Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-06-19 10:52:33
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu, adobestock
Jest wiele czynników wpływających na rozwój AZS. Oczywiście jeżeli choroba występuje w najbliższej rodzinie, to znaczy jeden z rodziców choruje na AZS, to jest duże prawdopodobieństwo, że choroba zostanie przekazana dziecku, ponieważ ma także podłoże genetyczne. Na rozwój czy też zaostrzenie objawów atopowego zapalenia skóry wpływ ma wiele czynników środowiskowych. Można wśród nich wymienić: alergeny, zanieczyszczenia środowiska, zakażenia, zmiany temperatury, wysoka czy też niska temperatura powietrza, wilgotność powietrza, a ponadto substancje drażniące. Warto podkreślić, że czynnikiem, który może wywołać AZS jest także stres. Jak pokazują badania żyjemy w coraz bardziej stresogennych warunkach, dlatego stres może odbijać się także na naszej skórze w postaci AZS.
Odpowiednie postępowanie medyczne może doprowadzić do cofnięcia się objawów AZS, jednak nigdy nie można mówić o całkowitym wyleczeniu, ponieważ organizm jest stale narażony na czynniki wywołujące AZS. Jak w przypadku wielu chorób dermatologicznych możliwe jest zatem doprowadzenie do stanu remisji lub zmniejszenia widoczności objawów choroby. Jak wygląda atopowe zapalenie skóry leczenie? Stosowane są różne grupy leków. Są to między innymi nowoczesne leki przeciwzapalne, do których można zaliczyć takrolimus i pimekrolimus. Ponadto wykorzystuje się preparaty natłuszczające i steroidowe. Pozytywne działanie ma również fototerapia. Warto wiedzieć, że na AZS wpływ ma nieprawidłowy stosunek kwasów Omega-3 do kwasów Omega-6 w organizmie i niedobór kwasu linolowego. Prawidłowe proporcje kwasów mogą wynosić od 1:1 do 1:4. Ich utrzymywanie zapobiega powstawaniu wykwitów skórnych i swędzeniu skóry. Jeżeli znane są alergeny pokarmowe, to można przeprowadzać odczulanie.
Pielęgnacja skóry przy AZS jest bardzo ważna zarówno w okresach remisji, jak i zaostrzenia objawów chorobowych. Należy przede wszystkim natłuszczać i nawilżać skórę. Pomocne w tym są kosmetyki wspomagające w leczeniu AZS zawierające emolienty. Koniecznie trzeba nosić odzież bawełnianą i oddychającą. Można stosować również wet wrapping. Jest to nakładanie na skórę emolientów po kąpieli, a następnie bandażowanie skóry. Warto wiedzieć, że kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kilka minut i należy ją przeprowadzać w wodzie o temperaturze od 33 do 34 stopni. Do wody można dodawać emulsje, płyny, oleje mineralne o pH wynoszącym 5,5. Osoby z AZS nie powinny stosować żadnych kosmetyków o działaniu wysuszającym skórę, czyli zawierającym parabeny, silikony czy też alkohol. Dodatkowo nie powinny stosować perfumowanych mydeł, soli do kąpieli czy peelingów. Warto wybierać kosmetyki zawierające naturalne oleje, a także witaminę E. Należy też pamiętać o właściwej diecie, w tym nawodnieniu. Koniecznie trzeba wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie, a latem, gdy temperatura jest wysoka, nawet ok. 3 litry płynów. Odpowiednia pielęgnacja i dbałość o skórę może spowodować, że remisja choroby będzie dłuższa.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.