Opublikowany przez: Familiepl 2018-02-22 16:58:59
Autor zdjęcia/źródło: Designed by Freepik
Moment, w którym oddajesz dziecko pod opiekę innej osoby, a zwłaszcza niani, spokojnie można określić jako symboliczne odcięcie pępowiny po raz drugi. W takiej chwili oboje rodzice mają prawo do nerwowych odczuć. Jak jednak wskazują badania, częściej to mamy zostają z dziećmi po ich urodzeniu, dlatego też wybór niani to dla mamy zawsze duże przeżycie.
Wiemy, że na razie nie możesz wyobrazić sobie tej chwili, gdy wychodzisz z domu i zostawiasz dziecko z obcą (jeszcze!) kobietą. Ale jeśli nie ma innego wyjścia w rodzaju opiekuńczej i chętnej do pomocy babci, cioci, kuzynki, czy instytucji żłobka – taka opcja jest nieunikniona. Dlatego spróbuj zachować spokój, a przede wszystkim przemyśl, czego oczekujesz od przyszłej kandydatki na nianię. Czy ma to być osoba młoda, starsza, spokojna, a może o wesołym usposobieniu? Zastanów się też, jaki byłby zakres obowiązków niani – czy ma się tylko zajmować dzieckiem? A może wolisz, aby dodatkowo gotowała dziecku posiłki? Sprecyzowane oczekiwania pomogą w wyborze perfekcyjnej kandydatki na nianię.
Może się zdarzyć, że niania będzie dla Ciebie osobą całkowicie obcą i nieznaną – i tak jest najczęściej. Warto jednak postarać się, aby wyboru niani nie pozostawiać tak zupełnie losowi. O sprawdzoną nianię możesz zapytać sąsiadów z dziećmi w Twoim bloku lub okolicy, powiesić na klatce ogłoszenie, popytać znajomych w pracy, albo znajomych na FB. Dobrze jest też w poszukiwania perfekcyjnej niani zaangażować rodzinę. Gdy niania przyjdzie do Ciebie z czyjegoś polecenia, zminimalizujesz ryzyko niespełnienia Twoich oczekiwań i obaw przed zupełnie obca osobą.
A jeśli uda się znaleźć nianię z sąsiedztwa – będzie to ogromy plus. Taka opiekunka zawsze będzie pod ręką i nie będzie się spóźniać do pracy – choćby z powodu korków i dojazdu.
Pierwsza rozmowa z przyszłą nianią to praktycznie najważniejszy element rekrutacji opiekunki do dziecka. Podczas tego spotkania bądź czujna, bo może uda Ci się wychwycić najważniejsze cechy niani.
Zwróć uwagę, jak niania będzie się zachowywała w stosunku do dziecka w czasie pierwszego spotkania. Czy będzie zagadywać z daleka, a może podejdzie bliżej z uśmiechem się zapoznać. Niezbyt dobrze, jeśli kandydatka na opiekunkę siada zdala od dziecka i nie wykazuje zbytniego zainteresowania małym człowiekiem...
Pytaj i uważnie słuchaj. Jeśli masz dużo kandydatek na nianię możesz po spotkaniu spisać swoje uwagi, abyś ich nie zapomniała. Dowiaduj się o poprzednie miejsca pracy, doświadczenie w opiece nad dziećmi, koniecznie poproś o referencje i możliwość kontaktu z poprzednią rodziną niani. Zapytaj także, jakie aktywności i zabawy z dzieckiem sprawiają niani największą przyjemność, czego nie lubi robić itp. To ważne, bo może się na przykład okazać, że miła starsza pani najbardziej lubi rysować, gdy tymczasem Twoja córka najchętniej biegałaby cały dzień po dworze. Zaproponuj, aby niania opisała Ci jej typowy dzień opieki nad maluchem – z tego też możesz wyciągnąć ciekawe wnioski.
Oczywiście, zaangażuj umownie. Pozwól dziecku – jeśli będzie chciało – na interakcje z nianią. Obserwuj, jak dziecko czuje się w jej obecności, jak niania odnosi się do dziecka. Pierwsze spotkanie jeszcze nie przesądza o tym, że niania będzie dobrą opiekunką, ale warto zatrudnić kogoś do kogo maluch od początku poczuje sympatię – najlepiej z wzajemnością.
Jeśli masz taką możliwość, warto zaproponować niani dodatkowe spotkanie – lub kilka spotkań razem z Tobą i dzieckiem, u Was w domu. Podczas nich będziesz mogła swobodnie ocenić, czy wybrana niania jest właśnie tą perfekcyjną.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.