Jak zapoznawać najmłodszych z roślinami i zwierzętami? Książki mogą w tym pomóc - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak zapoznawać najmłodszych z roślinami i zwierzętami? Książki mogą w tym pomóc

Jak zapoznawać najmłodszych z roślinami i zwierzętami? Książki mogą w tym pomóc

Autor zdjęcia/źródło: Jak zapoznawać najmłodszych z roślinami i zwierzętami?; Designed by Freepik

Mamy wiosnę – rozkwitają pąki, zwierzęta budzą się z zimowego snu, ptaki wracają z ciepłych krajów... Przyroda budzi się do życia! To świetny czas, by zapoznawać maluchy z otaczającą je przyrodą. Pomóc w tym zadaniu mogą nam mądre i zabawne książki.

Aby wspierać harmonijny i wszechstronny rozwój naszych dzieci, od najmłodszych lat powinniśmy zapoznawać je z przyrodą. Dzieciaków nie trzeba będzie do tego namawiać – są ciekawe świata i wszystko, co inne, kolorowe, pachnie, wydaje dźwięki – jest warte ich zainteresowania. Odbierają świat zmysłami intensywniej niż dorośli, dlatego bezpośrednia obserwacja świata przyrody jest dla maluchów najważniejsza. Chodźmy razem na spacery, pokazujmy naturę i opowiadajmy o niej dzieciom. Warto zwracać uwagę na rośliny i zwierzęta w każdym miejscu, gdy jesteśmy z dziećmi. Otaczająca nas przyroda jest przyjazna, choć my dorośli mamy czasem jakieś lęki, np. strach przed pająkami czy myszami, postarajmy się o to, by nasze dzieci niczego się nie bały. Nie zabraniajmy dotykania, brania w ręce owadów, insektów – dziecku nic się nie stanie. I przede wszystkim nauczmy je szacunku do natury.

Kącik przyrody

Posiadacze własnych ogrodów są w uprzywilejowanej sytuacji. Mogą razem z dziećmi przygotowywać grządki pod warzywa, doglądać je, podlewać i obserwować jak rosną. A później razem schrupać :) Jednak mieszkając w bloku w mieście także możemy zadbać o własną małą oazę zieleni. Nie musi być to od razu ogród zimowy, ale posadzone wspólnie kwiaty doniczkowe i przynajmniej jedna roślina, o którą będzie się troszczyła twoja pociecha. Warto uczyć dzieci od małego, jak pielęgnować kwiaty – to cenna lekcja odpowiedzialności. Maluch musi pamiętać, by podlać kwiatek, oberwać suche listki, a gdy przyjdzie taka potrzeba – przesadzić roślinę pod czujny okiem rodzica.

Przygotowujemy zielnik

Pomysłem, który dzieci również szybko powinny podłapać jest prowadzenie zielnika. Dzieci efektywniej przyswajają wiedzę, kiedy są zaangażowane w cały proces nauki i mają okazję do prowadzenia swoich własnych badań. Takie poszukiwania naukowe mogą rozpocząć od założenia zielnika, w którym będą starannie umieszczać i opisywać zasuszone fragmenty roślin: rośliny lecznicze, liście z pobliskiego parku czy chwasty z ogródka – każdy temat zielnika może być ciekawy. Posiadanie zielnika skłaniałoby malucha do ciągłych poszukiwań nowych gatunków roślin i pogłębiania swojej wiedzy o otaczającej go przyrodzie.

Witaj w ogrodzie!

Dowiedz się więcej >>

Z pomocą w odkrywaniu niesamowitego świata przyrody przychodzą nam książki. „Rok w ogrodzie” to książka pełna zabawnych opisów i kolorowych rysunków, optymistyczna i zachęcająca dzieci do obserwowania z zaciekawieniem zmieniających się pór roku. Maluch dostanie solidną dawkę wiedzy w przystępnej formie. Dowie się między innymi, gdzie zimują ważki oraz kiedy kwitną tulipany i narcyzy. Pozna myszkę, która śmieje się do ogrodowego krasnala, ryjówki z długimi noskami i niezbyt ładne pająki, ale za to bardzo pożyteczne! Zobaczy, jak wygląda domek kreta i gniazdo trzmieli oraz co dżdżownica robi głęboko pod ziemią. Mamy ochotę na poszukiwanie przygód w ogrodzie!

Wycieczka do lasu

Wycieczka do lasu to prawdziwa frajda – szyszki, patyki, wysokie drzewa, mech... i możliwość zobaczenia dzikich zwierząt. Oprócz wspólnych spacerów i oddychania świeżym powietrzem, w lesie możemy z dzieckiem świetnie się bawić. Zbierać skarby: żołędzie, kasztany, liście, igły z drzew i w domu rozpoznawać i uczyć się ich nazw. Wyprawa latem na jagody i poziomki będzie dodatkową smakowitą zachętą do poznawania lasu. Mamy okazję pokazać i opowiedzieć dzieciom o mieszkańcach lasu. Nie zawsze spotkamy na swojej drodze sarenkę, ale z pewnością będziemy mogli na żywo obserwować pracujące w pocie czoła mrówki i ich imponujące mrowiska czy usłyszeć śpiew ptaków, który na co dzień zagłuszany jest przez odgłosy miasta.

Jak żyją zwierzęta w lesie?

Dowiedz się więcej >>

Dzieci mają przeważnie bardzo dużo pytań. Dlaczego węże wysuwają język? Czy zwierzęta mogą świecić? Kto przesypia zimę? Odpowiedzi na nie, zabawne ilustracje i krótkie historyjki znajdziecie w książce „Rok w lesie”. Książka zachęci maluchy do odkrywania zwyczajów panujących wśród mieszkańców lasu. Czytelnik pozna warchlaka, niedźwiedzia, który obudził się właśnie z zimowego snu oraz dowie się, co zwierzęta robią po zmroku i gdzie szukają pożywienia. Przejdziemy przez cztery pory roku, zobaczymy, co, gdzie i kiedy kwitnie oraz nauczymy się rozpoznawać ślady zwierząt. Z taką wiedzą warto wybrać się do lasu!

Przy okazji wspólnych zabaw w ogrodzie, leśnych wycieczek i przebywania na łonie natury, warto rozmawiać z dziećmi o ochronie środowiska. Promowanie u dziecka od małego ekologicznej postawy, nauczy go szacunku do zwierząt i troski o przyrodę. Pomóc w tym mogą zabawne książki, które ukazują naturę jako przyjazną człowiekowi i przybliżają maluchom fascynujący świat zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE: Jak poruszać z dzieckiem codzienne trudne tematy? >>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Pokazać dzieciom świat. .