Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-10-29 09:33:08
Autor zdjęcia/źródło: Źródło: pexels.com
Poniżej tylko kilka różnych rodzajów soczewek kontaktowych, ale poznanie tego podstawowego podziału powinno już znacznie pomóc w tym, by każdy miał większe szanse na to, by znaleźć idealny typ soczewek kontaktowych dla siebie.
Tak jak soczewki okularów będą miały różne kształty w zależności od rodzaju korekcji wymaganej w indywidualnym przypadku, tak samo kształtuje się na różne sposoby soczewki kontaktowe. Soczewki kontaktowe sferyczne są ukształtowane do leczenia krótkowzroczności, nadwzroczności i prezbiopii (dalekowzroczności związanej z wiekiem), ale ten kształt na nic się nie przyda, jeśli chce się coś zaradzić na astygmatyzm. Tu właśnie wkraczają soczewki toryczne. Są to cylindryczne soczewki zaprojektowane do korygowania wypaczenia rogówki i są utrzymywane we właściwej pozycji dzięki grawitacji i mruganiu.
Większość soczewek kontaktowych można nosić tylko w ciągu dnia, a ze względu na zdrowie oczu musimy je ponownie wyjmować na noc. Niektóre mają zostać wyrzucone po jednym dniu użytkowania, a niektóre mają wystarczyć na wiele tygodni. To straszny pomysł, aby spróbować zaoszczędzić pieniądze na soczewkach kontaktowych, nosząc je dłużej, niż jest to zalecane na opakowaniu i przez optometrystę, ponieważ z czasem mogą się one zanieczyścić, co naraża oczy na infekcję.
Soczewki kontaktowe o przedłużonym zużyciu są specjalnie zaprojektowane tak, aby były tak wygodne i przepuszczalne dla gazów, aby można je było nosić bezpiecznie przez dłuższy czas. Nowa technologia i materiały sprawiły, że kontakty o przedłużonym czasie użytkowania są bezpieczniejsze niż kiedyś, ale mimo to nadal trzeba pamiętać, iż zawsze istnieje ryzyko infekcji i innych problemów wynikających z pozostawienia soczewek kontaktowych na kilka dni lub nawet tygodni. Ostateczny wybór powinien się opierać o indywidualne preferencje.
Najwcześniejsze soczewki kontaktowe były niesamowicie grube i wykonane ze szkła. Na szczęście od tamtego czasu przeszliśmy długą drogę i dwie najczęstsze opcje materiałów na soczewki to silikonowo-hydrożelowe (miękkie) i plastikowe (twarde) wersje. Obie umożliwiają dotarcie dużej ilości tlenu do rogówki, ale każda ma inne zalety. Miękkie soczewki kontaktowe są wygodniejsze i lepiej trzymają się na miejscu, podczas gdy twarde lub sztywne soczewki przepuszczające gaz korygują więcej problemów ze wzrokiem, są łatwe do zakładania i czyszczenia, zakrywają mniej oka i są przydatne stosunkowo długo.
Tutaj również zwykle ostateczny wybór sprowadza się do indywidualnych potrzeb i preferencji każdej osoby, która zdecyduje się na ich założenie. Dobrym pomysłem jest również spróbowanie zarówno jednej, jak i drugiej opcji – dla lepszego porównania i zrozumienia, w których soczewkach kontaktowych można czuć się bardziej komfortowo.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.