Opublikowany przez: Kasia P. Źródło artykułu: Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka 2014-03-31 14:12:07
Według danych Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka dla 75% badanych, którzy zdecydowali się na leczenie metodami wspomaganego rozrodu, podstawowym kryterium wyboru kliniki leczenia niepłodności była renoma placówki. Dla prawie 2/3 respondentów ważne było również podejście personelu do pacjenta. Ważny okazał się także autorytet lekarza oraz to, aby klinika od początku jasno określała cenę zabiegu.
Prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka radzi: Z perspektywy osoby kierującej funkcjonowaniem kliniki leczenia niepłodności wiem, że oprócz oczywistych aspektów obiektywnych, takich jak zakres dostępnych usług czy kompetencje personelu, olbrzymie znaczenie dla sukcesu terapeutycznego ma atmosfera panująca w placówce oraz właściwe podejście do par i jej problemu. Leczenie niepłodności to proces wymagający współdziałania specjalistów różnych dziedzin, którzy winni dbać o to, aby leczenie było fachowe, kompleksowe i jak najmniej obciążające psychikę i zdrowie pacjentów. Obowiązkiem całego personelu medycznego jest zapewnienie chorym należytej opieki medycznej zgodnej ze współczesnymi standardami postępowania, wyznaczonymi przez zasady dobrej praktyki medycznej w medycynie wspomaganego rozrodu. Słowa te potwierdza prof. dr hab. n. med. Sławomir Wołczyński, który w ramach koordynowanego przez siebie medycznie klastra Ogólnopolskiego Centrum Badania, Edukacji i Monitorowania Problemów Płodności wyposaża kliniki w nowoczesny sprzęt umożliwiający leczenie niepłodności.
Dla par, które przechodzą właśnie przez trudny proces wyboru kliniki leczenia niepłodności, powstał krótki przewodnik ze wskazówkami, czym kierować się przy wyborze ośrodka leczenia, w jakich miejscach szukać wiarygodnych informacji o leczeniu i diagnozowaniu niepłodności. Poradnik nie wyjaśnia wszystkich zawiłości leczenia, ale wskazuje ważne punkty, które mogą pomóc parom podjąć świadomą decyzję o wyborze kliniki.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kliniki leczenia niepłodności?
1. Sprawdźcie skuteczność kliniki
Zwróćcie uwagę, czy placówka raportuje ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embriology). Oznacza to, że klinika zna europejskie standardy
i swoje wyniki dotyczące skuteczności sprawozdaje na zewnątrz. Z pewną rezerwą należy podejść do wyników ciążowych publikowanych na stronach klinik. Nie wiadomo bowiem, czy dotyczą ciąż potwierdzonych badaniem krwi, czy klinicznie na podstawie bicia serca płodu. Wiarygodne dane o skuteczności poszczególnych klinik będą dostępne dopiero po opublikowaniu raportu z pierwszego roku funkcjonowania Narodowego Programu Leczenia Niepłodności w latach 2013-2016. Warto przy okazji sprawdzić, czy i jakie dodatkowe certyfikaty (np. zarządzania jakością) posiada placówka i pracujący w niej lekarze. Zwykle certyfikaty są eksponowane na ścianach gabinetów.
2. Pamiętajcie o swoim prawie do informacji
Zgodnie z Kartą Praw Pacjenta macie prawo do uzyskania zrozumiałej informacji
o swoim stanie zdrowia, możliwych metodach diagnostycznych oraz leczniczych i ich szacowanej skuteczności w Waszym przypadku. Rzetelne placówki leczenia niepłodności zapewniają swoim pacjentom pisemną informację o każdym zaleconym zabiegu, aby pacjent mógł zapoznać się z jego skutecznością, ryzykiem i przebiegiem. Ponadto bez żadnych trudności udostępniają na wniosek pacjenta jego dokumentację medyczną.
3. Sprawdźcie koszty leczenia
Ceny zabiegów różnią się w zależności od ośrodków i miast, dlatego warto sprawdzić cenniki kilku placówek. Niektóre kliniki udostępniają cenniki na swoich stronach internetowych. Cennik powinien być jawny a koszty całego procesu leczenie przejrzyste dla pacjenta.
4. Zaufanie do personelu medycznego
Przed dokonaniem wyboru kliniki odwiedźcie ich strony internetowe, obejrzyjcie wizytówki lekarzy i sprawdźcie ich osiągnięcia. Warto też sprawdzić, czy jednym
z członków zespołu kliniki jest psycholog. Zgodnie z europejskimi standardami to jeden z lepszych wyznaczników profesjonalizmu kliniki. Lekarze będący na bieżąco
z europejskimi wytycznymi wiedzą, że wsparcie psychologiczne w leczeniu niepłodności może zwiększyć szansę na ciążę u pacjentów. Niektóre kliniki oferują konsultacje psychologiczne i warsztaty dla pacjentów, z których z pewnością warto skorzystać.
Za cenne porady dziękujemy:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.