Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja
Autor zdjęcia/źródło: Jak wybrać wózek spacerowy, pixabay
Większość roodziców zgodzi się, że spacerówkę koniecznie trzeba mieć. Ale jak wybrać tę najlepszą spacerówkę dla dziecka rocznego, półtorarocznego albo trochę starszego?
Zwłaszcza wiosną i latem maluchy z przyjemnością odkryją patrzenie na świat z innej, siedzącej już perspektywy. Gdy niespełna roczne dziecko wyrasta z gondoli potrzebny jest "środek transportu" odpowiednio dostosowany do wieku dziecka. Ale skąd młodzi rodzice mają wiedzieć, jak wybrać dobrą spacerówkę dla dziecka?
ZOBACZ: Spacerówka dla dziecka - propozycje polskich producentów. Jak wybrać najlepszą?>>
Wydaje się logiczne, że do podróżowania wózkiem spacerowym dziecko powinno już samodzielnie siedzieć. Maluszki jednak siadają w różnym wieku, jeden niemowlak już jako sześciomiesięczny szkrab będzie siedział, a inny dopiero mając osiem miesięcy. Dodatkowo, jak przeczytacie niżej, są różne rodzaje siedzisk w spacerówkach, dlatego mogą z nich korzystać także dzieci, które nie siedzą jeszcze samodzielnie. Zatem można przyjąć, że najlepiej, gdy dziecko zacznie przemieszczać się wózkiem spacerowym mając 6- 8 miesięcy, wówczas wybieramy spacerówkę przeznaczoną dla dziecka rocznego i wzwyż.
Znowu wracamy do siedzenia, bo przecież właśnie możliwość oglądania świata w pozycji siedzącej jest najważniejszą zaletą spacerówki. Maluch, który choć raz zakosztuje możliwości podróży siedząc, już nigdy nie będzie chciał inaczej spacerować. Zmieni się to dopiero, gdy zacznie chodzić i spojrzy na wózek z wyższością. Ale wróćmy do siedzenia i do tego jak wybrać spacerówkę dla dziecka rocznego, czy półtorarocznego. Wybierając się z dzieckiem na dłuższy spacer wózkiem spacerowym ważne jest, by maluch miał możliwość zamiany pozycji, choćby po to, by się przespać. Najlepsze zatem są wózki z pełną możliwością regulacji oparcia co oznacza, że dziecko może w nim przyjąć pozycje od leżącej do siedzącej. Jeśli taka regulacja odbywa się za pomocą pasków to jest dzięki temu bardziej płynna od regulacji skokowej. Wiele wózków ma jedynie trzystopniową regulację oparcia, wtedy warto zwrócić uwagę na funkcjonalność pozycji w jakich ustawia się oparcie. Czasami regulacje takie są zupełnie niepraktyczne.
Wybierając spacerówkę dla dziecka, warto zwrócić uwagę na trzy rodzaje siedzisk. Najpopularniejsze (bo jest ich najwięcej) są siedziska klasyczne, czyli takie, gdzie reguluje się oparcie a siedzisko zostaje w stałej pozycji. Drugi rodzaj to siedziska kubełkowe, które przypominają nieco fotelik samochodowy. Nadaje się raczej dla młodszych dzieci np. takich, które jeszcze nie siedzą samodzielnie, a są już za duże na gondolę. W siedzisku kubełkowym dziecko ma lekko zaokrąglone plecy, a pupa osadzona jest nieco niżej, więc nie ma obaw, że maluch się wysunie. Trzecim rodzajem są siedziska hamakowe, które lekko się bujają. Na rynku jest mały wybór siedzisk hamakowych. Niektóre z nich niestety nie są rozkładane, więc dziecko nie może zmienić pozycji.
Wybierając spacerówkę da dziecka, zwróć uwagę na kilka ważnych sparaw. Musisz mieć możliwość prowadzenia wózka lekko, łatwo i przyjemnie, bez wkładania nadmiernej siły, bo przecież będziesz to robiła codziennie przez wiele miesięcy. Dlatego zanim kupisz wózek dokładnie się do niego przymierz.
Rączka może być regulowana teleskopowo lub łamana, pełna albo na dwa uchwyty. Musisz sama popróbować i podjąć decyzję, który rodzaj wybrać. Gdy wózek prowadzi zamiennie kilka osób, ważna jest łatwość szybkiej regulacji np. wysokości, wtedy rączka teleskopowa jest wygodniejsza. Z kolei rączka pełna pozwala na wygodniejsze prowadzenie wózka jedna ręką niż uchwyty.
Powszechnie uznaje się, że koła większe są wygodniejsze od małych. Jednak na wybór kół składa się więcej parametrów niż tylko ich wielkość. Może się zdarzyć, że te małe, będą zwrotne i wygodne, co zapewni komfort jazdy większy niż na kołach dużych lecz np. cienkich, które nadają się jedynie do jazdy po asfalcie. Koła duże i grube powinny bez problemu poradzić sobie na trudnych nawierzchniach, natomiast na asfalcie w zasadzie wszystko jedno, małe i duże dają radę.
Komfort jazdy w wózku spacerowym zależy od rodzaju kółek, ale także od tego, czy wózek ma amortyzatory. W spacerówkach można spotkać się z trzema rodzajami kółek: pompowane, "wiecznie pompowane" i piankowe. Koła pompowane są wygodne, ponieważ zwiększają amortyzację wózka i świetnie nadają sie na wszelkie wertepy i spacery po lesie, ale są dosyć ciężkie. Koła piankowe są najlżejsze, lecz nie poradzą sobie na każdej nawierzchni, najlepiej jeżdżą po gładkich nawierzchniach typu asfalt, lepiej nie wybierać się z takimi kołami w śnieg lub błoto. Koła "wiecznie pompowane" to koła gumowe, które cicho suną po nawierzchni, a przy okazji dobrze amortyzują i są wygodne do jazdy. Odradzamy zakup wózka z kołami plastikowymi, zwłaszcza takimi podwójnymi. Radzą sobie jedynie na gładkiej nawierzchni i potwornie hałasują.
