Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2024-08-16 08:26:41
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
Co powinno trafić do plecaka? W co pakować żywność, by na długo zachowała świeżość? Jakie jedzenie zabrać dla najmłodszych? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule.
Gdy przygotowujemy się do wycieczki w góry najważniejsze jest zadbanie o spakowanie wszystkich potrzebnych przedmiotów, między innymi prowiantu. W tym przypadku liczy się nie tylko, jakie przekąski i dania trafią do plecaka, ale też jak je zabezpieczymy.
Idealnie sprawdzają się do tego pergamin, foliowe woreczki śniadaniowe, folia aluminiowa – lekkie i proste w użyciu materiały pakunkowe, które pozwalają zabezpieczyć kanapki, owoce, warzywa i inne przekąski. To praktyczne rozwiązania, gdyż z jednej strony żywność jest odpowiednio zabezpieczona, a z drugiej zmniejsza się ryzyko zabrudzenia innych przedmiotów w plecaku np. owocami lub wkładem do kanapki.
Nie można również zapominać o wodzie. Może być ona po prostu butelkowana, choć świetnie sprawdzają się także butelki na wodę z filtrem wielokrotnego użytku – do bezproblemowego uzupełnienia w schronisku. W okresie zimowym można ponadto zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą czy kawą.
Czym powinno wyróżniać się jedzenie na wycieczki w góry? Przede wszystkim musi być lekkie i nie zajmować zbyt wiele miejsca w plecaku. Pamiętajmy bowiem o tym, że będziemy je nosić w naszym plecaku przez cały dzień. Równocześnie powinno to być jedzenie wartościowe i w miarę możliwości zdrowe, zapewniające spory zastrzyk kaloryczny, by mieć siłę do wielogodzinnej wędrówki.
Dobrze sprawdzają się suche przekąski wzorowane na wojskowych racjach żywnościowych, które łatwo przetransportować – nie brudzą, nie są ciężkie, bez trudu można je rozpakować czy przechować raz otwarte opakowanie. Spory wybór takich produktów oferuje na przykład sklep prepersa Karaluch. Do chętnie wybieranych przekąsek zaliczają się też batony energetyczne, suszone owoce i orzechy, suche wędliny (kabanosy i suszona wołowina). Oprócz tego warto mieć ze sobą klasyczne kanapki – z wędliną, serem i warzywami.
Na kilkudniowe eskapady powinno się zabrać ze sobą też bardziej sycące dania do szybkiego przyrządzenia. Mogą to być na przykład produkty instant, jak choćby zupy z rozmaitymi dodatkami, musli czy puree ziemniaczane.
Rodzaj prowiantu należy dopasować oczywiście do indywidualnych potrzeb i upodobań, ale też pory roku. W okresie letnim lepiej stawiać na produkty suche, proste do przechowywania i nie psujące się nawet w bardzo ciepłe dni. Nie wszystkie świeże warzywa i owoce są wówczas wskazane, gdyż po całym dniu chodzenia w upale mogą się łatwo zepsuć.
W zimie trzeba przykładać szczególną wagę do wysokiej energetyczności zabieranego prowiantu – organizm potrzebuje dodatkowej energii, by zapewnić ciepło. W chłodnym sezonie koniecznie trzeba mieć ze sobą termos z ciepłym napojem, a także gorące zupki regenerujące.
Jeśli planuje się wyprawę w góry z najmłodszymi, warto zatroszczyć się o odpowiedni prowiant dla nich. Powinien on być oczywiście pełnowartościowy i zapewniać solidny zastrzyk energii. Lepiej unikać mocno przetworzonych produktów, kierując się jednak zdrowym rozsądkiem. Jako przekąski świetnie sprawdzają się bakalie i owoce liofilizowane, a także kanapki z ulubionymi dodatkami. W chłodniejsze dni można ponadto zabrać ze sobą termos z pożywną zupą.
Do wędrowania po górskich szlakach trzeba podchodzić z głową. Należy między innymi zapakować odpowiedni prowiant – dopasowany do pory roku, potrzeb turystów i ich upodobań, a także możliwości – nie wszystko bowiem ma szansę zmieścić się do plecaka. Odpowiednie przygotowanie do wyjazdu na pewno się jednak opłaci – zapewni smaczny posiłek oraz niezbędny zastrzyk energii na całą planowaną trasę.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.