Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-03-31 23:32:13
Autor zdjęcia/źródło: @ Jak zachęcić dziecko do picia wody
Zdecydowanie woda. Niestety dzieciom często ciekawsze wydają się butelki z kolorowymi napojami, atrakcyjność wody w oczach malucha można „wzmocnić”, dodając do niej jego ulubione owoce lub naturalny sok.
Jeśli Twojego dziecka nie przekonuje woda w dzbanku, to może przekona je zabawny kubeczek albo ciekawa butelka z ulubionym bohaterem. Czasem wystarczy po prostu słomka. Może być kolorowa i fantazyjna np. w formie okularów, przez które przepływa płyn. Dziecko będzie absolutnie zafascynowane! Wybierając się na spacer, weźcie ze sobą dwie butelki – niech każde z Was ma swój „prywatny” napój.
Świetną okazją do opowiadania dziecku o wodzie i zachęcenia go do jej picia, mogą być wspólne zabawy. Wachlarz czynności jest bardzo szeroki, możecie wspólnie podlewać kwiatki lub poić psa. Opowiadaj wtedy dziecku, jak ważna jest woda dla prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu – w kontekście również i jego. Chodzicie na basen? To wspaniale! Kolejna okazja do zaprzyjaźnienia się z wodą.
Nie ma się co łudzić – dziecko samo nie poprosi o wodę, jeśli nie ma wpojonego takiego nawyku. Nie poprosi też o nią, jeśli w ogóle jej nie zna. Dobrze, żeby woda zawsze była w domu w zasięgu wzroku, dlatego kładź ją np. na stole. Istnieje wtedy szansa, że dziecko sięgnie po nią, chociażby z ciekawości. Pochwal je wtedy za zdrowy wybór, niech będzie z siebie dumne – to pozwoli mu skojarzyć picie wody z pozytywnymi emocjami i wywoła ogólne zadowolenie. W pobliżu butelki zawsze powinna znajdować się ulubiona szklanka – im wygodniej, tym lepiej!
W trosce o kształtowanie odpowiednich nawyków malucha pamiętaj, że dzieci przejmują zwyczaje od rodziców. Jeśli więc my nie pijemy wody, jak możemy oczekiwać, że będzie ją spożywało nasze dziecko? Dziecko jest uważnym obserwatorem. Istotniejsze od tego, co mówisz, jest to, co robisz.
Pijmy więc wodę całą rodziną i podawajmy ją do wspólnych posiłków!
Woda mineralna pozyskiwana jest ze źródeł naturalnie bogatych w cenne składniki, które po dłuższym kontakcie z wodą przekazują jej część swoich dobrodziejstw. Dobrym wyborem jest woda mineralna Muszynianka, która zawiera wysokie stężenie życiodajnych pierwiastków – to zestawienie minerałów, które w pełni zaspokajają zapotrzebowanie na dzienną dawkę magnezu, wapnia czy potasu u dorosłego człowieka.
Obecnie bardzo popularne są aplikacje mobilne. Jedną z nich jest Muszynianka - pij wodę, której zadaniem jest przypominanie o odpowiednim, systematycznym piciu wody. Aplikacja jest spersonalizowana, intuicyjna i bardzo łatwa w obsłudze. Po wprowadzeniu indywidualnych zmiennych, oblicza, ile wody powinien wypić użytkownik i informuje o sięgnięciu po szklankę we właściwych momentach. Pokaż ją dziecku i informuj za każdym razem, kiedy telefon przypomina Ci o konieczności uzupełnienia płynów. Jeśli dziecko jest na tyle duże, że ma już swojego smartfona, zainstaluj wartościową apkę również na jego telefonie. Zamieńcie konieczność w przyjemną zabawę!
Woda to najważniejszy płyn w życiu każdego człowieka. U dziecka odgrywa szczególną rolę (ciało niemowląt składa się z niej nawet w 80%). Oprócz podstawowej funkcji gaszenia pragnienia, woda wypłukuje z organizmu toksyny, pomaga w transporcie substancji odżywczych, a także zapobiega próchnicy.
Według zaleceń specjalistów dziecko powinno pić codzienne 100 ml wody na każdy z pierwszych dziesięciu kilogramów masy ciała i 50 ml na kolejne dziesięć.
Oczywiście ilość ta może wzrastać wraz z intensywnością zabaw malucha. Jeśli więc jest bardzo energiczny, dużo się rusza i skacze, ilość wypijanej wody powinna być większa. Do tej ilości wlicza się również woda zawarta w jedzeniu – w zupie, owocach – czy innych napojach. Nie da się precyzyjnie obliczyć, ile wody zawierają wszystkie potrawy, dlatego, jeśli Twoje dziecko preferuje potrawy płynne, może pić nieco mniej.
Ilość płynów należy zwiększyć, jeśli dziecko jest chore, wymiotuje lub ma biegunkę – wtedy w szybkim tempie traci wodę, co może mieć niepożądane konsekwencje.
Przede wszystkim stopniowo! Nie zamieniaj od razu słodkiego soku na wodę mineralną, lecz wprowadzaj ją powoli. Podawaj szczególnie wtedy, kiedy dziecko czuje największe pragnienie – w trakcie posiłku czy po zabawie na podwórku, kiedy jest zgrzane. Dzięki temu maluch może nie mieć innego wyjścia – będzie musiał spróbować płynu, który ugasi skutecznie jego pragnienie, a to już pierwszy krok do celu! Naturalnie kupuj także mniej słodkich napojów, żeby nikogo nie kusiło. Jeśli jednak dziecko będzie chciało więcej słodyczy w zamian, a przy braku ich spożywania zacznie się robić senny lub przygaszony, koniecznie zrób badanie moczu. Być może jest to objaw cukrzycy.
Pamiętaj też, że dziecko nie zawsze o wodę poprosi, ponieważ zwyczajnie może nie odczuwać pragnienia. Uczucie to często pojawia się, gdy organizm zaczyna być odwodniony. Do takich sytuacji lepiej nie dopuszczać, dlatego ważne jest, aby wodę podawać dziecku regularnie, a w mniejszych ilościach.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
jg1990 2017.05.31 21:05
Mam to szczęście, że mój synek wyrobił sobie nawyk picia wody bo od małego ją dostawał. Niestety spotykałam się z opinią, że powinnam słodzić wodę cukrem albo patrzono na mnie krytycznym okiem - woda dla dziecka? Daj mu sok albo dodaj słodzik. Woda jest zdrowa i łatwiej zaspokoić pragnienie co nie oznacza, że od czasu do czasu nie dostanie owocowego soku.
Stokrotka 2017.05.02 19:41
Ja zawsze nosze ze sobą małą butelkę wody.
Stokrotka 2017.04.11 13:13
Nie ma problemu, teraz nawet wolą wodę. Choć nie zawsze tak było, wyrobienie nawyków troszkę trwało.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.