Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria
Wybór przedszkola nie jest wcale taki łatwy jakby się wydawało. Biorąc pod uwagę nasze codzienne obowiązki takie jak: opieka na dzieckiem, praca, inne obowiązki domowe. Zwłaszcza, gdy dowiadujemy się, iż dla naszej pociechy zabrakło miejsca w przedszkolu. Nachodzi nas myśl: „Co teraz? Przecież nie mam czasu jeździć po okolicy i szukać odpowiedniego miejsca.” Dlatego przygotowaliśmy dla Was spis kryteriów na które warto zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola dla dziecka
Godziny otwarcia: ważne by przedszkole było czynne w godzinach, które nam najbardziej odpowiadają tak, byśmy mogli spokojnie i bez szarganych nerw wyjść z pracy i z uśmiechem przywitać naszego maluszka.
Bezpieczeństwo: to jedno z najważniejszych kryteriów, które powinno spełniać brana przez nas placówka. Sprawdźmy czy drzwi są odpowiednio zabezpieczone. Czy zabawki na placu zabaw nie są zdewastowane lub zniszczone.
Grupa: ważne jest by ilość dzieci w grupie nie przekraczała 20 osób oraz by na 10-cioro szkrabów przypadała jedna osoba dorosła. Warto również dowiedzieć się czy dzieci w grupie są w podobnym wieku, a także czy grupą opiekuje się tylko jedna przedszkolanka.
Lokalizacja: jest tak samo ważna jak bezpieczeństwo. Przy wyborze kierujmy się kryteriami takimi jak zieleń wokół placówki, czy ciszą panująca wokół placówki. Obliczmy również czas w jakim pokonamy odległość pomiędzy naszą pracą/domem, a przedszkolem.
Nauczycielka z przedszkola: to jej powierzymy opiekę nad naszą pociechą, dlatego postarajmy się poznać ją jak najlepiej i zapamiętajmy pierwsze wrażenie jakie na nas zrobiła. Zwróćmy również uwagę na to w jaki sposób odnoszą się do niej podopieczni, czy jest chętna do zabawy i opieki.
Oferta edukacyjna: to także bardzo ważny aspekt przy wyborze odpowiedniej placówki. Oferta proponowana przez przedszkole powinna być potwierdzona przez MENiS (większość przedszkoli bazuje na takim programie). Ponadto mamy ogromny wachlarz przy wyborze samego profilu przedszkola. Do wyboru mamy takie zajęcia dla dziecka jak: nauka języka obcego, artystyczne, muzycznych. A także samą metodę opieki dziecka: Montessorii (celem takiego przedszkola jest stworzenie dzieciom optymalnych warunków rozwojowych, wspieranie ich otwartości na świat, inne kultury i ludzi. Przywiązuje się w nim dużą wagę do rozwoju osobowości dziecka, jego autonomii i szacunku wobec samego siebie oraz innych), Waldorfskie (pedagogika waldorfska postrzega człowieka bardzo wszechstronnie, przyjmuje, iż dziecko przychodząc na świat przynosi ze sobą duchową indywidualność, zdolności, zalążki idei, a rolą nauczyciela jest pomóc mu je rozwijać).
Opłaty: sprawdźmy jaki jest miesięczny koszt przedszkola oraz co ono oferuje nam w zamian.
Adaptacja i przygotowanie do przedszkola: zmiana środowiska jest dla niektórych dzieci ogromnym szokiem, który może wywołać płacz, histerię i panikę. Dlatego warto dowiedzieć się czy dane przedszkole oferuje zajęcia przygotowawcze dla maluchów.
Warunki lokalne: przyjrzyjmy się uważnie czy sala zabaw jest odpowiednio przystosowana do dziecięcych szaleństw. Czy wokół przedszkola znajduje się monitoring jak również inny system bezpieczeństwa (domofon, dozorca).
Rytm dnia: bardzo istotny jest plan dnia organizowany przez placówkę, tak aby nasz maluch się nie nudził i miał czas na odpoczynek, zabawę i edukację.
Kontakty z rodzicami: dowiedzmy się jak często organizowane są zebrania z rodzicami i czy istnieje możliwość szybkiego i łatwego skontaktowania się z placówką bądź z opiekunką naszego dziecka.
Wybór przedszkola nie jest prosty i łatwy, zwłaszcza w sytuacji, gdy nasze dziecko, które nie dostało się z listy rezerwowej. Jakie są wasze opinie na ten temat? Jakimi kryteriami się kierowałyście wybierając przedszkole marzeń? :)
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Anna800 2019.09.16 13:48
U nas w Wejherowie wieści szybko się niosą i w sumie znajomych dzieci chodzą do Urwisa, więc się zwyczajnie zasugerowałam :)
Patrycja Sobolewska 2016.06.28 20:09
opinia najwazniejsza :)
gocha2323 2016.06.28 18:05
ja zwracam uwagę na lokalizację, opłaty, i program!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.