Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-09-04 11:13:07
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Z tekstu dowiesz się:
Odkurzacz do sierści powinien mieć wystarczająco dużą moc, aby poradzić sobie z każdą powierzchnią – bez względu na to, czy masz włochaty dywan, czy jedynie parkiet. Zwykły odkurzacz z małą mocą, nieprzystosowany do usuwania sierści, z czasem szybciej będzie wymagał wymiany na nowy.
Co więcej:
Wtedy moc odkurzacza ma znaczenie, jeśli chcesz dokładnie posprzątać swoje mieszkanie, choć nie jest jedyną ważną liczbą. Obecnie przepisy unijne wskazują, że maksymalna moc odkurzacza może wynosić 900 W, podczas gdy jeszcze kilka lat temu było to 1600 W.
Wydaje się, że to niewiele, jednak gdy pozostałe cechy urządzenia będą podnosiły jego skuteczność, taki odkurzacz zbierający sierść może dobrze radzić sobie z usuwaniem niepotrzebnych kłaczków, kołtunów i innych zanieczyszczeń z podłogi.
Kolejnym parametrem, na jaki zwraca się uwagę zaraz obok mocy, jest wskaźnik zbierania kurzu (DPU). Najwyższą skutecznością wyróżnia się klasa A, dlatego właśnie z takich urządzeń najbardziej zadowoleni będą miłośnicy perfekcyjnej czystości w domu.
Właściciele czworonogów, zwłaszcza tych długowłosych, doskonale wiedzą, jak szybko zapełniają się worki odkurzacza przy tak intensywnym jego używaniu. Trzeba je często wyrzucać, co będzie mało ekonomiczne, chyba że posiadacz ma model, w którym użyto worków wielorazowych.
To z kolei nie jest najlepsze rozwiązanie dla alergików ze względu na bliski kontakt z alergenami podczas wyjmowania worka i wyrzucania bądź opróżniania go, szczególnie gdy ten ulegnie uszkodzeniu. Świetnym pomysłem w tej kwestii wydaje się zainwestowanie w model bezworkowy.
Kurz i sierść dostają się więc do specjalnego pojemnika, który co jakiś czas wystarczy tylko opróżnić. Warto zwracać tutaj uwagę na jego wielkość. Im większy, tym rzadziej trzeba wykonywać czynność. Dobrze przemyśleć taką opcję, zwłaszcza jeśli do tej pory opróżnianie worka z brudem było dla ciebie kłopotliwe.
Niezwykle ważnym punktem podczas wybierania odkurzacza jest również filtr. Dużą popularnością cieszą się ostatnio filtry HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air Filter), znane z tego, że wyłapują nawet bardzo małe cząsteczki.
Klasy filtrów HEPA:
Najprościej jest zapamiętać, że im wyższa cyfra przy filtrze, tym ma większą skuteczność. Przykładowo skuteczność filtra EPA E10 wynosi 85 proc., podczas gdy HEPA E14 to niemal 100 proc., a dokładnie 99,97 proc.
Jeszcze kilka lat temu dzisiejsze filtry od EPA E10 do EPA E12 były oznaczane jako HEPA, jednak gdy pojawiły się jeszcze lepsze warianty, zmieniono nazewnictwo. Obecnie dwa ostatnie filtry są najskuteczniejsze. Istnieją co prawda jeszcze wyższa klasa ULPA, jednak mało kto korzysta w domu tego rozwiązania.
Choć są one dobrym wyjściem dla alergików, w przypadku usuwania sierści mogą się nie sprawdzić. Czyszczenie ich może być nieprzyjemne, zwłaszcza gdy przy liniejącym zwierzaku trzeba robić to dość często.
Jeśli chodzi o konkretne modele, jakie są polecane szczególnie dla właścicieli psów, warto sprawdzić np. odkurzacz do sierści Dyson. Ciekawy jest fakt, że nie posiada on filtrów do prania ani wymiany, czyli nie generuje dodatkowych kosztów i zapewnia wygodę korzystania z niego.
Dla niektórych posiadaczy czworonogów to kluczowa sprawa, ponieważ zwierzęta często są płochliwe, co utrudnia szybkie i bezproblemowe sprzątanie. Wiele modeli odkurzaczy generuje wyjątkowo duży hałas, przez co pupil staje się niespokojny.
Ciche odkurzacze polecane są rodzinom z małymi dziećmi i wszystkim miłośnikom sprzątania nawet o bardzo późnej porze. Mówiąc krócej, zadowolone będą osoby, dla których liczy się spokój.
Co to znaczy cichy odkurzacz? Wiadomo, że poniżej 70-75 dB nie jest już bardzo hałaśliwy, chociaż na rynku z powodzeniem znajdziemy modele jeszcze cichsze.
Jeżeli sierść wyjątkowo trudno usunąć z dywanu, potrzebować będziesz dodatkowych akcesoriów do odkurzacza, jakie ułatwią cały proces sprzątania. Mogą to być specjalne turboszczotki.
Wskazówka: W przypadku małych powierzchni, np. jeśli w pomieszczeniu znajduje się tylko jeden niewielki dywanik, część osób używa ręcznych narzędzi, aby nie wyjmować całego sprzętu. Pomoże tutaj choćby furminator, używany do wyczesywania podszerstka. Jak widać, sprawdza się również podczas robienia porządku.
Sonia 2018.09.05 09:16
Mam bernardyna i mnóstwo sierści po nim... Muszę sprzątać ciągle. Przydatne wiadomości w tym artykule :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.