Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-10-23 12:29:47
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Żywienie dziecka to temat, który zawsze elektryzuje rodziców. Czym karmić? Jak często podawać mleko modyfikowane lub odciągnięty pokarm? Jakie ilości są odpowiednie dla rosnącej pociechy? Karmienie butelką to jeden z podstawowych sposobów zaspokajania głodu malucha, przynajmniej do czasu aż będzie on w stanie samodzielnie jeść produkty stałe i pić napoje z kubka lub bidonu.
Karmienie butelką według ekspertów powinno odbywać się w podobnych odstępach czasu jak karmienie piersią, tj. na żądanie. W początkowych tygodniach życia to dziecko decyduje o tym, jakie ilości mleka przyjmuje. Zadaniem rodziców jest czujne wsłuchiwanie się w potrzeby malucha, który płaczem czy niepokojem może sygnalizować głód. Trzeba jednak uważać, żeby nie przekarmić dziecka, które często lubi ssać smoczek, podobnie jak pierś, nie po to, aby sobie pojeść, lecz po to, aby się uspokoić, wyciszyć i być bliżej mamy.
Dobrym pomysłem, zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców jest prowadzenie dziennika i zapisywanie w nim ilości i częstotliwości karmień. Choć są to kwestie indywidualne, to jednak istnieją wytyczne, które sugerują, ile mleka modyfikowanego powinno przyjmować dziecko na poszczególnych etapach rozwoju.
W początkowych tygodniach maluch je często, lecz mało, dlatego najbardziej wygodną opcją wydaje się wtedy butelka do karmienia o niewielkiej pojemności. Modele 30 czy 50 ml będą wówczas optymalne, a do tego lekkie i poręczne. W kolejnych miesiącach, kiedy zapotrzebowanie na mleko się zwiększa, a dodatkowo dziecko przyjmuje inne płyny — wodę, soki, kaszki, przychodzi czas na inwestycję w większe butelki, wyposażone w smoczek z większym otworem, z opcją szybkiego przepływu.
W karmieniu butelką trzeba kontrolować nie tylko ilości mleka, które przyjmuje dziecko. Ważna jest również temperatura napoju. Powinna ona wynosić tyle, ile temperatura ciała człowieka, a więc 36 stopni. Zawsze przed podaniem ciepłego mleka, sprawdź czy nie jest zbyt gorące. Dobrym pomysłem, ułatwiającym kontrolę nad temperaturą jest podgrzewacz lub termos, które pomaga utrzymać ją na stałym poziomie.
I jeszcze jedna, ważna informacja dla młodych mam. Karmienie butelką nie wyklucza bliskości z dzieckiem! To mit, który należy obalić. Kobieta, która nie chce lub nie może karmić piersią, nie powinna z tego powodu czuć się gorszą mamą. Dając swojemu dziecku pełnowartościowy posiłek, pilnując czasu jego podania i spożywanych ilości, a także przytulając malucha w trakcie i po karmieniu, nawiązuje z nim piękną oraz trwałą więź. Pełny brzuszek dziecka to jeden z najczęstszych powodów uśmiechu na jego twarzyczce.
Musisz wiedzieć, że nie istnieje jedna i uniwersalna butelka do karmienia. Często dopiero w trakcie pierwszych miesięcy z dzieckiem, uda się Wam dopasować i wybrać najlepszy model. Ponadto, butelkę trzeba zmieniać wraz z wiekiem malucha oraz w zależności od stopnia jej zużycia. Początkowym wyborem rodziców zawsze jednak bywają produkty znanych marek, którym zaufała już przyjaciółka czy zarekomendowała siostra. Z tego powodu popularnością cieszą się butelki Canpol.
Jakie butelki do karmienia są do wyboru?
Karmienie butelką powinno być nie tylko codziennym, żmudnym obowiązkiem rodzica. To przede wszystkim chwila dla mamy lub taty i dziecka. Warto maksymalnie ją uprzyjemnić sięgając po wysokiej klasy akcesoria do karmienia. Dobrze, jeśli design butelki jest gustowny, miły dla oka. Noworodek nie zwróci uwagi na kolory czy wzory, ale już kilkumiesięczne dziecko będzie bardziej zaciekawione posiłkiem serwowanym w kolorowej, ciekawie wyglądającej zastawie. Dla starszych dzieci dobrym pomysłem są również butelki do karmienia wyposażone w wygodne uchwyty. Roczne dziecko bez problemu samo przytrzyma butelkę na czas korzystania z niej, co będzie sporą ulgą dla rodzica. A gdy opanuje picie z butelki do perfekcji, przyjdzie czas na wprowadzenie bidonu czy kubka ze słomką.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.