Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-02-25 11:23:31
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Zanim zdecydujemy się na gotowy projekt domu dla czteroosobowej rodziny, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Pierwszą z nich jest oszacowanie, czy lepszy będzie dom z poddaszem czy parterowy. Większość rodzin decyduje się na tę pierwszą opcję. Niewątpliwą zaletą domu z poddaszem jest jego czytelny i wygodny układ wnętrz. Ponadto można zbudować go na mniejszej przestrzeni niż dom parterowy, co jest szczególnie ważne, gdy dysponujemy niewielką działką.
Budynki parterowe słyną z kolei ze znacznie łatwiejszej komunikacji, ponieważ są pozbawione schodów. Takie rozwiązanie docenią w szczególności małżeństwa z małymi dziećmi, a także osoby, które chcą zbudować dom na całe życie. Nie będą musiały obawiać się, że na starość spotka ich problem z wchodzeniem po schodach.
Inną wartą do przemyślenia opcją jest dom parterowy z poddaszem do adaptacji. W takim przypadku wszystkie najważniejsze pomieszczenia planowane są parterze (strefa dzienna, łazienka, jedna lub dwie sypialnie). Poddasze można wykończyć w dowolnym momencie, nawet kilka lat po zagospodarowaniu parteru. Jest to więc idealna propozycja dla osób, które dopiero planują powiększenie rodziny i wolą rozłożyć inwestycję na etapy. Oczywiście na górnej kondygnacji można zaplanować nie tylko pokoje dla dzieci, ale również pralnię lub garderobę, które ułatwią oponowanie domowego rozgardiaszu.
Przyjmuje się, że optymalna powierzchnia użytkowa domu dla czteroosobowej rodziny powinna wynosić od 120 do 160 m². Nie oznacza to wcale, że nie można mieszkać wygodnie na powierzchni 100 m², a nawet mniejszej. Wszystko zależy bowiem od układu i funkcjonalności domu. Architekci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodych inwestorów i projektują wiele wygodnych i tanich w budowie niewielkich domów dla licznych rodzin.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy w pełni dostępna dla gości i wszystkich członków rodziny strefa dzienna została oddzielona od nocnej, która przeznaczona jest do wyłącznego użytku domowników. W przypadku domu parterowego obie części powinny znajdować się po swoich przeciwległych stronach. Podział w budynku z poddaszem jest bardziej oczywisty (strefa dzienna – parter, strefa wypoczynku – poddasze).
Równie ważną kwestią jest układ pomieszczeń. Najlepiej, aby kuchnia, salon i jadalnia były ze sobą połączone. Dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń (którą zajęłyby ściany działowe), a dom będzie wydawał się większy niż jest w rzeczywistości.
Argumentem za łączeniem pomieszczeń jest też lepsza integracja z pozostałymi domownikami. Przykładowo przebywając w kuchni, możemy pilnować bawiące się w salonie dzieci lub rozmawiać z gośćmi.
Aby mieć w pełni wygodny dom, warto również rozważyć wybór projektu z z garderobą, pozwalającą na lepsze uporządkowanie rzeczy oraz przykuchenną spiżarnią, która będzie idealnym miejscem do przechowywania zapasów żywności i przetworów.
Najtańszą inwestycją będzie stosunkowo nieduży dom o prostej bryle (bez balkonów, wykuszy, lukarn), opartej na rzucie prostokąta lub kwadratu. Taka konstrukcja sprawi również, że budynek będzie można łatwiej i taniej ogrzać. Dach powinien być prosty lub dwuspadowy, ponieważ – w przeciwieństwie do tych o bardziej skomplikowanych formach – nie powoduje tylu odpadków materiału i nie przedłuża czasu pracy wykonawcy. Oprócz tego, warto zrezygnować z piwnicy, która może podnieść koszty budowy nawet o 20% oraz zdecydować się na wiatę zamiast garażu.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem Tooba.pl – bazą projektów domów.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.