Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-01-17 14:11:03
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Aby jak najszybciej powrócić do zdrowia, ważne jest trzymanie się kilku zasad, które pozwolą na regenerację organizmu. Co prawda ich przestrzeganie nie sprawi, że po około 3-4 dniach po chorobie nie pozostanie najmniejszy ślad, jednak zapobiegnie przedłużaniu się objawów, zwiększaniu ich natężenia oraz występowaniu powikłań.
Jednym z wyjątkowo skutecznych domowych sposobów na przeziębienie będzie picie dużej ilości płynów, najlepiej wody i herbaty. Niewskazane są natomiast napoje gazowane. Niezwykle ważne jest również pozostawanie w cieple. Wychłodzenie w okresie przeziębienia może mieć fatalne skutki dla organizmu. Dobrym sposobem na rozgrzanie może być między innymi jedzenie gorących, najlepiej ciepłych zup. Skuteczna może być również gorąca kąpiel. Najlepsza będzie ta z dodatkiem olejków eterycznych, na przykład eukaliptusowego lub sosnowego, które pomogą udrożnić drogi oddechowe. Istotny będzie także wypoczynek. Pozwól sobie na odrobinę wytchnienia, a szybko wrócisz do formy.
Chociaż nie da się zmienić tego, ile trwa przeziębienie, warto postarać się, aby było ono jak najmniej uciążliwe. Dobrym wyborem z pewnością będzie włączenie do leczenia czosnku, który jest naturalnym antybiotykiem. Możesz na przykład zetrzeć go i dodać do mikstury złożonej z mleka i miodu – pamiętaj tylko, aby dołączyć go w momencie podgrzewania płynu. Odpowiednie proporcje to np. 1 szklanka mleka, 2 łyżki miodu i 2 ząbki czosnku. Płyn należy pić na ciepło. Jeśli nie masz siły i chcesz stworzyć lekarstwo łatwo i szybko, po prostu nałóż pokrojony czosnek na posmarowany masłem chleb. Aby zabić specyficzny zapach, posyp całość natką pietruszki.
Kolejnym ze skutecznych domowych sposobów na przeziębienie jest zaparzenie herbaty z imbirem i sokiem malinowym. Działa rozgrzewająco, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Dodatkowo taka mikstura działa też wykrztuśnie. Najlepiej użyć kilku plasterków świeżego korzenia imbiru i dodać je do herbaty już po zaparzeniu.
Do typowych objawów przeziębienia należą nieżyt nosa, ból gardła oraz uporczywy kaszel, a niekiedy również gorączka. Każdy z nich jest wyjątkowo uciążliwy, a jednocześnie możliwy do złagodzenia za pomocą domowych sposobów na przeziębienie.
Aby pozbyć się kataru, warto zastosować domowe inhalacje. Poza wspomnianymi już gorącym kąpielami z dodatkiem olejków eterycznych możemy też wykorzystać parówki. Wystarczy wlać do miski gorącą wodę, dodać kilka kropli olejku, na przykład lawendowego czy eukaliptusowego, a następnie pochylić się nad naczyniem, przykrywając głowę ręcznikiem. Zazwyczaj zaleca się korzystanie z takiej domowej sauny od kilku do kilkunastu minut. Inną skuteczną metodą jest samodzielne płukanie nosa, które może być skuteczniejsze nawet od aptecznych sprayów. W aptece możesz kupić gotowy zestaw do domowej irygacji nosa. Wymaga to nieco wprawy, za to efekty są naprawde zadziwiające.
Jeśli odczuwasz intensywny ból gardła, potrzebujesz domowych sposobów na przeziębienie, które nawilżają śluzówkę i zmniejszają stan zapalny. Na nawilżenie doskonałą metodą będzie picie ciepłego mleka z masłem i miodem. Skuteczne będą też wspomniane już inhalacje. Aby odpowiednio zdezynfekować gardło, zastosuj płukanki z wody z dodatkiem soli kuchennej oraz naparu z szałwii.
Aby skutecznie zwalczyć kaszel, możesz sięgnąć po domowej roboty syropy. Jednym z najskuteczniejszych jest ten z cebuli. Obierz około 3 sztuki średniej wielkości, drobno posiekaj i zasyp cukrem. Pozostaw w cieniu na kilka godzin, aż cebula puści sok. Potem przesącz syrop przez gazę i pij jedną łyżkę około 3 razy dziennie. Zamiast cukru możesz też użyć miodu.
Zwykle na pozbycie się gorączki stosujesz apteczne leki? Możesz wspomóc ich działanie za pomocą zimnych okładów przykładanych na czoło. Warto również dołączyć do diety maliny, na przykład w formie syropu lub herbaty, mają one bowiem działanie zbijające zbyt wysoką temperaturę.
Domowe sposoby na przeziębienie potrafią skutecznie łagodzić objawy i pomóc w powrocie do zdrowia. Co więcej, często zaleca się je również u osób, które powinny uważać na leki, jak dzieci czy kobiety w ciąży, chociaż przed zastosowaniem którejkolwiek z wymienionych metod u tych grup, zawsze należy poradzić się lekarza. Pamiętaj też, że zastosowanie leków bez recepty, na przykład sprayu do gardła czy środków obniżających gorączkę może się okazać łatwiejsze, a przy tym równie czy nawet bardziej skuteczne co babcine mikstury. Niezwykle ważna jest też profilaktyka. Mogą to być domowe sposoby, jak czosnek i imbir, a także leki bez recepty np. spray Viruprotect. Dzięki temu masz znacznie większe szanse na uniknięcie przeziębienia.
Lek. Michał Dąbrowski
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.