Opublikowany przez: Isabelle 2011-08-29 13:11:35
Na etapie nastolatki wybieramy zwykle ginekologa pod wpływem impulsu czy opinii koleżanek. Ja swoją pwierwszą wizytę zawdzięczam własnie koleżankom, które mnie tam zaciągnęły. Nie zastanawiamy się wtedy czy lekarz do którego idziemy jest dobrym lekarzem. Wstyd i nieśmiałość to uczucia które wtedy zwykle nam towarzyszą. Nie zastanawiamy się nad jego merytorycznością a skupiamy się raczej nad tym czy jest to mężczyzna czy kobieta. W wieku "podlotkowym" wybieramy zwykle lekarza ginekologa płci żeńskiej.
Później kiedy coś się dzieje w naszym życiu np. podejmujemy życie płciowe uważniej dobieramy lekarza, który ma nas zbadać. Wtedy już operamy się na opinii rodziny i znajomych. Ale jeszcze nie jest to decyzja z którą wiążemy się emocjonalnie. Ot jeszcze jednen specjalista, który ma nam doradzić i pomóc w kwestiach dla nas istotnych.
Do poważnej decyzji dotyczącej wybory lekarza dochodzimy zwykle kiedy zachodzimy w ciążę. Wtedy kierujemy się już bardzo uważnym rozpoznaniem:
- szukamy takiego lekarza, który już wiele ciąż doprowadził do szczęśliwego finału;
- szukamy takiego lekarza do którego chodziła i z opieki prenatalnej zadowolona była conajmniej jdna ze znanych nam osób;
- szukamy zwykle lekarza, który prowadzi czynną praktykę szpitalną by w razie komplikacji miał nad nami pieczę także w szpitalu;
- istotny jest fakt czy lekarz pracuje w szpitalu w który chcemy rodzić;
- opinii o danym lekarzy szukamy także w internecie;
- ważne jest także ilość przyjęć na FZ i czy lekarz ma podpisany kontrakt z FZ;
- ważne jest to czy lekarz przyjmuje także prywatnie w chwili naszych wątpliwości i niepokojów;
- istotne jest czy lekarz udostępnia swój nr telefonu - to daje nam poczucie bezpieczeństwa, że w każdej chwili możemy się z nim skontaktować.
Po takim wstępnym rozpoznaniu następuje etap podjęcia decyzji i wybór lekarza. Dzwonimy by sie umówić i ...okazuje sie że wolny termin dopiero za miesiąc. Czasem to nas zniechęca i szukamy dalej. Czasem na pierwszą wizytę idziemy prywatnie gdzyż chcemy mieć potwierdzenie tego cudu który w nas już mieszka.
Bardzo ważny jest pierwszy kontakt z lekarzem. Bo oprócz jego wiedzy ważne jest podejście do pacjenta. Jeżeli kontakt bezpośredni z lekarzem budzi nasze wątpliwości czasem warto zmienić lekarza by czas oczekiwania nie był dla nas stresujący.
Każda z wizyt u lekarza ginekologa jest stresogenna dla kobiety w ciąży. Ciągłe badania i czekanie na wyniki, ich interpretacja - wzbudza niepokój. Ważne jest, by lekarz umiał je rozwiać. Musi być konkretny aczkolwiek delikatny.
I co najważniejsze musimy mieć zaufanie do naszego ginekologa.Inaczej te dziewięć miesięcy oczekiwania będzie dla nas niespokojne.
Moim zdaniem wybór lekarza ginekologa jest jednym z ważniejszych wyborów dla kobiet w ciąży. Musi być to wybór wyważony będacy zmienną wszystkich czynników o których wyżej pisałam.
Oczywiście każda z kobiet w ciąży ma jeszcze swoje priorytety. I ważne by sie ich trzymać. Chodzi przecież o pieczę nad tymi, którzy sami o siebie zadbać jeszcze nie mogą.
Większość z nas chce by nasz lekarz prowadzący był przy porodzie. Nie zawsze jest to możliwe. Dla mnie osobiście był to fakt bardzo istotny. Minimalny kontakt emocjonalny pomiędzy lekarzem, pacjentką a dzieckiem jest wskazany. Wydaje mi się, ze lekarz, który prowadził całą ciążę nie jest wolny od bagażu emocji z tym związanych i zrobi wszystko co w jego mocy by naszemu dziecku przyjść szczęśliwie na świat.
Opieka poporodowa jest równie istotnia. Czasem komplikacje pojawiają się później.
Kwestia zaufania do lekarza ginekologa jest bardzo ważna. W końcu powierzamy życie i zrowie dwóch istot- swoje i naszego dziecka.
Warto zatem dobrze wybrać i przemyśleć swój wybór by spokojnie czekać dziewięć miesięcy na nasz mały - wielki cud:)
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.