Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-04-03 13:35:25
Autor zdjęcia/źródło: Mat. partnera artykułu
Z kolei najczęściej umierają odpowiednio na nowotwory złośliwe płuc, jelita grubego, prostaty, żołądka, pęcherza moczowego, trzustki, nerek, mózgu i krtani. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć trzy nowotwory, których zgodnie z powyższymi informacjami, najbardziej powinni obawiać się panowie.
To choroba, która zabija rocznie tysiące osób w Polsce. Czy rozwija się wyjątkowo szybko? Czy nie daje żadnych objawów? Czy nie znamy czynników, które do niej predysponują? Czy nie znamy żadnych metod leczenia? A może ciężko ją wykryć? Nic z tych rzeczy. Prawda jest taka, że zaniedbujemy badania profilaktyczne, nie zgłaszamy się na badania przesiewowe, żyjemy w stresie, zapominamy o zdrowej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w Polsce każdej osobie po 50 roku życia, nawet jeżeli nie ma żadnych objawów, przysługuje darmowe badania endoskopowe jelita grubego zwane kolonoskopią, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ,,Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego”. Osobom, u których ktoś w rodzinie chorował na raka jelita grubego, takie badanie przysługuje już po 40 roku życia. Podczas kolonoskopii lekarz może znaleźć i często od razu usunąć zmiany przedrakowe, tak więc ma ono funkcję nie tylko diagnostyczną, ale także leczniczą. Im szybsza diagnoza, tym większa szansa na powrót do zdrowia. Dlatego nie warto zwlekać. Wielu ludziom godzina poświęcona na kolonoskopię uratowała życie.
To bardzo częsty nowotwór, na który zachorowalność w Polsce stale rośnie. Ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem. Bardziej narażone są osoby obciążone czynnikami genetycznymi, np. mutacją genu BRCA. Na początku rosnący guz może nie dawać żadnych dolegliwości lub tylko niespecyficzne objawy przypominające łagodny rozrost gruczołu krokowego, takie jak częste oddawanie moczu, konieczność wstawania do toalety w nocy, naglące parcie na mocz, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza czy słaby strumień moczu. W przypadku łagodnego rozrostu prostaty, w zwalczaniu opisanych symptomów pomóc może regularne przyjmowanie leku, np. Prostamol Uno. Leczenie nowotworu jest dużo bardziej skomplikowane, a żeby zacząć go leczyć, najpierw należy go zdiagnozować. Najprostszym i najszybszym badaniem, które wykonać może nawet lekarz rodzinny, jest tzw. badanie per rectum, czyli ocena struktury gruczołu krokowego palcem wprowadzonym do odbytu przez ścianę odbytnicy. Lekarz podczas tego badania może wyczuć guz i zasugerować kolejne kroki diagnostyczne. Kolejnym dostępnym badaniem jest oznaczenia stężenia PSA, czyli swoistego antygenu sterczowego. Choć podwyższony poziom PSA nie jest równoznaczny z rakiem prostaty, gdyż może występować także w innych schorzeniach, to nadal pozostaje pomocny w diagnostyce i ocenie dynamiki choroby. Kolejne kroki to USG przezodbytnicze oraz pobranie biopsji do badania histologicznego. Podobnie jak w wielu innych nowotworach, aby osiągnąć dobre rezultaty leczenia, zmianę trzeba wykryć na jak najniższym etapie zaawansowania i jak najszybciej rozpocząć terapię. Rak nie musi być wyrokiem, pod warunkiem, że wcześnie go wykryjemy.
Nowotwory złośliwe płuc zbierają zdecydowanie największe żniwo. Czynnikiem ryzyka jest oczywiście palenie tytoniu, ale także skłonność genetyczna oraz narażenie np. na azbest, metale ciężkie, niektóre substancje chemiczne czy zanieczyszczenia powietrza. Rak płuca późno daje objawy, a i te nie zawsze są charakterystyczne. Zaliczamy do nich kaszel, duszność, krwioplucie, chrypkę, ból w klatce piersiowej czy zaburzenia połykania. Niestety nie ma badań przesiewowych, które mogłyby pomóc wykryć nowotwór na wczesnym etapie. Dlatego też wyniki leczenia i rokowania zazwyczaj nie są zbyt dobre. Co w takim razie możemy zrobić w kwestii profilaktyki nowotworu płuca? Rzucić palenie papierosów oraz unikać sytuacji biernego narażenia na dym. Warto też raz na jakiś czas poddawać się badaniu RTG płuc.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.