Opublikowany przez: Emilia Ch. 2021-05-10 10:05:57
Autor zdjęcia/źródło: Fot.: Unsplash
Co piąta para w Polsce starając się o dziecko napotyka trudności. Kiedy należy zgłosić się do lekarza, by rozcząć szukanie przyczyn i czy powinna zgłosić się tylko kobieta czy para?
Przyczyn braku ciąży może być w wiele, i w równym stopniu leżą one po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Wielu lekarzy twierdzi, że problem pojawia się wtedy, kiedy po roku regularnego współżycia ciąża się nie pojawia. Czas ten jest o wiele krótszy w przypadku osób po 35. roku życia, w tym przypadku, zdaniem ekspertów – po 6 miesiącach bezowocnych starań, należy udać się specjalisty. Ważne, aby do lekarza para udała się wspólnie, by wyeliminować problemy występujące u obojga.
Jedną z częstszych i podstawowych przyczyn braku ciąży są problemy hormonalne kobiety. Dlatego na sam początek należy sprawdzić ich poziom.
Hormony, które musisz zbadać mając problem z zajściem w ciążę:
● AMH – hormon antymüllerowski, określa tzw. rezerwę jajnikową – czyli liczbę pęcherzyków jajnikowych posiadanych przez daną kobietę. Na podstawie wyniku lekarz może ocenić płodność kobiety
● FSH – odpowiada za powstawanie i dojrzewanie w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego pęcherzyków Graafa
● LH – odpowiada za stymulację procesu jajeczkowania, produkcję estradiolu i progesteronu przez komórki jajników oraz przygotowanie zapłodnionego jaja do zagnieżdżenia się w ścianie macicy
● TSH– hormon ten produkuje tarczyca . Jej choroby mogą powodować zaburzenia hormonalne. Nadmierna lub niedostateczna produkcja hormonów staje się przyczyną rozwoju nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Skutkować to może nieregularnym miesiączkami, obfitymi lub skąpymi krwawieniami, a nawet problemami z utrzymaniem ciąży.
● FT3 - stężenie wolnej trijodotyroniny, FT4 – poziom tyroksyny: hormony te również dotyczą tarczycy i odpowiadają za prawidłową pracę tego gruczołu
● prolaktyna – odgrywa znaczącą rolę w systemie rozrodczym
● progesteron – właściwie przygotowuje śluzówkę na przyjęcie zarodka oraz utrzymuje ciążę
Z wynikami należy udać się do lekarza, który oceni wyniki i na ich podstawie zleci odpowiednie leczenie lub dalszą, pogłębioną diagnostykę.
Problem niepłodności to problem par, dlatego tak ważne jest , aby to również mężczyzna wykonał badania. Na początek lekarz zleci podstawowe badanie nasienia (seminogram). W tym badaniu płodności mężczyzny oznacza się liczbę plemników w 1 ml ejakulatu oraz liczbę plemników charakteryzujących się prawidłową żywotnością (plemniki progresywne). Jeśli wyniki są nieprawidłowe , lekarz zleci rozszerzone badanie nasienia, w tym także posiew (być może na nieprawidłowe wyniki wpływają bakterie) oraz dalsza diagnostykę – chociażby konsultację u urologa.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.