Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-04-19 11:44:13
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Pomysł na pokój dziecięcy powinien być gruntownie przemyślany. Z jednej strony pokój dziecięcy ma mieć bowiem funkcjonalny charakter, z drugiej zaś zależy nam na tym, by reprezentował jakiś styl i podobał się zarówno małym, jak i dużym domownikom. Aranżacje pokoju dziecięcego przede wszystkim powinny być dostosowane do wieku i płci dziecka. Pokój dziecięcy musi być oczywiście w pełni bezpieczny, jednak też pozwalać naszej pociesze na dużą samodzielność. W przypadku pokoju dziecięcego warto pamiętać o potencjalnych możliwościach jego przerabiania i zmian, z uwagi na przyszłe metamorfozy idące za wiekiem dziecka i jego nowymi potrzebami, hobby czy zainteresowaniami.
Zanim zaczniemy zajmować się najprzyjemniejszą częścią, czyli aranżowaniem pokoju malucha, warto wrócić do podstaw pamiętając, że dzieciaki to mali odkrywcy o nieograniczonej ciekawości. A ta może być zgubna i doprowadzić do nieprzyjemnego wypadku lub innej, mało komfortowej dla dziecka i rodziców sytuacji, której przecież można zapobiec wdrażając kilka podstawowych rozwiązań. Jakich?
W kontekście wygody warto pamiętać już na etapie planowania elektryki pokoju dziecięcego o dodatkowych gniazdkach, by wystarczyło ich na wszelkie urządzenia elektryczne i elektroniczne, których z roku na rok może przybywać. Tutaj tez nie można pominąć kwestii wysokości włączników światła, aby dziecko łatwo mogło samo łatwo do nich sięgać. Gwarantujemy, że nawet w niewielkim pokoju dziecka można stworzyć wygodną i ergonomiczną aranżację. Czasem wystarczy skrojona na miarę zabudowa meblowa uwzględniająca potrzeby rodziców i malucha, a do tego praktyczne dodatki i dobrze dobrane oświetlenie. W pokoju dziecięcym powinny znajdować się: łóżko, pojemna szafa, stolik lub/i biurko (do gier, zabaw i nauki) oraz meble do przechowywania zabawek i szpargałów. Należy pamiętać, że w przyszłość będziemy dodawać do tej przestrzeni kolejne regały i półki, wymieniać meble na nowe, dopasowane do metrażu oraz zmiennych potrzeb rosnącego dziecka. Na rynku są dostępne meble „rosnące” razem z dzieckiem i choć te oferty wydają się dość kosztowne w danym momencie, to można się im przyjrzeć jako inwestycji na długie lata. Meble na zamówienie będą świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią mieć dowolność w doborze kolorystyki, kształtów i materiałów, a przy tym zależy im na jak najlepszym wykorzystaniu potencjału danego pokoju. Im bardziej uniwersalne formy i paleta kolorów, tym dłużej będziemy cieszyć się pokojem dziecięcym, do którego znacznie wolnej będzie trzeba wtedy wprowadzać drastyczne zmiany. Nie oszczędzaj na dobrym oświetleniu, zwłaszcza przy łóżku i biurku oraz na krześle dla małego ucznia – tu należy dobierać solidne produkty, które będą dbać o wzrok i prawidłowe ułożenia ciała dziecka.
Dzieciakom nie trzeba wcale wiele - wystarczy stworzyć wokół nich przestrzeń funkcjonalną, uniwersalnie piękną i inspirującą, aby mogły czuć się w niej bezpiecznie, cieszyć wygodą i prawidłowo rozwijać. Szeroko znanym stereotypem dotyczącym projektowania wnętrz dla dzieci są kolory. Kto z nas nie słyszał, że dla chłopca to tylko niebieski, ewentualnie z motywem gwiazd, kosmosu i rakiety, a dziewczynkom pasuje najlepiej paleta związana z lalkami Barbie… Nic bardziej mylnego. Już od dawna naukowcy przekonują, że te różowo-niebieskie odcienie nie są najkorzystniejsze dla stanu emocjonalnego dziecka. Przy doborze kolorystyki do pokoju dziecka zrezygnujmy z tych stereotypów i zbyt intensywnych kolorów, by nie przytłaczać malucha. Polecamy postawić na maksymalnie dwie dominujące, spokojne barwy z kilkoma barwnymi akcentami. Motywy związane z naturą, światem roślin i zwierząt to zawsze dobry pomysł, ale wprowadźmy go rzecz na zasadzie dodatków, które urozmaicą całość i nadadzą przestrzeni oczekiwanego tonu. Za chwilę bowiem może się okazać, że przyszła faza wróżek, dinozaurów albo inna przejściowa moda, a dzięki oszczędnemu i wyważonemu podejściu i kolorystyce znacznie łatwiej przyjdzie nam wprowadzić kolejne metamorfozy w pokoju dziecka
W pokoju dla dziecka musimy wydzielić strefę autonomiczną, „tylko dla niego”. Będzie to miejsce do gier, zabaw, w którym rodzice nie powinni pojawiać się zbyt często a jedynie sporadycznie lub na wyraźnie zaproszenie. Tu powinniśmy przygotować dodatkowe pudła do przechowywania zabawek, skrzynie na skarby, wszelkie kosze na zabawki. Jeśli dysponujemy przestrzenią, to jest to doskonałe miejsce, by zaaranżować w nim np. mini-ściankę wspinaczkową, miękki materac do zabawy, specjalne panele na ścianę itp. Tu też może powstać kącik do plastycznych lub muzycznych zajęć z ulubionymi przedmiotami i zestawem małego artysty. Można pokusić się także o specjalną ścianę, na której będą się pojawiać wszelkie zdjęcia, rysunki, dyplomy z konkursów, by motywować dziecko do kolejnych działań.
W pokoju dziecięcym rzeczy i zabawki będą gromadzić się z prędkością światła, stąd od razu należy w swojej wizji uwzględnić jak najwięcej szaf, szafek, komód i miejsca do przechowywania, które pozwolą maksymalnie wykorzystać daną przestrzeń. Nie zapominajmy o zabudowanie na wymiar, bowiem takie rozwiązanie gwarantuje, że meble będą pasować idealnie i nie zmarnują potencjału żadnych skosów czy parapetów. Dodatkowo koniecznie przygotuj też miejsce z pudełkami funkcjonujące w dziecięcym pokoju jako schowek dla zabawek i bibelotów, w którym będą na bieżąco składować „nadprogramowy bałagan” – to szansa na przyzwyczajenie dziecka do dyscypliny i utrzymania porządku.
Foto: Decoroom Sp. z o.o.
Więcej inspiracji wnętrzarskich znajdziesz na blogu Decoroom.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.