Z kolei dobrym rozwiązaniem w codziennym użytku jest połączenie w wózku kół skrętnych z przodu ze stałymi z tyłu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możecie wygodnie manewrować wózkiem, wózek jest bardziej posłuszny. Ma jedną wadę, nie bardzo nadaje się na nawierzchnię typu śnieg, głęboki piach czy błoto.
Przy okazji nie możemy nie wspomnieć o ilości kół w wózkach spacerowych. Te dobre trójkołowe są wygodniejsze w prowadzeniu od czterokołowych i także stabilne, ale w niektórych sytuacjach są mniej wygodne w użytkowaniu np. podczas noszenia wózka po schodach.
Wymienione wcześniej cechy kół wpływają także na amortyzację, nawet jeśli w wózku nie ma amortyzatorów. Jeśli są to dobrze, ale warto sprawdzić przed zakupem ich działanie - w pozycji przód - tył i na boki, dobrze, żeby bujało, ale bez przesady. Maluch ma tym wózkiem jeździć, a nie pływać:)
Budka powinna móc osłonić dziecko niemal w całości, co ma znaczenie podczas wypraw w letnie, słoneczne dni, ale także podczas opadów śniegu i dużego wiatru. Daszek także musi oddychać, więc praktyczna jest wszyta siateczka, zwłaszcza w gorące dni. Konieczna jest także wielostopniowa regulacja, którą możesz dopasowywać do panujących warunków. Takie mocno zasłaniające budki są szczególnie ważne u maluchów, gdy chcesz je osłonić. Natomiast starszym dzieciom budka często przeszkadza, bo zasłania widok.
Bezpieczny spacer z dzieckiem zapewniają dwa elementy w wózku, które są absolutnie konieczne. To szelki i pałąk. Ważniejsze są jednak szelki, bo dzięki nim dziecko rzeczywiście bezpiecznie siedzi w wózku. Przytrzymują malucha za ramiona i w kroku. Natomiast pałąk... nie zawsze spełnia jedynie swoją podstawową funkcję czyli zabezpieczenie dziecka przed wypadnięciem z wózka. Maluchy uwielbiają trzymać na pałąku nóżki, gryźć go, ale także denerwować się, bo pałąk często po prostu im przeszkadza. Najlepszy pałąk to taki z łatwym demontażem z obydwu stron.
Korzystając ze spacerówek nawet podczas krótkich spacerów z pewnością bardzo przydaje się kosz na zakupy. Do takiego kosza można zapakować wszystkie potrzebne podczas spaceru ubranka, pieluszki i jedzenie, a także śmiało wykorzystać jako siatka na zakupy. Nie wyobrażam sobie wózka bez takiego kosza, u mnie zawsze był pełen wszystkiego.
Ważnym dodatkiem jest także osłona przeciwdeszczowa, przydatna także podczas śnieżycy i wichury, ale najlepiej taka, którą da się upchać w kieszeni wózka. Świetnym towarzyszem takiej osłony jest śpiworek dopasowany wymiarami do wózka. Na sezon wiosenno letni świetnie sprawdza się moskitiera, bo dzięki niej możesz rzeczywiście bez strachu wybrać się na spacer po lesie.
Dla osób posiadających starsze rodzeństwo maluszka fajnym rozwiązaniem są dostawki do wózka, które umożliwiają przewiezienie spacerówką jednocześnie dwoje dzieci. Starsze sobie stoi i korzysta z jazdy.
Jeśli jesteś gadżeciarą to ucieszy Cię z pewnością torba będąca w komplecie z wózkiem, jednak w praktyce nie jest to rzecz niezbędna, ponieważ możesz ze sobą zabierać każdą torbę, która pomieści niezbędne dziecięce artykuły.
Gdy zastanawiasz się, jak wybrać spacerówkę dla dzeicka rocznego, póltorarocznego - zwróc uwagę na wagę wózka. Zupełnie nieważne dla maluszka, natomiast bardzo ważne dla rodziców. Wszystko zależy od tego, jak będziecie wózek wykorzystywać. Jeśli będziesz musiała przenosić wózek spacerowy po schodach, nawet kilku, to z czasem jego waga będzie dla ciebie najważniejszym parametrem. Spacerówka powinna więc być lekka czyli ważyć ok 6-7 kg., chociaż najczęściej ważą raczej bliżej 10 kg.
Czasami nie jest sztuką wózek złożyć, gorzej natomiast z jego rozłożeniem, albo odwrotnie. Trzeba przy zakupie zwrócić na to uwagę, zwłaszcza, jeśli będziesz korzystać często z tej funkcji. Najlepsze są oczywiście wózki, które składają się do wielkości torby na zakupy i można je przenosić za uchwyt trzymając w ręku lub wieszając sobie na ramieniu, a jeszcze dodatkowo składają się jednym ruchem. W praktyce niektóre wózki składają sie niewiele, zajmują dużo miejsca w bagażniku lub w domu, ale mają inne zalety, które dla właścicieli są ważniejsze, bo np. mało podróżują. Ta funkcja wymaga indywidualnej kalkulacji.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
83.4.*.* 2018.03.27 23:27
U nas odbyło się to w dość prozaiczny sposób - młody wylądował w 4 wózkach, w 3 płakał, w jednym nie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.