Opublikowany przez: monika.g 2016-09-21 17:27:03
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com @ Jak zajść w ciążę?
Płodność nie jest problemem dla wielu par dopóki nie zaczynają się oni starać o potomstwo, a wtedy okazuje się, że jednak nie jest to takie proste jak się wcześniej wydawało. Zdolność do prokreacji zależy od wielu czynników co sprawia, że bardzo łatwo jest ją rozregulować. Wtedy należy przywrócić naturalną równowagę głównie poprzez odpowiednią dietę, zdrowy tryb życia, zmniejszenie stresu i aktywność fizyczną. Dodatkowym wsparciem mogą okazać się zioła, które wykazują właściwości regulujące cykl menstruacyjny, wspomagające siły witalne, stymulujące pracę jajników oraz wpływające na jakość męskiego nasienia.
Nie wszystkie zioła są wskazane w czasie planowania ciąży i starania się o potomstwo. Musicie wiedzieć, które z nich wybrać i które pomogą właśnie na wasze problemy. Niepłodność w każdym przypadku może mieć inne przyczyny. Warto jest więc wcześniej udać się do lekarza, który wykona najważniejsze badania pod kątem płodności i dopiero na ich podstawie stwierdzi jaka może być przyczyna braku potomstwa. Wtedy może zalecić odpowiednią kurację ziołową dla was obojga. Jeśli sami zamierzacie wspomóc się ziołami pamiętajcie, że nie wszystkie służą poczęciu, a niektóre mogą je nawet utrudniać lub prowadzić do poronień.
Podczas starań o dziecko kobiety nie powinny stosować takich ziół jak: łopian, kocimiętka, koper włoski, nasiona selera, caulophyllum, jałowiec, szałwia, cynamon, dziurawiec, mężczyźni powinni unikać ciemiernika, ginkgo, dużej ilości korzenia lukrecji, jeżówki.
Zioła wspomagające płodność na każdego mogą zadziałać inaczej, u jednych będą wykazywać bardzo silne działanie, a u innych prawie niezauważalne. Bez względu na te odczucia ziół tych należy używać tylko w okresie starań o dziecko, a zaprzestać po zajściu w ciążę.
Niepokalanek mnisi – nasiona tej rośliny regulują stężenie progesteronu i estrogenów dzięki czemu pozytywnie wpływają na cykl miesiączkowy. Niepokalanek łagodzi stany napięcia przedmiesiączkowego oraz obniża poziom prolaktyny, dlatego szczególnie polecany jest przy prolaktynemi, która hamuje owulację. Ma on również zdolność do aktywowania hormonów płciowych, szczególnie LH, który jest odpowiedzialny za owulację.
Wiesiołek – olej z wiesiołka zawiera cenne kwasy tłuszczowe Omega-6. Wpływa on na jakość śluzu szyjkowego zwiększając ilość i jakość śluzu płodnego w okresie okołoowulacyjnym. Dzięki temu plemniki mogą dłużej żyć w drogach rodnych kobiety i łatwiej się przemieszczają. Olej należy stosować tylko w pierwszej fazie cyklu do dnia owulacji.
Żeń-szeń syberyjski i dong quai (dzięgiel chiński) - regulują cykl menstruacyjny, zwiększają syntezę testosteronu i progesteronu, wpływają również na siły witalne i potencję u mężczyzn. Dzięgiel rozrzedza krew, więc nie można go stosować w czasie miesiączki.
Sida Cordifolia – wspomaga udrożnienie jajowodów po zapaleniach oraz leczy niepłodność.
Maca – sproszkowany korzeń tej rośliny polecany jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom, zwiększa on sprawność seksualną, poprawia jakość spermy i ruchliwość plemników, łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego, reguluje cykl oraz poziom hormonów.
Napar z liści malin, pokrzywy i czerwonej koniczyny pozwala na wzmocnienie organizmu i dostarcza dużą ilość minerałów i witamin, co w przypadku zajścia w ciążę jest bardzo ważne i wspomaga rozwój płodu.
W czasie problemów z płodnością stosuje się również mieszanki ziołowe, a wśród nich najbardziej popularne i według par, które dzięki nim zostały rodzicami, najbardziej skuteczne są zioła ojca Sroki i zioła ojca Klimuszki na płodność. Nie istnieją gotowe mieszanki tylko lista składników z podaną ilością ziół do sporządzenia takiej mieszanki. Należy je wymieszać w odpowiednich proporcjach i zaparzony wywar pić codziennie lub w określonej fazie cyklu menstruacyjnego.
W czasie starań o dziecko ważne jest również dokładne poznanie przebiegu cyklu menstruacyjnego. Pomocna będzie także obserwacja śluzu szyjkowego oraz temperatury ciała, która pomoże w wyznaczeniu dni najbardziej płodnych oraz dnia owulacji. Zadbajcie również o zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w niezbędne witaminy A, E, C i witaminy z grupy B oraz minerały takie jak cynk, żelazo, magnez, selen i kwas foliowy. Zrezygnujcie z używek i zadbajcie o kondycję fizyczną.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
46.169.*.* 2017.02.09 17:06
Tutaj też znalazłam dobry artykuł http://www.naturalna-plodnosc.pl/index.php/nieplodnosc/ziola-na-plodnosc-herbatki-plodnosci-czy-sa-skuteczne/ dotyczy on ziół na niepłodność.
Stokrotka 2016.09.22 15:11
To bardzo ciekawe! Nasze babcie miały sposób na wszystko!
gocha2323 2016.09.22 10:03
trochę tych ziół jest!będe wiedziała, kiedy będę planowała ciazę!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.