Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-06-08 08:29:21
Autor zdjęcia/źródło: @ mat. promocyjne
Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę komponując posiłek dla psa? Czy karmy komercyjne dostarczają wszystkich niezbędnych elementów? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Dobór odpowiedniego pożywienia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia psa. Podawanie czworonogowi resztek z obiadu, dzielenie się z nim słodyczami albo rzucanie mu rzeczy takich jak kości wieprzowe, może prowadzić do otyłości lub innych, o wiele poważniejszych schorzeń. Zanim ulegniemy błagalnemu spojrzeniu i podzielimy się z psem posiłkiem, warto zadać pytanie: czy nasze działanie nie zaszkodzi pupilowi? Chcąc zapewnić psu to, co najlepsze, powinniśmy zadbać o to, by jego posiłki miały właściwą zawartość białka, tłuszczy, węglowodanów oraz witamin. Warto również pamiętać o kilku zasadach, których zastosowanie nie jest trudne, a znacząco może podnieść komfort życia naszego psa:
Czekolada lub ciasto drożdżowe wydają się niezwykle smaczne, jednak podane naszemu pupilowi mogą wywołać tragiczne skutki. Teobromina znajdująca się w czekoladzie w większych ilościach spowoduje ciężkie zatrucie, natomiast ciasto drożdżowe uszkodzi układ pokarmowy. Jeżeli chcemy nagrodzić naszego podopiecznego, lepiej zdecydować się na specjalne przysmaki dla psa lub naturalne gryzaki, które dodatkowo dostarczą niezbędnych witamin. Teoretycznie owoce i warzywa powinny stanowić część diety czworonogów, jednak nie wszystkie się do tego nadają.
Stanowczo należy unikać awokado będącego toksycznym dla psów oraz winogron i rodzynek, które zawierają substancje osadzające się na nerkach. (Pies może zjeść za to na przykład kawałek jabłka, marchewkę, sałatę albo odrobinę żurawiny.) Mleko oraz produkty mleczne mogą prowadzić do wymiotów oraz biegunki. Zanim podamy jedzenie naszemu czworonożnemu przyjacielowi warto sprawdzić, czy nie jest ono szkodliwe.
Ilość pokarmu podawanego psu powinna być dostosowana do jego wielkości oraz aktywności. Dodatkowo należy zapewnić pupilowi stały dostęp do wody, aby mógł ugasić pragnienie. Czy nieprzerwany dostęp do miski z karmą jest dobrym rozwiązaniem? Zdecydowanie nie. Weterynarze oraz właściciele psów twierdzą, że karmienie powinno odbywać się raz lub dwa dziennie (niektóre źródła podają trzy razy dziennie, zwykle jednak dotyczy to psów bardzo dużych albo o specjalnych wskazaniach zdrowotnych) o stałej porze. Karma ma zostać podana, a następnie po 15 minutach zabrana. Działanie to ma na celu postawienie nas w roli przywódcy stada, który rozdziela pożywienie. Jednocześnie daje nam pewność, że pies nie spożyje nieświeżego jedzenia lub zanieczyszczonego przez inne zwierzęta, np. owady lub bezdomne koty, które mogą podejść do miski pozostawionej w ogrodzie. Uczy to również zwierzaka spożywania posiłku zawsze o tej samej porze, a to jest korzystne dla jego zdrowia. Jeżeli nasz pies prosi o dodatkowe jedzenie, zamiast serwować mu kolejną porcję karmy, lepiej rozważyć podanie gryzaków naturalnych, które zajmą naszego pupila i jednocześnie uzupełnią jego dietę.
Warto podkreślić, że takie zalecenia dotyczą psów dorosłych – szczeniaki powinny otrzymywać posiłek kilka razy dziennie.
Dobierając karmę koniecznie należy zwrócić uwagę na wielkość cząstek jedzenia. Jeżeli jesteśmy posiadaczami małych psów musimy zadbać, aby nasz pupil nie zadławił się zbyt dużym kawałkiem, ewentualnie nie uszkodził sobie zębów. Niezwykle istotne jest również obserwowanie jak pies reaguje na zmianę diety. Każdy czworonożny towarzysz jest inny. Odmienne preferencje co do rodzaju, smaku karmy lub przekąsek dla psa są czymś naturalnym. Należy jednak odróżnić niechęć do konkretnego posiłku od braku apetytu. Być może nasz pupil cierpi na alergię pokarmową, ewentualnie jest chory i nie jest w stanie zjeść podanego mu jedzenia. W takiej sytuacji najlepiej niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Pamiętajmy, aby wcześniej upewnić się, że zwierzak nie został nakarmiony przez kogoś innego, ewentualnie nie liczy na otrzymanie przysmaków pomiędzy posiłkami.
Pokarm dla psa powinien być jak najbardziej naturalny i świeży. Teoretycznie możemy codziennie gotować posiłki dla psa, jednak bez wiedzy na temat odpowiedniego zbilansowania diety, możemy doprowadzić do licznych niedoborów składników odżywczych. W takich sytuacjach konieczne mogą się okazać specjalne suplementy, ewentualnie przekąski dla psów zawierające witaminy.
Hodowcy czworonogów od lat spierają się jaki sposób żywienia jest najlepszy. Część właścicieli skłania się ku systemowi BARF, który zakłada podawanie psom produktów jak najmniej przetworzonych. W skład posiłku wchodzi głównie surowe mięso, podroby oraz kości, a dieta uzupełniania jest dodatkowo o warzywa i owoce. System ten jest jednocześnie zachwalany jako najbardziej naturalny i jednocześnie stawiający znak równości między psami a wilkami, lecz z drugiej strony również krytykowany z powodu ryzyka zatrucia zwierzęcia nieodpowiednio przygotowanym mięsem.
Obecnie właściciel psa ma ogromny wybór karm zarówno suchych, jak i mokrych. Jeżeli przygotowywanie specjalnych posiłków jest zbyt czasochłonne i boimy się o zdrowie naszego podopiecznego, warto wybrać jedną z karm komercyjnych. Większość z nich jest zbilansowana i dostarczy niezbędne elementy do prawidłowego rozwoju psa. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na skład i wybrać tę zawierającą najwięcej naturalnych składników. Jeżeli obawiamy się, że karma nie jest wystarczająca i chcemy mieć pewność, że pupil otrzyma wszystkie niezbędne mikro i makroelementy możemy wzbogacić jego dietę za pomocą gryzaków naturalnych dla psów firmy Petmex. Tego typu przysmaki nie tylko dostarczą niezbędnych witamin, ale również zapewnią psu wiele zabawy.
Zdrowie naszego psa zależy wyłącznie od nas. Decydując się na określoną dietę musimy pamiętać o jej odpowiednim zbilansowaniu. Mądry wybór sposobu żywienia sprawi, że oszczędzimy psu kolejnych wizyt u weterynarza, a sobie znacznych wydatków.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.