Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-06-06 14:52:09
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu leczenie białaczki
Białaczka, nazywana również leukemią, obejmuje sporą grupę białaczek zróżnicowanych pod względem tempa rozwoju i nieprawidłowości komórkowych.
Choć wydaje się, że podłoże chorób nowotworowych nie jest znane lub że wywołują je jedynie czynniki genetyczne okazuje się, że na pojawienie się wielu z nich wpływają czynniki środowiskowe. Więcej na temat białaczki dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.
Przykładowo, związany z rozwojem cywilizacyjnym rak jelita grubego ma ścisły związek z niewłaściwą dietą. Środowiskowe czynniki ryzyka znane są także w przypadku np. nowotworu skóry wywołanego ekspozycją na promieniowanie UV czy nowotworu głowy, szyi i przełyku w wielu przypadkach spowodowanych przez alkohol i tytoń.
Także rak szyjki macicy powodowany jest w 90 proc. przez wirusa brodawczaka ludzkiego, a nowotwór żołądka w ok. 70 proc. przypadków wywoływany jest przez zakażenie bakterią Helicobacter pylori.
Podobnie jest w przypadku białaczki. Choć jej podłoże nie jest do końca znane, ocenia się, że istnieją złożone czynniki ryzyka, które mogą mieć wpływ na pojawienie się choroby. Oprócz predyspozycji genetycznych są to czynniki natury zakaźnej – najprawdopodobniej wirusowej, czynniki chemiczne, fizyczne lub biologiczne, a także upośledzenie czynności układu odpornościowego.
Białaczkę może więc wywoływać m.in. nadmierna ekspozycja na promieniowanie jonizujące i związki chemiczne takie jak herbicydy, pestycydy, insektycydy czy rozpuszczalniki. Wpływ może mieć także leczenie cytostatykami czy długotrwała immunosupresja po przeszczepieniu narządu. Okazuje się, że podatność na białaczkę zwiększają także choroby genetyczne takie jak m.in. zespół Downa czy zespół Blooma oraz onkogenne retrowirusy HTLV-1, HTLV-2.
Wymienione czynniki ryzyka mogą aktywować obecne przez kilka lat we krwi wirusy, które powodują rozrost nieprawidłowych, nowotworowych komórek. Niestety, naturalna ochrona organizmu jaką jest układ immunologiczny nie potrafi rozpoznawać patologicznych komórek i reagować na nietypowe struktury.
W zależności od rodzaju białaczka może być leczona m.in. za pomocą chemioterapii lub np. przeszczepienia szpiku. Nieraz stosuje się także nowoczesne terapie tzw. celowane.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.