Opublikowany przez: Kasia P. 2014-01-14 14:56:25
Fotelik to podstawa
Przede wszystkim potrzebny jest dobry fotelik. Wybór odpowiedniego modelu powinien być gruntownie przemyślany. Musi on posiadać stosowne certyfikaty potwierdzające jego jakość i bezpieczeństwo. Jeśli maluch ma mniej niż rok, w rachubę wchodzi tylko fotelik typu gondola. Dzieci, które ukończyły roczek i ważą ok 10 – 13 kg, mogą siedzieć w samochodzie przodem do kierunku jazdy, zaś te o wadze większej niż 15 kg mogą jechać bez szelek, ale oczywiście w foteliku. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami fotelik samochodowy jest potrzebny do przewożenia dziecka o wzroście niższym niż 150 cm wzrostu i poniżej 12 roku życia. Niedopuszczalne jest przewożenie dziecka na kolanach – nie ma szans, by je na nich utrzymać, gdy dojdzie do kolizji bądź wypadku.
Fotelik należy umieszczać na środku tylnego siedzenia – to najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie. Zawsze trzeba się upewnić, że jest on solidnie przymocowany. Bardzo ważne jest to, aby długość pasów bezpieczeństwa była dostosowana do wielkości dziecka. Nie mogą się one skręcać lub zbyt mocno opinać malucha.
Sprawdź stan techniczny auta
Przed podróżą wskazane jest zrobienie przeglądu technicznego auta – jego stan przekłada się na bezpieczeństwo podróży. W tym kontekście istotną rolę odgrywają m.in. ciśnienie w oponach i głębokość ich bieżnika. Niewykluczone, że okażą się już na tyle zużyte, że trzeba będzie wymienić je na nowe, w czym pomocne będą specjalne serwisy, jak Oponeo.pl. Kontroli wymagają też m. in. układ chłodzenia czy układ hamulcowy, a ponadto należy uzupełnić poziom wszystkich płynów w samochodzie.
Pamiętaj o środkach bezpieczeństwa
Jeśli podróżujemy z dzieckiem, musimy pamiętać, że nie wolno nam palić papierosów w samochodzie. Trzeba się także upewnić, że przedmioty stwarzające potencjalne zagrożenie podczas nagłego hamowania – jak np. torby – są dobrze zamocowane. Najlepiej przewozić je w bagażniku. Dziecku trzeba też zapewnić ochronę przed słońcem – służą do tego specjalne osłonki na szyby. Drzwi samochodu w trakcie jazdy powinny być zablokowane. W aucie musi znajdować się apteczka, a żeby umilić dziecku podróż, warto zabrać jego ulubioną przytulankę oraz specjalny zagłówek do spania.
Pamiętajmy również o jeszcze jednej istotnej kwestii, nigdy – nawet na chwilę – nie zostawiajmy malucha samego w aucie. Centralny zamek może zawieść w najmniej oczekiwanym momencie. Latem zaś temperatura w pojeździe wzrasta w błyskawicznym tempie – kilka minut w przegrzanym samochodzie to zagrożenie dla życia dziecka.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.