Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-07-30 15:08:42
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Konflikty w związku dotyczą różnych sfer życia, a także mogą pojawić się w różnych momentach relacji. Tak naprawdę pojawianie się napięć i nieporozumień nie musi być objawem braku wzajemnych uczuć lub poważnych problemów. Zdarza się jednak, że spięcia między małżonkami są bardzo nasilone i mogą doprowadzić do poważnego kryzysu. Wśród najczęściej występujących powodów konfliktów w małżeństwie można wyróżnić:
Można więc uznać, że istnieje wiele przyczyn kryzysów i większość z nich można rozwiązać wspólnymi siłami, ale pomóc może także terapia małżeńska. Szczególne znaczenie ma jednak współpraca obojga partnerów i dążenie do wspólnego celu.
Terapia małżeńska jest coraz powszechniej wybieraną metodą ratowania związków. Jest to związane z większą świadomością społeczeństwa, dzięki czemu pomoc psychologiczna nie kojarzy się już z czymś nienaturalnym. Zdarza się jednak, że tylko jeden z partnerów podejmuje decyzję o terapii, a drugi nie chce współpracować. W takiej sytuacji bardzo ważne jest zmotywowanie małżonka do działania i wyjaśnienie mu ogólnego celu oddziaływań psychologicznych. Spore znaczenie ma wybór odpowiedniej terapii, dopasowanej do potrzeb partnerów. Coraz większym powodzeniem cieszy się metoda poznawczo-behawioralna, jednak wciąż niektórzy wybierają terapię psychodynamiczną. Znaczenie ma tutaj nastawienie małżonków, a także typ problemów. Przykładowo, jeśli powodem konfliktów są nierozwiązane kłopoty z przeszłości, warto wybrać metodę psychodynamiczną, natomiast jeśli partnerzy wykształcili w sobie nieodpowiednie nawyki i kłócą się, można zdecydować się na terapię poznawczo-behawioralną. W przypadku problemów natury erotycznej można dodatkowo skontaktować się z seksuologiem. Uznaje się, że zwykle terapia małżeńska przynosi efekty po kilku lub kilkunastu spotkaniach, jednak czasami wymagane jest wiele lat wspólnej pracy. Tak naprawdę największe znaczenie ma motywacja partnerów do zmian, a także wspólna współpraca i zdolność do zrozumienia drugiej osoby. Odpowiednia postawa pozwala na osiągnięcie szybkich i trwałych efektów.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.