Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-11-02 08:32:30
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Człowiek używa pięciu zmysłów do odbierania różnych bodźców i poznawania świata. Wzrok, słuch, dotyk, węch i smak rozwijają się jednak stopniowo. Proces ten nazywany jest integracją sensoryczną. Aby przebiegał prawidłowo, konieczna jest odpowiednia stymulacja, którą zalecają badacze i lekarze. W tym celu stworzone zostały zabawki sensoryczne.
Specjalnie zaprojektowane produkty pomagają w korzystaniu ze zmysłów. Są one wykonane z różnych materiałów i dostępne w wielu kształtach oraz rozmiarach. Dzięki temu każdy gadżet może być dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka. Zabawki skupiające się na wzroku zazwyczaj wyposażone są w kolorowe elementy. Z kolei inne produkty mogą mieć różne faktury lub pozytywki.
Po zabawki wspierające integrację sensoryczną sięgają przede wszystkim rodzice i opiekunowie dzieci z różnymi zaburzeniami. Warto jednak zaznaczyć, że w pełni zdrowe maluchy również potrzebują tego typu gadżetów do prawidłowego rozwoju.
Zabawki sensoryczne mają na celu poszerzanie zdolności poznawczych, a także umiejętności manualnych i świadomości emocjonalnej. Dlatego wprowadzenie ich do codziennych gier wpływa bardzo dobrze na rozwój dziecka. Aktywizacja zmysłów stymuluje mózg, dzięki czemu rozrywka jest połączona z nauką. Z tego powodu zabawki sensoryczne powinny znaleźć się w pokoju każdego dziecka.
Nie wszystkie zabawki będą odpowiednie dla najmłodszych maluchów. Dlatego, wybierając konkretne produkty, trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia. Dzięki temu można mieć pewność, że gadżet nie będzie zbyt skomplikowany. Warto też przemyśleć, jaki zmysł dziecka wymaga największej ilości bodźców. W razie potrzeby można postawić na zabawki, które rozwijają wszystkie zmysły jednocześnie. Do najczęściej wybieranych produktów należą:
To, w jaki sposób zabawki sensoryczne pomagają w rozwoju psychicznym, zależy oczywiście od danego produktu. Materiałowe książeczki kontrastowe wykorzystują obrazki, które są dostosowane do wzroku dziecka. Dzięki temu przyciągają jego uwagę i skupiają ją na przedstawianych kształtach i kolorach. Z kolei maty czy tablice manipulacyjne pomagają we wzmocnieniu koordynacji ruchowej i zręczności. Rozwój tzw. motoryki małej sprawia, że dziecko znacznie szybciej uczy się chwytać przedmioty czy posługiwać się sztućcami.
Korzyści płynące z używania zabawek sensorycznych obejmują też wzmocnienie więzi społecznych, naukę rozwiązywania problemów, rozwój zdolności obserwacji otoczenia czy poszerzenie słownictwa. Inwestycja w tego typu produkty jest więc bardzo opłacalna i w przyszłości może przynieść bardzo dobre wyniki w szkole.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.