Opublikowany przez: ULA 2011-08-12 12:52:20
Autor zdjęcia/źródło: Materiały prasowe
Radość, smutek, euforia, strach, niepewność, poczucie odpowiedzialności, bezgraniczna miłość, bezradność, zmęczenie, przywiązanie, to uczucia, które pojawiają się wraz z przyjściem dziecka na świat i które będą nam towarzyszyć już do końca życia.
Na zmiany naszych nastrojów i nastawienia wpływa fakt, iż mimo naszych usilnych starań nie zawsze uda nam się ochronić nasze dziecko przed infekcjami, katarami, wysypkami, odparzeniami, kolkami czy ciemieniuchą. Jest to jednak nieuniknione i musimy się przyzwyczaić do myśli, że czasem przyjdzie nam zmierzyć się z jakąś chorobą czy przypadłością. Ważne, żeby nie wpadać w panikę i wiedzieć jak zwalczyć objawy, by ulżyć maleństwu i pozbyć się stresu.
To właśnie nieestetyczna ciemieniucha jest jedną z przyczyn matczynych zmartwień. Żółte łuski mogą pokrywać całą główkę lub być widoczne jedynie w pojedynczych miejscach. Warto zaznaczyć, że ciemieniucha nie powstaje z powodu zaniedbań w pielęgnacji dziecka. Ciemieniucha to odrzucone komórki skóry oraz łój z gruczołów łojowych. Przyczyną może być fakt, że na gruczoły łojowe działają hormony matki wydzielane razem z mlekiem. Ich nadprodukcja znajduje ujście z gruczołów na owłosionej skórze główki. Po zaschnięciu tworzą się żółte łuski przyklejone do skóry głowy.
Ciemieniucha najczęściej pojawia się w lecie, w porze upałów -mówi dr n.med. Dorota Kwiatkowska dermatolog.
Ważną informacją jest to, że nie jest ona niepokojąca i bolesna dziecka. Nie odczuwa ono również dyskomfortu swędzenia. A odpowiednia higiena gwarantuje skuteczność w walce z ciemieniuchą i szybkie pozbycie się problemu.
Aby zwalczyć ciemieniuchę stosuj się do poniższych zasad:
Zasada nr 1. Przed kąpielą i myciem nałóż krem przeciw niemowlęcemu łojokotowemu zapaleniu skóry. Przywróci to równowagę skóry zmniejszając wydzielanie serum, oczyści ją dzięki składnikom hamującym rozwój mikroelementów, nawilży oraz złagodzi.
Zasada nr 2. Noworodki bardzo się pocą. Do osiągnięcia przez nie wieku 4 miesięcy, ważne jest codzienne mycie głowy, aby zapobiec tworzeniu się ciemieniuchy. Myj owłosioną skórę głowy dziecka specjalnym szamponem. To niezwykle delikatny szampon, zapobiegający łuszczeniu się skóry na główce noworodka. Dzięki działaniu kwasu salicylowego pomaga likwidować zmiany. Łagodnie myje włosy, nie naruszając równowagi skóry owłosionej głowy noworodka. Ogranicza również rozwój bakterii będących przyczyną powstawania łuszczących się zmian skórnych.
Zasada nr 3. Za pomocą szczoteczki z delikatnym włosiem wyczesuj strupki. Rozmiękczone preparatem i kąpielą powinny dać się łatwo usunąć. Pamiętaj jednak, że nie można ich zdrapywać.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.