Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2014-10-30 17:34:05
W Polsce w wiek emerytalny wchodzą właśnie przedstawiciele powojennego wyżu demograficznego. Dziś co siódmy mieszkaniec naszego kraju to człowiek po 65 roku życia. Za piętnaście lat w tym wieku będzie już co czwarty Polak.
W krajach zachodnich w sektorze pomocy osobom starszym i niedołężnym zatrudnienie znajduje mnóstwo osób. Dowożą obiady, wykonują podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, gwarantują opiekę. W Polsce tak nie jest. Brakuje odpowiedniej polityki socjalnej, a państwo całodobową opiekę nad chorym pozostawia jego rodzinie. Przy dzisiejszym trybie życia i postawieniu pracy na piedestale nikt z najbliższych osoby potrzebującej najczęściej nie ma na opiekę nad nią dostatecznie dużo czasu. Dodatkowo odchodzi się od modelu wielopokoleniowej rodziny żyjącej wspólnie pod jednym dachem. Coraz częściej dorosłe dzieci mieszkają gdzie indziej niż rodzice – migrują, wyjeżdżają na stałe za granicę lub do wielkich miast.
Gdy bliscy nie są w stanie opiekować się starszym członkiem rodziny...
Jesteśmy wciąż tradycyjnym społeczeństwem i nie czujemy się komfortowo, przekazując seniora do domu opieki, nawet jeśli jest to placówka wyposażona i prowadzona na najwyższym poziomie. Tymczasem jest to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy starszy człowiek staje się niesamodzielny, a rodzina nie radzi sobie z pielęgnowaniem go. Opieka nad osobą niedołężną, schorowaną, na przykład z chorobą Alzheimera lub odzyskującą sprawność po urazie wymaga wiedzy medycznej i specjalistycznego sprzętu. Te zapewnić może tylko odpowiedni ośrodek.
Jakie placówki istnieją w Polsce i jakie usługi oferują?
Na wolne miejsce w państwowych ośrodkach opieki czeka się nawet kilka lat, mimo że domy pomocy społecznej zapewniają najczęściej warunki dalekie od luksusowych. W jednym pokoju może mieszkać nawet pięć osób, łazienka przypada na kilka pokoi i często brakuje podstawowych udogodnień dla osób niepełnosprawnych – na przykład wind.
Na szczęście kilka lat temu zaczęły pojawiać się sieci prywatnych placówek, takie jak
MEDI-system, dorównujące standardom Europy Zachodniej. W położonych wśród zieleni ośrodkach oferują jedno- lub dwuosobowe pokoje z łazienkami. Na miejscu, w dobrze wyposażonych salach gimnastycznych, prowadzona jest rehabilitacja, proponowane są również różne zajęcia aktywizujące.
Mniej schorowani seniorzy przenoszą się do nich nawet bez większych konsultacji z rodziną. Nie muszą zajmować się domem, bo tutaj za sprzątanie, zakupy i gotowanie odpowiada personel. Czują się też bezpiecznie. Zawsze w razie potrzeby mają możliwość przyzwania pielęgniarki i otrzymania pomocy natychmiast. To najlepsza rekomendacja dla domu opieki.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.