Artykuł promocyjny Opublikowany przez: oktawia_s
zdj. pixabay
Po odcięciu pępowiny na brzuszku malca zostaje tzw. kikut pępowiny. Pod nim kryje się ranka, która z czasem zagoi się i zasklepi, tworząc pępek. Wówczas kikut pępowinowy odpadnie. Początkowo ma zabarwienie szaroniebieskie, stopniowo zasycha, twardnieje i staje się czarny, aż ostatecznie odpada. Zazwyczaj trwa to około 10-14 dni od urodzenia dziecka. Czasem może trwać to nieco dłużej lub kilka dni krócej. Zawsze jednak kikut odpada sam – w żadnym wypadku nie można go odrywać. W tym czasie należy go odpowiednio pielęgnować, aby ranka prawidłowo się goiła i aby nie doszło do zakażenia.
Nasze mamy i babcie pielęgnowały pępek roztworem spirytusu i pod żadnym pozorem nie moczyły go wodą. Okazało się jednak, że to wydłuża czas gojenia się pępka i podrażnia skórę wokół kikuta, dlatego kilka lat temu zmieniono wytyczne. Zaleca się młodym rodzicom przemywanie ranki w trakcie kąpieli, następnie osuszanie go i wietrzenie. To zapobiega infekcjom i przyspiesza gojenie się ranki.
Jeżeli w okolicy pępuszka pojawi się ropna wydzielinka lub brzydki zapach warto udać się z maluchem do pediatry. Zwróć się do lekarza również jeżeli zauważysz w tym miejscu obrzęk lub krwawienie.
Mycie kikuta nie jest dla malucha bolesne, jednak należy pamiętać, że jest to ranka, należy obchodzić się z nim ostrożnie. Po obmyciu pępuszka w kąpieli wytrzyj okolice kikuta jałowym gazikiem. Zakładając smykowi pieluszkę zapnij ją poniżej linii kikuta. Kiedy tylko to możliwe wietrz rankę.
Stokrotka 2015.09.29 16:16
Na tak, kiedyś był całkiem inaczej i teraz inaczej.. ale najważniejsze by szybko zagoić rankę..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.