Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2016-04-07 12:59:13
Przede wszystkim, warto wiedzieć, że na rynku mamy zasadniczo dwa typy nebulizatorów – pneumatyczne i ultradźwiękowe. W przypadku tych pierwszych można stosować generalnie wszystkie rodzaje leków, od antybiotyków, przez steroidy, kończąc na mukolitykach. Natomiast w przypadku modeli ultradźwiękowych udowodniono, że ultradźwięk może mieć negatywny wpływ na cząsteczki glikokortykosteroidów, dornazy, czy też niektórych antybiotyków. Maszyn tego typu nie zaleca się także do stosowania u noworodków i niemowląt [1].
Wybierając inhalator, trzeba również zwrócić uwagę na wielkość cząsteczek jakie wytwarza. Im mniejsza wielkość cząsteczki tym dalej zawędruje lek po drogach oddechowych. Duże cząsteczki o wielkości 5-8 mikro m osadzą się w nosie i gardle, nie zostaną doprowadzone w głąb układu oddechowego. Optymalnie przyjmuje się, że aby nebulizator był skuteczny powinien wytwarzać cząsteczki w rozmiarze od 1 do 5 mikro m. Wskaźnikami, które informują pacjenta o wielkości cząsteczek są MMAD i MMD [2].
Szukając nebulizatora, warto również zwrócić uwagę na poziom głośności. Zwłaszcza jeśli ma to być urządzenie, z którego będą korzystać dzieci. Dobrze, jeśli głośność jest na poziomie niższym niż 60 dB.
Kupując urządzenie, dobrze jest również sprawdzić co dokładnie wchodzi w skład zestawu. Dla małych dzieci dołączona powinna być specjalna maseczka ustno – nosowa, dla osób starszych natomiast ustnik.
Współczesne inhalatory wyróżniają się swoją wydajnością, ale też mobilnością. Istnieje możliwość spakowania nebulizatora w poręczną torbę i zabrania ze sobą na wakacje, wyjazd służbowy itp.
Możemy wyróżnić cztery zasadnicze typy inhalatorów, które dostępne są w sprzedaży – ciśnieniowe, proszkowe, pneumatyczne i ultradźwiękowe. Każdy z nich ma swoje specjalistyczne przeznaczenie oraz sposób pracy.
Aby prawidłowo dobrać inhalator, dopasowany do wieku, typu schorzenia, czy też rodzaju podawanego leku, najlepiej skonsultować się z lekarzem, lub farmaceutą. Należy pamiętać o odpowiednim używaniu ustnika, oraz maski ustno – nosowej. Warto również wiedzieć, że istnieją specjalistyczne rozwiązania umożliwiające inhalacje u osób przewlekle leżących, które nie mogą korzystać z leczenia w pozycji pionowej. Częstym błędem jest stosowanie leków, których przeznaczeniem nie jest inhalacja a np. wstrzyknięcie (hydrokortyzon). Najważniejsza podczas inhalacji jest prawidłowa technika, która polega na pogłębionym wdechu przez usta, oraz na zatrzymaniu oddechu na moment na jego szczycie, aby zwiększyć efekt przyjęcia leku.
Jeśli szukasz sprawdzonego inhalatora zapraszamy na zakupy na www.sanity.pl
1. Cichocka-Jarosz E.: Technika i zasady stosowania leków w nebulizacji w leczeniu chorób dolnych dróg oddechowych u dzieci. Medycyna Praktyczna Pediatria 2001, 05.
2.Brun P. H. Le, Boer A. H., Heijerman H. G. M., Frijlink H. W.: A review of the technical aspects of drug nebulization. Pharmacy World & Science 2000, 22, 75-81.
Partnerem artykułu jest:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.