Autor zdjęcia/źródło:
zdjęcie Andrew Wong on Unsplash
Płodność u mężczyzn zaczyna być coraz większym problemem. Jak ją naturalnie polepszyć? Płeć męska w 20-30% jest odpowiedzialna za problemy związane z zapłodnieniem.
Do głównych przyczyn niepłodności męskiej zalicza się stres oksydacyjny, czynniki środowiskowe oraz czynniki fizjologiczne. Występujący w organizmie stan zapalny wpływa na zmiany w parametrach jakości nasienia oraz przyczynia się do zwiększonej produkcji reaktywnych form tlenu, które jeszcze bardziej pogłębiają zapalenie.
Czynniki wpływające na występowanie zaburzeń płodności u mężczyzn:
- niedowaga, nadwaga, otyłość
- dieta uboga w białko, witaminy i składniki mineralne
- palenie tytoniu
- alkohol
- stres
- niska aktywność fizyczna
- rzadki wytrysk
- zanieczyszczenie środowiska i żywności
- przegrzewanie jąder (trzymanie na kolanach laptopa, podgrzewane fotele)
- fale magnetyczne emitowane przez telefony, światło LED.
Jak dieta przyczynia się do poprawy płodności u mężczyzn? I co jeść, aby zwiększyć płodność u mężczyzn?
Kluczowe jest aby w jak największym stopniu zniwelować stres oksydacyjny wywołany wolnymi rodnikami. Najlepszym rozwiązaniem, aby to osiągnąć, będzie indywidualnie dopasowana dieta, pokrywająca zapotrzebowanie na wszystkie makro i mikroskładniki. Często rekomendowaną dietą jest dieta śródziemnomorska która głównie bazuje na warzywach, owocach, roślinach strączkowych, oliwie z oliwek, tłustych rybach oraz orzechach.
Istotnymi elementami diety na poprawę męskiej płodności są:
- Przeciwutleniacze (antyoksydanty) – naturalne substancje chemiczne, które wspierają mechanizmy obronne komórek. Znajdziecie je w warzywach np. w pomidorach, marchewce, papryce oraz w owocach np. maliny, borówki, truskawki.
- Witamina E – chroni plemniki przed uszkodzeniem. Jej źródłem są oleje roślinne, orzechy oraz tłuste ryby.
- Selen – niezbędny do prawidłowego rozwoju jąder, ruchliwości i czynności plemników. Głównym źródłem selenu są orzechy brazylijskie, również znajdziemy go w sezamie oraz mące pełnoziarnistej.
- Cynk – podobnie jak selen bierze udział w spermatogenezie oraz wpływa na ruchliwość plemników. Znajdziemy go w mięsie, serach podpuszczkowych oraz w kaszy gryczanej.
- Witamina C – jej stężenie w nasieniu jest o około 10-krotnie razy wyższe niż w surowicy krwi. Ma działanie silnie antyoksydacyjne oraz poprawia ruchliwość plemników. Główne źródło to warzywa np. papryka, natka pietruszki oraz owoce np. aronia, cytrusy, jabłka.
Jak zwiększyć płodność u mężczyzn: Które składniki diety obniżają płodność mężczyzn?
Dieta obfitująca w produkty wysokoprzetworzone, z dużą ilością soli, cukru, tłuszczy trans będą przyczyniały się do zwiększenia stresu oksydacyjnego w organizmie, co w konsekwencji będzie wpływało negatywnie na płodność.
Czego unikać w diecie, aby poprawić płodność? Do takich produktów zaliczamy:
- Produkty typu fast-food
- Czerwone mięso – nadmierne jego spożycie
- Tłuste produkty mleczne
- Słone przekąski: chipsy, paluszki, krakersy itp.
- Słodycze: ciastka, ciasta, batony, żelki
- Twarde margaryny
- Gotowe dania do odgrzania
- Napoje gazowane, nektary, wody smakowe
- Alkohol
Dieta mężczyzny starającego się o dziecko powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb organizmu. Kluczowe jej składniki to pełnowartościowe białko, dobrej jakości tłuszcze oraz węglowodany złożone, które są bogate w błonnik pokarmowy. Źródłem witamin i składników mineralnych powinny być warzywa oraz owoce – w wyborze warto kierować się sezonowością. Należy również zwrócić uwagę na zwiększenie aktywności fizycznej, która w parze z planem żywieniowym pozwoli utrzymać odpowiednią masę ciała.
Piśmiennictwo
- Bojanowska M., Kostecka M.: Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność. Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych 2018; (319): 425–439.
- Sawaniewska B., Gajewska D., Lange E.: Wpływ sposobu żywienia na płodność kobiet i mężczyzn. Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych 2019; (323): 227–237.
- Walczak- Jędrzejowska R.: Stres oksydacyjny a niepłodność męska. Część II: antyoksydanty w leczeniu męskiej niepłodności. Postępy andrologii online 2015; 2 (1): 16-33.
Jeśli masz problemy z płodnością umów się na konsultację dietetyczną. Po wnikliwym wywiadzie żywieniowo-zdrowotnym ułożę dla Ciebie indywidualnie dopasowany plan żywieniowy. Uwzględnię Twój stan zdrowia, styl życia, preferencje smakowe oraz aktywność fizyczną. Moim celem jest to, aby wdrożone zdrowe nawyki żywieniowe zostały z Tobą na zawsze, a dzięki temu Twoje dzieci również będą odżywiały się w odpowiedni sposób.
Zarezerwuj wizytę w Warszawie lub online: 514 084 888 lub poradnia@medfood.com.pl
Agnieszka Małek
O autorze: Dietetyka stała się nie tylko jej pracą, ale i pasją. Uważa, że już małe modyfikacje w diecie wnoszą dużo pozytywnych zmian w funkcjonowaniu organizmu oraz poprawie samopoczucia. Ceni sobie indywidualne podejście do klienta. Podczas konsultacji jej celem jest jak najlepsze poznanie konkretnej osoby – zaczynając od stanu zdrowia, stylu życia, samopoczucia i kończąc na upodobaniach smakowych.