Jaka ma być zawartość witamin z grupy B i kofeiny w suplementach? Są WYTYCZNE - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jaka ma być zawartość witamin z grupy B i kofeiny w suplementach? Są WYTYCZNE

Jaka ma być zawartość witamin z grupy B i kofeiny w suplementach? Są WYTYCZNE

Autor zdjęcia/źródło: Zdjęcie Adam Nieścioruk on Unsplash

Czy wiesz, ile witamin i minerałów powinien zawierać suplement diety, który przyjmujesz, aby sobie nie zaszkodzić? Właśnie wydano dyspozycje dotyczące bezpiecznej zawartości witamin z grupy B, preparatów z morwy białej oraz kofeiny w suplementach diety.

Na stronie GIF właśnie ukazał się komunikat regulujący zawartość popularnych witamin w suplementach diety. Są one bowiem łatwo dostępne bez recepty, czyli nie muszą spełniać ostrych wymogów jakościowych i ilościowych, które są przewidziane dla leków.

Suplementy diety są to skoncentrowane środki spożywcze zawierające witaminy i minerały. Polacy przyjmują je na potęgę, aby zadbać o swoje zdrowie. Warto jednak wiedzieć, że zbyt małe dawki witamin lub mikroelementów w suplementach diety nie wywołają skutku terapeutycznego. I odwrotnie – zbyt duże, mogą poważnie zaszkodzić.

W ostatnich dniach Zespół ds. Suplementów Diety podjął uchwały dotyczące maksymalnych ilości witamin, składników mineralnych i innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny efekt fizjologiczny w suplementach diety.

Podjęte uchwały określają maksymalne poziomy w suplementach dedykowanych dla osób dorosłych i dotyczą:

1/ kwasu pantotenowego – 10 mg pantetyny/dzień lub 200 mg/dzień w przypadku pozostałych form chemicznych (tj. D-pantotenianu wapnia, D-pantotenianu sodu, deksapantenolu);

2/ tiaminy (witaminy B1) – 100 mg tiaminy/dzień;

3/ ryboflawiny (witaminy B2) – 40 mg ryboflawiny/dzień;

4/ kobalaminy (witaminy B12) – 100 µg/dzień;

5/ jodu – 150 µg/dzień oraz 200 µg/dzień w suplementach diety dedykowanych kobietom w ciąży i w okresie laktacji;

6/ kofeiny – porcja kofeiny spożywana jednorazowo nie może przekroczyć 200 mg. Maksymalna ilość na dobę nie może przekroczyć 400 mg w porcjach podzielonych pod warunkiem, iż produkt nie zawiera innych składników o synergistycznym działaniu. Maksymalna dobowa ilość kofeiny odnosi się też do spożycia kofeiny ze wszystkich źródeł. Ponadto w oznakowaniu suplementów diety zawierających kofeinę lub preparaty roślinne będące źródłem kofeiny należy podać informację o całkowitej zawartości kofeiny w przeliczeniu na zalecaną do spożycia dzienną porcję produktu oraz rekomenduje się umieścić następujące ostrzeżenie: „Zawiera kofeinę; nie zaleca się stosowania u dzieci i kobiet w ciąży; nie spożywać z innymi produktami będącymi źródłem kofeiny lub innych składników o podobnym działaniu”.

7/ preparatów z rośliny morwa biała (Morus alba L.) – maksymalna zawartość 1-dezoksynojirymycyny (DNJ) zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu nie może przekraczać 10 mg. Podmiot wprowadzający do obrotu dany środek spożywczy powinien dysponować informacjami dotyczącymi zawartości DNJ, w przeliczeniu na zalecaną do spożycia dzienna porcję. Ponadto w oznakowaniu suplementów diety zawierających preparaty z morwy białej rekomendowano umieszczenie ostrzeżenia: „u osób stosujących terapię insulinową lub doustne leki hipoglikemizujące stosować po konsultacji z lekarzem”.

Czytaj też:

>> Ile w suplementach diety powinno być wit. C,A i kwasu foliowego? Sprawdź!>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Warto poczytać. Warto wiedzieć. Choć raczej unikam suplementów diety. Choć czasem trzeba uzupełnić.