Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-05-24 15:40:42
Autor zdjęcia/źródło: Adobe Stock
Trzeba pamiętać, że prawidłowa temperatura ciała mierzona pod pachą, na czole, czy w odbycie będzie się różnić i to w zakresie wynoszącym nawet 1 stopień. Warto wybrać jedno miejsce pomiaru, aby móc porównywać wyniki między sobą. Tylko jaki termometr dla niemowlaka wybrać?
Warto wiedzieć, że nie jest prawdą, że tylko temperatura 36,6°C jest prawidłowa. Otóż ten zakres jest znacznie szerszy i za prawidłową temperaturę uznaje się tę w przedziale od 35 do 37 stopni. W przypadku niemowląt zakres ten jest nawet szerszy i sięga do 37,5 stopnia. Należy wiedzieć również, że w ciągu dnia i w zależności od aktywności następują naturalne wahania temperatury w podanym zakresie. Niemowlak nie ma jeszcze sprawnego systemu termoregulacji i w przypadku podwyższonej temperatury nie jest w stanie się schłodzić. Niższa temperatura występuje często rano, a wyższa wieczorem. Ze stanem podgorączkowym u niemowlaka mamy do czynienia, gdy temperatura wynosi od 37,5 do 38 stopni, natomiast z gorączką gdy temperatura wynosi powyżej 38 stopni. Trzeba też wiedzieć, że w zależności od miejsca pomiaru temperatura będzie inna. Można ją mierzyć pod pachą, na czole, w uchu czy też w odbycie, oczywiście o ile producent danego termometru wskazuje, że dany pomiar jest możliwy. Wiele porad na temat zwalczania gorączki u dzieci, a także infekcji możecie przeczytać na blogu: https://matkaaptekarka.pl.
Do wyboru są termometry szklane z cieczą i termometry elektroniczne. Od 2009 r. zostały wycofane ze sprzedaży termometry z rtęcią ze względu na jej toksyczność. Jeśli macie w domu termometr z rtęcią, a dziecko nie jest ruchliwe w trakcie pomiaru, to ewentualnie można z niego skorzystać, ale należy uważać, by go nie zbić, dlatego zdecydowanie nie jest to rekomendowane rozwiązanie. Problemem jest nie tylko toksyczność, ale i fakt, że pomiar trwa nawet 10 minut. W przypadku nowych termometrów z nietoksyczną cieczą, którą jest np. Galinstan, pomiar też jest dość długi i trwa ok. 5 minut. Dlatego najbardziej polecane są termometry elektroniczne douszne lub czołowe. Trzeba pamiętać, że w przypadku pomiaru w uchu prawidłowa temperatura jest wyższa i mieści się w granicach od 35,7 do 38 stopni. Prawidłowa temperatura mierzona pod pachą mieści się w zakresie od 35-37 stopni. W ustach jest o pół stopnia wyższa, a w odbycie, podobnie jak w uchu może sięgać 38 stopni.
Wybór odpowiedniego termometru dla niemowlaka jest trudny. Wielu młodych rodziców wskazuje na niejednoznaczność pomiarów. W przypadku termometrów bezkontaktowych na podczerwień, które przykłada się do czoła rzeczywiście pomiar może być różny, bo trzeba wiedzieć, że naturalne jest że temperatura czoła na środku jest inna niż bardziej po prawej lub lewej stronie. Jest to związane z obecnością tętnic, ale i np. wilgotnością czoła. Dlatego gdy nie ma się pewności, co do pomiaru, najlepiej mierzyć temperaturę na powiece i jak przekonuje autorka bloga i wpisu: https://matkaaptekarka.pl/jak-wybrac-dobry-termometr-dla-dziecka/ jest to skuteczne, pod warunkiem, że producent termometru wskazuje, że możliwy jest taki pomiar, wtedy będzie on miarodajny. Powieka nie poci się tak jak czoło i gdy pomiar jest powyżej 37 stopni, masz pewność, że dziecko ma stan podgorączkowy, a gdy jest powyżej 38 stopni, że ma gorączkę i należy podać krople przeciwgorączkowe dla niemowląt.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.