycznych, ale chętnych do nauki.
Nie każde dziecko musi być wirtuozem – wystarczy, że będzie czerpać radość z tworzonej muzyki i czyniących przez niego postępów. Dziecko nauczy się na takich zajęciach oprócz nauki gry na instrumencie – systematyczności. W przypadku znudzenia instrumentem, dziecko można przepisać na inny instrument/typ muzyki.
Twoje dziecko ma artystyczną duszę? Nie ma natomiast, mimo silnych starań szczególnych zdolności plastycznych? Pomóż mu się rozwijać zapisując je na zajęcia filmowe czy kurs fotograficzny. Dzięki takim zajęciom nauczy się w jaki sposób tworzyć piękne zdjęcia czy montować krótkie filmy (niekoniecznie kręcone drogą kamerą, może to być telefon komórkowy), a także zyska podstawową wiedzę na temat realizacji filmów oraz fotografiki.
Zajęcia teatralne również pozwolą zrealizować się małemu artyście i wyzwolić jego twórczą ekspresję, a oprócz tego mogą pomóc w przezwyciężeniu nieśmiałości. Teatr dziecięcy nie musi opierać się wyłącznie na inscenizacji jasełek czy występach z okazji świąt narodowych, do których dziecko przywykło w szkole. Ciekawą alternatywą mogą być oferowane przez domy kultury dziecięce grupy musicalowe czy kabaretowe. Co ważne, teatr pomaga dzieciom w wyrażeniu swoich własnych doświadczeń i poznaniu oraz nazwaniu własnych emocji.
Wiele domów kultury oferuje zajęcia ze sztuk walki. Oprócz aktywności fizycznej i możliwości wyzbycia się nadmiaru energii (szczególnie korzystne dla dzieci nadpobudliwych), zajęcia takie pomagają zyskać pewność siebie i wyzbyć się poczucia bezradności w sytuacjach nieprzyjemnych. Nie chodzi tu wyłącznie o siłę fizyczną i możliwość samoobrony, ale także o psychologiczne aspekty, jak na przykład naukę stanowczości.
W ofercie często znajdują się także zajęcia warsztatowe, które poruszają tematykę asertywności, uzależnień, uleganiu presji itp. Jeżeli przypuszczamy, że nasz syn/córka może mieć problemy, na przykład z rówieśnikami, warto wysłać je na takie zajęcia, po których nawiązać możemy w warunkach domowych rozmowę z dzieckiem o podobnej tematyce.
Z nietypowych zajęć w ofertach domów kultury znaleźć możemy: kurs pilotażu zdalnie sterowanych modeli latających, teoretyczny kurs lotniarstwa, kursy kroju i szycia, tkactwo artystyczne, klub literacki, zajęcia szachowe, pracownie komiksu, warsztaty papieroplastyki czy zajęcia jogi dla najmłodszych. Tego typu zajęcia odpowiednie będą jednak dla dzieci chociażby minimalnie zainteresowanych oferowaną tematyką.
Dziecko, które nie będzie zainteresowane lub nastawione negatywnie, szybko zniechęci się nie tylko do tych zajęć, ale wszelkich aktywności pozalekcyjnych. Wiele dzieci ma wciąż problem z określeniem swojego hobby czy zainteresowań. Pomóc im w tym możemy zapisując dzieci na różnego rodzaju zajęcia jednorazowe, dzięki którym dziecko odkryję co lubi i odnajdzie pasję – być może na całe życie.
Dla najmłodszych dzieci, które z różnych powodów nie uczęszczają do przedszkola, domy kultury proponują zajęcia grupowe, dzięki którym dziecko będzie miało kontakt z rówieśnikami.
Jeżeli domowy budżet chwilowo nie pozwala zapisać Ci dziecka na żadne zajęcia dodatkowe, nie rezygnuj z nich całkowicie. Rozejrzyj się czy w okolicy nie działa żadna bezpłatna świetlica. Prawdopodobnie będzie miała węższą ofertę zajęć, ale na pewno znajdą się w niej wartościowe zajęcia taneczne czy plastyczne.
Pamiętać trzeba także, aby nie przesadzić z ilością zajęć dodatkowych. Mają one pomóc dziecku w rozwijaniu jego hobby i być dla niego przyjemnością, a nie zapełnić mu cały wolny czas i być jedynie obciążeniem.
Agnieszka Dyląg
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.09.27 14:30
trzeba kierować się zainteresowaniami dziecka! jeżeli samo będzie chciało uuczestniczyć w takich zajęciach to dlaczego nie! oczywiście nic na siłę!
Stokrotka 2016.09.27 10:29
Najlepiej dobrać to co dziecko lubi. By czas spędzało z przyjemnością a i nauczyło się czegoś ciekawego, swoje talenty rozwijało..
109.173.*.* 2016.09.26 21:07
Lepiej, żeby dziecko uczęszczało na zajęcia dodatkowe, niż miałoby siedzieć przed telewizorem. Jestem ciekawa tego typu zajęć, sam angielski czy gitara to na krótką metę to za mało, szukam dla mojej Amelki-rezolutnej 10-latki czegoś interesującego? A jeśli takie zajęcia miałyby rozwijać pewne sfery osobowości, to jeszcze lepiej. Słyszałyście o zajęciach Akademii dla Młodych dam w Poznaniu? Jakieś opinie?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.