Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-09-15 09:41:16
Autor zdjęcia/źródło: @ mat. promocyjne
Warto jednak uważnie obserwować swój organizm – wczesne symptomy ciąży jesteśmy w stanie dostrzec nawet 10 dni od momentu zapłodnienia, chociaż łatwo pomylić je z objawami przeziębienia, grypy, niestrawności, czy przemęczenia.
Jednym z pierwszych objawów ciąży jest huśtawka nastrojów – napady płaczu, rozdrażnienie, brak radości życia i następująca po nich gwałtowna poprawa humoru. Jest to efekt działania podwyższonego poziomu hormonów, między innymi progesteronu. W tym samym czasie może wystąpić zmienny apetyt – przyszła mama może na przemian odczuwać wzmożone łaknienie i niechęć do jedzenia. Zdarza się również, że sięga po potrawy, za którymi wcześniej nie przepadała. W pierwszych dniach ciąży często towarzyszy kobiecie uczucie przemęczenia i senność. Tym, co różni je od zwykłego przemęczenia, jest fakt, że nie mija po odpoczynku. Kolejnym sygnałem, który może świadczyć o ciąży, jest tkliwość piersi, które mogą być obrzmiałe i powiększone. Często pojawia się na nich sieć widocznych żyłek, a brodawki stają się ciemniejsze. Wynika to ze zmiany ukrwienia piersi, co jest zupełnie naturalna w czasie ciąży. Wiele kobiet skarży się również na nadwrażliwy węch – drażnią je zapachy, za którymi dotąd przepadały. Bywa, że ulubione perfumy stają się nie do zniesienia!
Każda kobieta znosi ciążę inaczej. Co więcej, dwie, następujące po sobie ciąże u tej samej kobiety mogą przebiegać zupełnie odmiennie! Inne będą także ich objawy. Niektóre panie odczuwają bóle i zawroty głowy, pojawia się u nich ślinotok, chrapanie, plamki na skórze, wzdęcia, skurcze jelit i zaparcia. Dotąd odporne na ból kobiety stają się nadwrażliwe i cierpią przy najmniejszym urazie.
Najbardziej oczywistym objawem ciąży jest brak miesiączki, chociaż przyczyny braku okresu mogą być także inne. Warto wiedzieć, że po zajściu w ciąże może wystąpić plamienie implantacyjne, które często jest mylnie interpretowane. Od miesiączki różni się ono tym, że jest znacznie mniej obfite i trwa krócej, nie towarzyszą mu również bóle podbrzusza. Pierwszy test ciążowy powinno wykonać się dopiero po upływie dwóch tygodni od dnia spodziewanej miesiączki. Większość kobiet w czasie ciąży skarży się na mdłości, wymioty i problemy trawienne. Na szczęście objawy te zwykle ustępują około trzeciego miesiąca ciąży. Wiele pań odczuwa zachcianki pokarmowe. Sięgają po słodkie i słone potrawy na przemian, a stan ten utrzymuje się przez kilka tygodni. Około 1,5 miesiąca od zapłodnienia, pojawia się uczucie nacisku na pęcherz i częstsza potrzeba oddawania moczu. Mija około czwartego miesiąca, by ponownie wystąpić pod koniec ciąży. Temperatura ciała kobiety w ciąży jest wyższa o kilka kresek. Na brzuchu pojawia się pionowa linia, wiodąca od pępka do spojenia łonowego. W czasie badania ultrasonograficznego lekarz stwierdza silne ukrwienie i opuchnięcie szyjki macicy. U części kobiet już około 8 tygodnia ciąży można zaobserwować delikatne zaokrąglenie brzucha.
Wszystkie wymienione objawy mogą, lecz nie muszą wystąpić u każdej kobiety, dlatego ciążę należy koniecznie potwierdzić w czasie wizyty u ginekologa. Przemęczenie, senność, brak miesiączki, mdłości, a nawet nacisk na pęcherz mogą być objawem nie tylko ciąży, ale także rozwijającej się choroby. Więcej o tym, jak dbać o swoje zdrowie przeczytamy na stronie kobiecosc.info.
31.11.*.* 2018.11.24 11:37
pierwsze objawy to chyba wymioty i ogólne zmęczenie. ja upiłam gumy imbirowe które mają w swoim składzie również magnez i wit B6 która pozwala przezwyciężać zmęczenie
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.