Każdy maluch musi znać granice, jakie wytyczą mu dorośli. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa. Gdy na wszystko mu pozwalasz, czyli wychowujesz go bezstresowo, wyrządzasz mu wielką krzywdę, a w przyszłości narażasz go na bolesne zderzenie się rzeczywistością. Jak zatem wprowadzać w życie malucha? Odmawiać mu i zakazywać tak, aby nas zrozumiał. Kochajmy mądrze własne dziecko. Błędy jakie popełnimy w trakcie jego dzieciństwa mogą z wiekiem przybrać na sile. A gdy już zacznie dojrzewać, naprawianie ich będzie o wiele bardziej skomplikowane.
Ustalamy twarde reguły
Gdy ustalasz reguły wychowania swojego dziecka, musisz być konsekwentna. Dziecko szybko zauważy twoją chwiejność i zacznie to wykorzystywać. Zakazy wybieraj mądrze. Gdy nie jesteś do końca przekonana, co do ich sensu, lepiej z nich zrezygnuj. Z pewnością będziesz je łamać, co wprowadzi chaos do życia dziecka. Atak histerii u dziecka to tylko próba siły, jedna z dziecięcych metod wymuszania. Często jednak ulegasz tej presji, bo żałujesz dziecka, wstydzisz się reakcji otoczenia lub po prostu nie masz siły. Jeśli jednak przełamiesz się i zignorujesz jego zachowanie, dziecko szybko zrozumie, że takie zachowanie jest złe, bo nie przynosi pożądanych efektów. Histeria u dzieci w wieku przedszkolnym to normalna reakcja. Dopiero w wieku pięciu lat dziecko zaczyna się kontrolować. Wtedy dojrzewa jego układ nerwowy.
Sztuka mówienia „nie”
Mądre wychowanie dziecka to przede wszystkim umiejętność zakazywania tak, aby dziecko nas zrozumiało i nie czuło się pokrzywdzone.
- Nie mów dziecku „nie” za często. Małe dzieci są w stanie zapamiętać tylko kilka zakazów, warto więc wybrać tylko te najważniejsze. W pozostałych przypadkach tłumacz dziecku dlaczego nie warto tak postępować.
- Starsze dzieci przyjmują więcej zakazujących komunikatów, ale też nie przesadzaj z nimi.
- Wysyłaj dziecku jednoznaczne komunikaty. Twój odpowiednio mocny ton i prosta treść zakazu jest dla dziecka zrozumiała. Zakaz nie może łączyć się z prośbą i być wypowiedziany błagalnym tonem.
- Zakaz musisz uzasadnić. Nie mów „nie bo nie”. Rozmawiaj z dzieckiem i tłumacz mu, dlaczego źle robi. Za każdym razem wyjaśniaj dziecku jego powody w możliwie najprostszy sposób.
- Ciągła kontrola i zakazywanie doprowadza dzieci do irytacji i agresji. Pamiętaj, że twoja aprobata i zgoda wywołuje w dziecku chęć do pozytywnego działania.
- Dajmy dziecku możliwość wyboru. Na przykład zamiast zakazu „nie biegnij” powiedzmy mu „idź powoli, biegnąc się zmęczysz”
- Zacznij stosować nagrody. Pochwal dziecko za dobre zachowanie i zaproponuj mu w nagrodę chociażby wycieczkę do zoo.
- Podnoś głos w ostateczności. Pamiętaj krzyk ma dużą moc ale traci na wartości jak go nadużywasz. Staraj się więc być opanowana i cierpliwa, a kiedy krzykniesz w sytuacji naprawdę tego wymagającej osiągniesz zamierzony rezultat.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Agresja u dziecka – jak sobie z nią radzić? ROZMOWA Z EKSPERTEM>>