Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Jakie są objawy chorych nerek u dzieci?@pixabay.com
Ważne jest regularne, co najmniej raz w roku, wykonywanie badań ogólnych moczu, badanie krwi z uwzględnieniem poziomu kreatyniny i mocznika oraz mierzenie ciśnienia tętniczego. Jednak w wielu sytuacjach obecność pewnych objawów i nieprawidłowości powinny zaalarmować rodziców i skłonić ich do zgłoszenia się z dzieckiem do lekarza.
Może być on rozlany lub zlokalizowany, obustronny lub jednostronny. Gdy występuje on w okolicach lędźwiowych może świadczyć o zakażeniu układu moczowego, ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek, nowotworach lub kamicy układu moczowego.
Prawidłowy mocz ma barwę bursztynową, jest jasny i przejrzysty. Zabarwienie czerwone lub krwiste świadczy o utracie krwinek czerwonych lub hemoglobiny przez układ moczowy, na przykład przy ciężkich toksycznych uszkodzeniach nerek, w skazie krwotocznej, w przypadku nowotworów, zakrzepicy żył nerkowych lub na skutek obecności kamieni w drogach moczowych. Barwa brunatna wskazuje na zawartość w moczu bilirubiny i może towarzyszyć żółtaczce. Jest też charakterystyczna dla ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek. Mocz ciemniejący po oddaniu jest charakterystyczny dla alkaptonurii. Należy jednak pamiętać, iż zmiany zabarwienia moczu niekoniecznie muszą wskazywać na chorobę nerek. W przebiegu wysokiej gorączki, po spożyciu buraków i jagód zabarwienie moczu może zmieniać się nie oznaczając żadnej choroby.
Objawy te są charakterystyczne dla zakażenia układu moczowego, ale mogą też towarzyszyć przechodzeniu kamieni przez cewkę moczową. Nie zawsze jednak są obecne u chorych z zakażeniem układu moczowego. U młodszych dzieci choroba może rozwijać się bezobjawowo lub objawy mogą być nietypowe. W pierwszej fazie zakażenia układu moczowego mogą się jedynie pojawić bakterie w moczu. Dopiero potem mogą wystąpić stany podgorączkowe, wymioty, biegunka, gorszy apetyt. Te objawy nie wskazują jednoznacznie na przyczynę dolegliwości ulokowaną w układzie moczowym, dlatego rozpoznanie zakażenia w układzie moczowym u dzieci najmłodszych często odwleka się w czasie.
Infekcjom mogą towarzyszyć: zatrzymanie moczu, częstomocz i moczenie. Mogą one jednak być skutkiem wrodzonych zaburzeń czynnościowych pęcherza moczowego, wad w układzie moczowym lub zaburzeń zagęszczania moczu. Mogą też być następstwem sytuacji stresowych, na które dziecko jest narażone np. w sytuacji hospitalizacji.
Świeżo oddany mocz, który ma ostry zapach, przypominający amoniak ma dużą zawartość fosforanów amonowych. W kwasicy cukrzycowej mocz przybiera zapach acetonu, a w niektórych zatruciach pachnie trucizną, która przeniknęła do organizmu. Do zmiany zapachu moczu prowadzi również zakażenie układu moczowego.
Mogą być one uogólnione bądź ograniczone i wtedy najczęściej widoczne są w obrębie podudzi lub wokół oczu. Do obrzęków mogą także prowadzić choroby wątroby, układu krążenia oraz alergie i lokalne odczyny zapalne.
U dzieci choroby nerek stanowią najczęstszą przyczynę podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. Taka sytuacja ma często miejsce w przypadku kłębuszkowych zapaleń nerek, wad wrodzonych i w niewydolności nerek. Podwyższone ciśnienie tętnicze to sygnał do przeprowadzenia diagnostyki klinicznej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.