Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja Źródło artykułu: ARTYKUŁ SPONSOROWANY 2024-11-18 14:43:50
Autor zdjęcia/źródło: Freepik
Kredyt hipoteczny często jest najpoważniejszym zobowiązaniem finansowym w życiu. Z tego względu, jeszcze przed wyborem oferty kredytowej, warto zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie.
W przypadku kredytu hipotecznego należy najpierw zastanowić się, jaki rodzaj oprocentowania wybrać. Przyszli kredytobiorcy mogą zaciągnąć albo kredyt ze stałym oprocentowaniem (o ile pozwala im na to zdolność kredytowa), albo zmiennym (cieszący się znacznie większą popularnością m.in. ze względu na niższą stawkę oprocentowania). Przy kredycie ze stałą stopą procentową kredytobiorca nie musi martwić się tym, że rata jego zobowiązania wzrośnie. Przez cały okres stałego oprocentowania zmiany poziomu stóp procentowych, a co za tym idzie, WIBOR-u, nie mają znaczenia. Kredytobiorcy, którzy zdecydują się na zobowiązanie ze zmienną stopą procentową, muszą liczyć się z tym, że zmiana poziomu wskaźnika WIBOR oznacza dla nich zmianę wysokości raty kredytu.
Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest oczywiście oprocentowanie kredytu – a dokładniej jego wysokość. Nie należy jednak ograniczać się wyłącznie do porównywania stawek oprocentowania podanych w poszczególnych ofertach bankowych; znacznie lepszym pomysłem jest zestawienie ze sobą RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Dzięki temu można sprawdzić i porównać całkowity koszt zobowiązania, co jest zdecydowanie bardziej efektywne.
Przy wyborze kredytu hipotecznego są jednak też inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę. Warto zawsze dokładnie sprawdzić wysokość marży czy prowizji pobieranej przez bank za udzielenie kredytu; kwoty te mogą różnić się znacząco. Oprócz tego należy również zwrócić uwagę na to, czego bank wymaga od kredytobiorcy w kontekście korzystania z określonych produktów finansowych (i nie tylko). Część banków wymaga np. od przyszłego kredytobiorcy wykupienia nie tylko ubezpieczenia nieruchomości (co akurat wydaje się oczywiste), ale też – ubezpieczenia niskiego wkładu własnego czy, pośrednio, ubezpieczenia od utraty dochodów (niekiedy jest to warunek np. niższej marży).
Aby łatwo porównać oferty banków i najważniejsze wskaźniki bez konieczności ręcznego przeszukiwania kilkunastu stron internetowych, można sięgnąć po kalkulator kredytu hipotecznego. Narzędzie pozwala łatwo uzyskać najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych ofert.
Warto jednocześnie pamiętać, by zwracać uwagę również na inne kwestie – jak choćby możliwość wcześniejszej spłaty kredytu i koszty z tym związane czy wysokość wymaganego wkładu własnego. Z tego względu dobrze najpierw przeanalizować swoje potrzeby, a dopiero później podjąć ostateczną decyzję w oparciu o zgromadzone informacje.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.