Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P.
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @
Już w diecie przyszłej mamy nie może brakować produktów bogatych w białko, wapń, fosfor i witaminę D. Z kolei nadmierne spożywanie przez kobietę w ciąży węglowodanów i objadanie się słodyczami osłabia formujące się zęby dziecka.
Co powinnaś wiedzieć na temat pielęgnacji zębów dziecka?
1.Mycie dziąseł i zębów jest ważne od samego początku
Pierwsze wyrzynające się zęby musisz koniecznie czyścić. Bezzębne dziąsła niemowlęcia przemywaj jałowym gazikiem, zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Około pierwszego roku życia wprowadź delikatne szczotkowanie zębów. W tym czasie wyrzynają się zęby boczne, które możesz dokładnie wyczyścić jedynie szczoteczką. Szczotkuj zęby dziecku dwa razy dziennie lub raz dziennie po ostatnim wieczornym posiłku. Nadal po pozostałych posiłkach zęby dziecka przecieraj gazikiem.
2. Wybór szczoteczki dla dziecka jest niezwykle istotny
Powinnaś wiedzieć, że szczoteczka dla najmłodszych dzieci powinna mieć zaokrąglone krawędzie i główkę oraz być odpowiedniej wielkości. Dodatkowo jej uchwyt powinien być antypoślizgowy i wygodny dla rączki malucha. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosy. Starsze dzieci lubią szczoteczki z wizerunkiem postaci z bajek. Podczas kupowania zwróć też uwagę, by była higienicznie i szczelnie zapakowana.
3. Fluor wprowadzaj po pierwszym roku życia dziecka
Pasty z fluorem możesz wprowadzać u dzieci już po pierwszym roku życia. Jednak stosując je u maluchów przestrzegaj pewnych zasad. Nakładaj je w niewielkiej wielkości (paznokcia najmniejszego palca dziecka) i wcieraj pastę we włosie szczotki, aby dziecko jej nie połykało. Po szczotkowaniu zetrzyj z zębów dziecka resztki pasty wilgotnym gazikiem.
4. Poważnie potraktuj kontrole u dentysty
Pierwsze ubytki próchnicowe pojawiają się już u niespełna rocznych dzieci i mogą mieć postać bardzo szybko postępującej próchnicy. Dlatego z pierwszą wizytą do stomatologa wybierz się po pojawieniu się pierwszych zębów u dziecka. Podczas wizyty lekarz nie tylko sprawdzi stan jamy ustnej, ale także udzieli ci wskazówek dotyczących higieny i diety malucha.
Zdj. Shutterstock
5. Zwracaj uwagę na to jak dziecko szczotkuje zęby
Do piątego, a nawet szóstego roku życia dziecka powinnaś nadzorować i poprawiać wykonywane przez dziecko szczotkowanie zębów. Powinniśmy także nadzorować dzieci podczas mycia zębów nawet do jedenastego roku życia. Dzieciom, które opanowały już płukanie buzi, nakładamy pastę o objętości małego ziarna grochu i wciskamy ją we włosie szczoteczki. Pomocne jest, gdy na włosiu szczoteczki znajduje się wskaźnik ilości pasty.
Zdj. Shutterstock
6. Wyrób w dziecku nawyk mycia zębów po każdym posiłku
Dzieci powinny mieć szczotkowane zęby przez około dwie – trzy minuty, co najmniej dwa razy dziennie, ale najlepiej po każdym posiłku. Najważniejsze jest wieczorne mycie zębów, po którym maluchy nie powinny nic jeść i pić, poza wodą niegazowaną.
7. Sprawdzaj stan szczoteczki
Szczoteczka do zębów skutecznie spełnia swoją funkcję, gdy włosie jest proste i sprężyste oraz nie rozchyla się na końcach. Zużycie szczotki zależy od czasu i siły, z którą dziecko jej używa. Najmłodsze dzieci używają szczotki z powodzeniem przez dwa – trzy miesiące, a starsze krócej – dwa, a nawet miesiąc.
O nagrodzie:
Nagroda główna:
Aż 3 osoby obdarujemy szczoteczką elektryczną dla dzieci
Elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieci pomaga zachęcić je do codziennej higieny jamy ustnej, zamieniając nudny obowiązek mycia zębów w zabawę. Daje też rodzicom pewność, że zęby ich pociech są dobrze chronione. Dzięki specjalnym, miękkim końcówkom szczoteczka może być bezpiecznie używana przez dzieci od piątego roku życia.
Nagroda dodatkowa:
Dla siedmiu osób przewidzieliśmy nagrody dodatkowe. Są nimi gry edukacyjne: „Szalony dentysta”
KROK 1
Rozwiąż quiz: Jak zapobiegasz próchnicy u swojego dziecka?>>
KROK 2
Wyślij odpowiedź na info@familie.pl na pytanie konkursowe:
Jak dbasz o zęby swojego dziecka?
W temacie maila wpisz: PRÓCHNICA
W treści wiadomości napisz swój nick na portalu i adres, na który w razie wygranej wyślemy nagrodę.
Na Wasze odpowiedzi czekamy do 16-go października!
„Dzieciństwo bez próchnicy” to największy ogólnopolski program profilaktyczno-edukacyjny skierowany do dzieci w wieku od 0 do 5 lat, ich rodziców, nauczycieli, pielęgniarek, położnych, lekarzy pediatrów. Za jego realizację odpowiada lider projektu - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wspólnie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi w Polsce. Finansowanie zapewnia Szwajcaria w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, przy współfinansowaniu Ministerstwa Zdrowia. Projekt realizowany jest latach 2012-2016.
W ramach projektu prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci w przedszkolach, a także dla ich rodziców, nauczycieli oraz dla pielęgniarek, położnych i pediatrów. We wprowadzaniu najmłodszych w świat zdrowych zębów pomaga maskotka projektu – Królik Pampiś. Projekt zakłada dotarcie do szerokiego grona odbiorców podkreślając konieczność kompleksowego dbania o zęby i wyrabiania dobrych nawyków od jak najwcześniejszych lat. Od października 2016 roku działania edukacyjne zostaną wsparte kampanią reklamową promującą higienę jamy ustnej.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.