Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja Źródło artykułu: Artykuł partnera 2022-03-01 13:40:42
Autor zdjęcia/źródło: pexels.com
Stosowanie leków wykrztuśnych może okazać się konieczne w czasie choroby, gdy męczy nas kaszel. Stany zapalne dróg oddechowych często objawiają się kaszlem z odkrztuszaniem lepkiej i gęstej wydzieliny. Aby ułatwić pozbycie się wydzieliny, warto sięgnąć po sprawdzone leki o działaniu wykrztuśnym, które pomogą szybciej uporać się z męczącym kaszlem i zapobiegną rozwojowi choroby. Czy wszystkie leki są tak samo skuteczne? Zdecydowanie nie. Dlatego dobrze jest wiedzieć, które substancje działają najlepiej, by móc po nie sięgnąć w czasie choroby.
Istnieją dwa sposoby działania leków wykrztuśnych, które zależą od substancji aktywnej zawartej w danym leku. Pierwszy polega na delikatnym podrażnianiu błony śluzowej oskrzeli, a tym samym aktywowaniu większej produkcji wydzieliny. Ten mechanizm działania sprawia, że transport płynnej wydzieliny odbywa się szybciej i następuje stopniowe oczyszczenie śluzówki.
Drugi mechanizm polega na rozrzedzeniu już istniejącej wydzieliny. Dzięki temu możliwe jest łatwiejsze i szybsze odkrztuszanie, a kaszel staje się mniej uciążliwy. Preparaty o takim działaniu zapobiegają powstawaniu groźnych nadkażeń bakteryjnych, które mogą być następstwem długo zalegającej lepkiej wydzieliny w oskrzelach. Leki mukolityczne skutecznie usprawniają pracę aparatu rzęskowego, którego prawidłowe działanie jest niezbędne w procesie zdrowienia. Leki działające na upłynnienie wydzieliny mogą być stosowane u dzieci, co często jest bardzo pomocne i może zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby, a tym samym konieczności podawania antybiotyków.
Pośród leków wykrztuśnych można wybrać syropy, tabletki, pastylki do ssania, a także inhalacje. Zazwyczaj dopasowanie odpowiedniego preparatu zależy od wygody i stanu pacjenta. U dzieci najczęściej stosuje się wygodne do podania syropy lub inhalacje, dla dorosłych przeznaczone są tabletki i syropy o większym stężeniu substancji aktywnych. Pośród najczęściej stosowanych leków warto wymienić przede wszystkim:
Wielu pacjentów nie jest pewnych jak stosować leki wykrztuśne. Aby działały skutecznie, oraz nie utrudniały normalnego funkcjonowania, należy przyjmować je maksymalnie do godziny 17. Dzięki temu można uniknąć męczących napadów kaszlu, które mogą zaburzać nocny odpoczynek i uniemożliwiać zaśnięcie. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zaglądnąć do ulotki w której znajdziemy wszelkie wskazówki i zalecenia odnośnie stosowania konkretnego leku.
Leki wykrztuśne są szeroko stosowane w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Pomagają w procesie zdrowienia, oraz często przyczyniają się do uniknięcia ciężkich powikłań.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.