Opublikowany przez: monika.g 2015-03-02 21:28:49
Autor zdjęcia/źródło: Photl.com @ Jakich kosmetyków używać w ciąży?
W organizmie kobiety ciężarnej zachodzi bardzo wiele zmian. Zwiększa się masa ciała, powiększa brzuch i piersi, skóra intensywnie się rozciąga, a na jej powierzchni pojawiają się rozstępy, przebarwienia i różnego rodzaju zmiany skórne. Jak więc dbać o skórę i jakich kosmetyków używać w ciąży, żeby zapobiec tym zmianom lub od razu je usuwać?
Skóra w tym czasie jest bardziej wrażliwa na kosmetyki, więc codziennie używane preparaty powinny być łagodne.
Jakich kosmetyków używać w ciąży?
Plamy na twarzy - podczas ciąży skóra jest bardziej przesuszona i podatna na przebarwienia, zwłaszcza twarzy. Na skutek wzrostu poziomu hormonów u kobiet w ciąży dochodzi do rozrostu komórek barwnikowych skóry. Skutkuje to pojawieniem się na ciele przebarwień skóry widocznych na twarzy głównie na nosie, policzkach, a niekiedy także czole. Na szczęście większość przebarwień występujących w czasie ciąży znika w ciągu kilku dni po porodzie. W czasie ciąży możemy zastosować kosmetyki rozjaśniające i wyrównujące koloryt skóry przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży zawierające w swoim składzie naturalne wyciągi roślinne: z ogórka, pietruszki, cytryny, porzeczki, mącznicy lekarskiej. Natomiast unikajmy kosmetyków zawierających składniki takie jak np. hydrochinon czy jego pochodna, arbutyna, bo te substancje mogą szkodzić płodowi.
Pamiętaj! W czasie ciąży chroń skórę przed działaniem promieni słonecznych, które mogą potęgować przebarwienia. Najlepszy do tego będzie krem z wysokim filtrem, który zapobiegnie przebarwieniom słonecznym, ale trzeba pamiętać, żeby był to filtr mineralny, a nie syntetyczny.
Przesuszona cera – Zaburzona gospodarka hormonalna wpływa na słabszą pracę gruczołów łojowych, które w czasie ciąży wydzielają mniej substancji nawilżających skórę, przez co staje się ona wysuszona i wrażliwa. Najbezpieczniej jest używać kosmetyków hipoalergicznych, bezzapachowych. Aby nawilżyć suchą skórę najlepsze będą tłuste kremy z lipidami. Dobre są kremy z wyciągiem z wiesiołka lub ogórecznika zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Bezpieczne są: gliceryna, kwas hialuronowy i jego sole oraz allantoina i pantenol, które działają nawilżająco oraz przyspieszające gojenie podrażnień naskórka.
Warto w czasie ciąży sięgnąć po krem do skóry wrażliwej, nawet jeśli wcześniej takiego nie potrzebowałaś, które w swoim składzie zawierają wodę termalną, alantoinę, wyciąg z rumianku, pielęgnacyjne kompleksy roślinne.
W ciąży należy wystrzegać się kremów przeciwzmarszczkowych. Ich używanie może prowadzić do wad płodu, a retinol zawarty w kremie powoduje zmiany pigmentacyjne na twarzy. Wystrzegaj się również kremów z dodatkiem witaminy A i C oraz z kwasami AHA.
Linea negra (kresa czarna) – czyli ciemna pionowa linia na brzuchu wkrótce po ciąży zblednie, a potem zniknie zupełnie, dlatego nie musisz się nią przejmować.
Rozstępy – są to niewielkie, różowe lub czerwone lekko wklęsłe pasemka pojawiające się niemal u każdej ciężarnej na udach, piersiach lub brzuchu. Są spowodowane nagłym rozciąganiem się skóry. Aby zapobiegać ich pojawianiu się nawilżaj skórę stosując najlepiej kilka razy dziennie oliwki kosmetyczne, kremy, balsamy i olejki przeciw rozstępom przeznaczone dla kobiet w ciąży zawierające naturalne wyciągi z roślin i olejki zwłaszcza olejek z nagietka, rumiankowy czy lawendowy, które nawilżają, regenerują i łagodzą podrażnienia skóry. Preparaty należy stosować rano i wieczorem na skórę brzucha, piersi, pośladków i ud. Nanoś preparat w odpowiedni sposób - kolistymi ruchami na brzuchu i piersiach, a na udach i pośladkach prostymi, z góry na dół i odwrotnie.
Świąd skóry ciężarnych - związany jest z wolniejszą i mniej wydajną pracą przeciążonej wątroby - wzrasta ilość niezmetabolizowanych związków chemicznych np. żółci, które drażnią zakończenia nerwowe powodując świąd. Ulgę swędzącej skórze przyniesie stosowanie wyżej wymienionych preparatów nawilżających i regenerujących suchą skórę, zwłaszcza olejków i oliwek, również tych przeznaczonych dla dzieci. Dobre są też emolienty, czyli łagodne preparaty służące do natłuszczania i nawilżania skóry, które można dolewać do kąpieli.
Problemów skórnych w ciąży jest wiele, ale pocieszający jest fakt, że po niedługim czasie po porodzie wiele z nich znika bez śladu. Natomiast tych, które mogą pozostać należy od początku ciąży a nawet dużo przed zapobiegać, dzięki czemu później nie będą stanowiły dla nas problemu.
Jakie były Wasze najgorsze problemy ze skórą i jak sobie z nimi radziłyście? Jakich kosmetyków używałyście w ciąży?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Laura1234 2020.03.27 15:17
Jednymi z lepszych kosmetyków jest MAMA - CARE od efektimy. Ja korzystam od dawna i moja skóra ma się świetnie!
Zadowolona mama 2018.12.05 09:35
Dobrym preparatem nawilżającym, regenerującym oraz zapobiegający rozstępom jest balsam MAMA - CARE Kuracja. Polecam :)
Zadowolona mama 2018.12.05 09:34
Dobrym preparatem nawilżającym, regenerującym oraz zapobiegający rozstępom jest balsam MAMA - CARE Kuracja. Polecam :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.