Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-05-06 11:03:11
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Kwas foliowy zapobiega wadom wrodzonym u dziecka, w tym poważnym uszkodzeniom cewy nerwowej, takim jak rozszczep kręgosłupa, przepuklina mózgowa i bezmózgowie. Dzięki odpowiedniej suplementacji płód może rozwijać się prawidłowo. Jaki kwas foliowy wybrać będąc w ciąży?
Witamina B9 występuje naturalnie w postaci folianu w wielu produktach spożywczych, głównie w zielonych warzywach. Jednak jej wchłanianie w przewodzie pokarmowym nie przekracza 50%. Co więcej, kobietom, które mają poranne mdłości we wczesnym okresie ciąży, może być trudno uzyskać wystarczającą ilość tego związku z pożywienia. Dlatego konieczne jest suplementowanie kwasu foliowego.
Na rynku dostępne są preparaty z kwasem foliowym w kapsułkach, tabletkach, a nawet w postaci gumy do żucia. Jednak od formy ważniejszy jest skład. Najlepiej szukać suplementu z L-metylofolian wapnia. To aktywna forma kwasu foliowego biorównoważna z witaminą B9 występującą naturalnie w pożywieniu i taki suplement jest najlepiej przyswajalny.
Około 1 na 1000 dzieci w Polsce rodzi się z wadami cewy nerwowej[1]. W normalnie przebiegającej ciąży struktura ta przekształca się w rdzeń kręgowy i mózg. Jeśli proces ten nie przebiega prawidłowo, może to skutkować licznymi wadami. Wśród nich jest bezmózgowie, które nie daje noworodkowi szansy na przeżycie. Z kolei niemowlęta urodzone z rozszczepem kręgosłupa lub przepukliną mózgową mogą doświadczać paraliżu i trwałej niepełnosprawności. Wiele badań potwierdziło, że suplementacja kwasem foliowym w ciąży znacząco zmniejsza ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Dlatego w Polsce od 1997 roku działa program pierwotnej profilaktyki wad cewy nerwowej, który ma na celu upowszechnienie spożycia kwasu foliowego w dawce 400 μg dziennie przez wszystkie kobiety w wieku rozrodczym. Rozpoczęcie suplementacji już po stwierdzeniu ciąży może okazać się nieskuteczne. Wady cewy nerwowej tworzą się w pierwszych tygodniach rozwoju płodu, a wiele kobiet może nie być świadomych swojego odmiennego stanu przez dość długi czas po poczęciu.
W ciąży zalecane spożycie kwasu foliowego wzrasta do 600 μg dziennie. Wyższych dawek potrzebują także osoby z niedokrwistością sierpowatą, chorobami nerek i wątroby oraz przyjmujące leki z powodu padaczki, cukrzycy typu 2, tocznia, łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, astmy lub zapalenia jelit. Zawsze warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę stosowanie i dawkę preparatu, by jego przyjmowanie było w pełni bezpieczne dla przyszłego dziecka.
[1] J. P. Mejnartowicz: Częstość występowania wad cewy nerwowej i wybrane czynniki ryzyka – badania u dzieci urodzonych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego w latach 1997-2002, rozprawa na stopień doktora nauk medycznych, Poznań, 2011.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.