Jak wychowywać dziecko? MĄDRE ZAKAZY - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak wychowywać dziecko? MĄDRE ZAKAZY

Jak wychowywać dziecko? MĄDRE ZAKAZY

Autor zdjęcia/źródło: Jak wychowywać dziecko? MĄDRE ZAKAZY@ flikr.com

Wychowanie dziecka to wieloletni proces, który zaczyna się już od pierwszych miesięcy jego życia. Gdy jednak twój słodki dwulatek zaczyna świadomie określać granice w których egzystuje, przed tobą pojawia się poważne wyzwanie, jak temu sprostać?

Każdy maluch  musi znać granice, jakie wytyczą mu dorośli. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa. Gdy na wszystko mu pozwalasz, czyli wychowujesz go bezstresowo, wyrządzasz mu  wielką krzywdę, a w przyszłości narażasz go na bolesne zderzenie się rzeczywistością. Jak zatem wprowadzać w życie malucha? Odmawiać mu i zakazywać tak, aby nas zrozumiał. Kochajmy mądrze własne dziecko. Błędy jakie popełnimy w trakcie jego dzieciństwa mogą z wiekiem przybrać na sile. A gdy już zacznie dojrzewać, naprawianie ich będzie o wiele bardziej skomplikowane.

Ustalamy twarde reguły

Gdy ustalasz reguły wychowania swojego dziecka, musisz być konsekwentna. Dziecko szybko zauważy twoją chwiejność i zacznie to wykorzystywać. Zakazy wybieraj mądrze. Gdy  nie jesteś do końca przekonana, co do ich sensu, lepiej z nich zrezygnuj. Z pewnością będziesz je łamać, co wprowadzi chaos do życia dziecka. Atak histerii u dziecka to tylko próba siły, jedna z dziecięcych metod wymuszania. Często jednak ulegasz tej presji, bo żałujesz dziecka, wstydzisz się reakcji otoczenia lub po prostu nie masz siły. Jeśli jednak przełamiesz się i zignorujesz  jego zachowanie, dziecko szybko zrozumie, że takie zachowanie jest złe, bo nie przynosi pożądanych efektów. Histeria u dzieci w wieku przedszkolnym to normalna reakcja. Dopiero w wieku pięciu lat dziecko zaczyna się kontrolować. Wtedy dojrzewa jego układ nerwowy.

Sztuka mówienia „nie”

Mądre wychowanie dziecka to przede wszystkim umiejętność zakazywania tak, aby dziecko nas zrozumiało i nie czuło się pokrzywdzone.

  • Nie mów  dziecku „nie” za często.  Małe dzieci są w stanie zapamiętać tylko kilka zakazów, warto więc wybrać tylko te najważniejsze. W pozostałych przypadkach tłumacz dziecku dlaczego nie warto tak postępować.
  • Starsze dzieci przyjmują więcej zakazujących  komunikatów, ale też nie przesadzaj z nimi.
  • Wysyłaj dziecku jednoznaczne komunikaty. Twój odpowiednio mocny ton i prosta treść zakazu jest dla dziecka zrozumiała. Zakaz nie może łączyć się z prośbą i być wypowiedziany  błagalnym tonem.
  • Zakaz musisz uzasadnić. Nie mów „nie bo nie”. Rozmawiaj z dzieckiem i tłumacz mu, dlaczego źle robi. Za każdym razem wyjaśniaj dziecku jego powody w możliwie najprostszy sposób.
  • Ciągła kontrola i zakazywanie doprowadza dzieci do irytacji i agresji. Pamiętaj, że twoja aprobata i zgoda wywołuje w dziecku chęć do pozytywnego działania.
  • Dajmy dziecku możliwość  wyboru. Na przykład zamiast zakazu „nie biegnij” powiedzmy mu „idź powoli, biegnąc się zmęczysz”
  • Zacznij stosować nagrody. Pochwal dziecko za dobre zachowanie i zaproponuj mu w nagrodę chociażby wycieczkę do zoo.
  • Podnoś głos w ostateczności. Pamiętaj krzyk ma dużą moc ale traci na wartości jak go nadużywasz. Staraj się więc być opanowana i cierpliwa, a  kiedy krzykniesz w sytuacji naprawdę tego wymagającej osiągniesz zamierzony rezultat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Agresja u dziecka – jak sobie z nią radzić? ROZMOWA Z EKSPERTEM>>

Co zrobić, by mały samotnik otworzył się na innych?>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Mela134
    Mela134Ikona zgłaszania komentarza
    Z reguły przyjęło się, że matka wychowuje dziecko i boryka się ze wszystkimi problememi. Te same rady dotyczą matki i ojców.
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Dokładnie. Myślę że w takich określonych granicach czuje się pewniej.
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Dokładnie! Bardzo podoba mi się ten artykuł!