Opublikowany przez: Monika C. 2019-06-17 17:12:11
Autor zdjęcia/źródło: Potrawy, których lepiej unikać latem @Pixabay
Sezon letni wiążę się ze szczytem zachorowań na zatrucia pokarmowe. Zwłaszcza gdy, przez dłuższy czas temperatura powietrza oscyluje wokół 30 stopni Celsjusza. Szybszemu psuciu się żywności najbardziej sprzyja jej niewłaściwe przechowywanie – zbyt długo poza lodówką, częściowe rozmrożenie i ponowne zamrożenie, zbyt krótka obróbka termiczna i oczywiście brak przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków.
Za zatrucia pokarmowe odpowiedzialne są bakterie i wirusy, które w sprzyjających warunkach mogą być przyczyną nie tylko dyskomfortu ale i poważnej choroby. Bakterią, która najczęściej jest odpowiedzialna za zatrucia pokarmowe jest Campylobacter, głównie gatunki C. jejuni i C. coli. Znajduje się mięsie drobiowym, czerwonym mięsie, w nieprzegotowanej wodzie i mleku. Pierwsze objawy zatrucia (wysoka gorączka, biegunka, nudności, ostre zapalenie żołądka i jelit) mogą pojawić się po 2-4 dniach. U zdrowych osób objawy ustępują najpóźniej po 7 dniach, u osób ze słabsza ogólną kondycją może dojść do poważnych powikłań.
Bakteria Salmonella najczęściej znajduje się w niepasteryzowanym mleku, jajach i mięsie drobiowym oraz w owocach morza. Objawy zatrucia są podobne do tych wywołanych przez Campylobacter. U większości osób wystarczy dieta, odpowiednie nawodnienie i węgiel leczniczy, u innych konieczne mogą okazać się leki, a nawet hospitalizacja.
Zatrucia jadem kiełbasianym należą do jednych z najgroźniejszych. Toksyna botulinowa, zwana jadem kiełbasianym produkowana jest przez bakterię Clostridium botulinum, która bytuje głównie w glebie. Może też znajdować się w konserwach, przetworach oraz miodzie. Charakterystycznymi objawami zatrucia jadem kiełbasianym są: nudności i wymioty oraz porażenie poszczególnych grup mięśni, podwójne widzenie oraz opadanie powiek. W przypadku podejrzenia zachorowania należy koniecznie zgłosić się do lekarza.
Najlepiej, zwłaszcza latem i podczas upałów, unikać takich potraw, jak:
produkty garmażeryjne, które pochodzą z niepewnych źródeł - czesto wymagają warunków chłodniczych, które nie są spełnione
niedogotowywanych potraw z mięsa, jaj oraz owoców morza - latem lepiej zamawiać dania z mięsa dobrze wysmażonego, i z jaj ugotowanych na twardo
rozmrożone lody (jeśli ich konsystencja wzbudza Twój niepokój) oraz potraw i deserów zawierających surowe jaja, np. torty bezowe i z kremami, bitą śmietaną i włoską bezą (nie wysuszoną w piekarniku)
konserw, których opakowanie jest wybrzuszone, a wieczko słoika podczas otwierania nie "kliknie"
nie mamy pewności czy żywność gotowa do spożycia nie była przechowywana z surową.
>>> Czytaj też: Letnie dolegliwości pokarmowe u dzieci i jak im skutecznie zaradzić
Mimo, że zatrucia pokarmowe najczęściej nie wymagają zgłoszenia się do lekarza, jednak zdarza się, że istnieje konieczność specjalistycznego leczenia. Głównymi objawami zatrucia pokarmowego są: ból brzucha, wymioty i biegunka. Najczęściej pojawiają się kilka godzin po posiłku, ale pierwsze symptomy zatrucia możemy odczuwać już nawet po 30 minutach od posiłku. Najczęściej zatrucie pokarmowe pojawia się ok. 12-48 godzin po zjedzeniu. Zazwyczaj trwa od 1 do 3 dni, czasem trwa tydzień. Wszystko zależy od ogólnego zdrowia chorego oraz od rodzaju bakterii. Wymienionym trzem, głównym objawom, często towarzyszą też podwyższona temperatura ciała, osłabienie, odwodnienie, dreszcze, złe samopoczucie, czy krwawe stolce.
Większość objawów zatrucia pokarmowego zazwyczaj mija samoistnie po kilku dniach. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, uzupełnianiu elektrolitów (dostępne w aptekach) i zachowaniu szczególnej higieny osobistej. Nie należy zmuszać się do jedzenia – zwłaszcza po wymiotach oraz jeśli występuje brak apetytu. Jeśli objawy nie ustępują należy zgłosić się do lekarza. Jeśli zatrucie pokarmowe przytrafiło się kobiecie w ciąży, małemu dziecku lub osobie starszej, należy zgłosić się do lekarza, być może będzie potrzebny antybiotyk.
>>> Czytaj też: Pierwsze wakacje z dzieckiem – jak się przygotować?
Jak zapobiegać zatruciom pokarmowym na wakacjach?
Nikt nie da 100% pewności jak zapobiegać zatruciom pokarmowym, jednak istnieją sposoby by zminimalizować prawodopodobieństwo zachorowania. Oprócz unikania wcześniej wymienionych potraw pamiętaj, by zawsze::
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.