Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-07-05 14:20:33
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
Znalezienie złotego środka nie jest łatwe – chcemy dla swoich pociech zarówno beztroskiego, szczęśliwego dzieciństwa, jak i dobrego startu w przyszłość. Jakiego typu zajęcia są najlepsze? Gdzie szukać ofert i kiedy zacząć posyłać na nie dzieciaki?
Na rozwijanie pasji nigdy nie jest za wcześnie. Wchodząc w wiek szkolny, dziecko nabiera umiejętności aktywnego słuchania, wzrasta też poziom jego koncentracji. To dobry moment na zapoznanie go z ofertą Uniwersytetu Dzieci (https://wsobote.uniwersytetdzieci.pl/). Zajęcia prowadzone są w formie akademickiej, ale z naciskiem na samodzielną aktywność – eksperymenty, warsztaty i projekty.
Nad prawidłowością procesu nauczania czuwa kadra złożona z nauczycieli łączących w sobie dwie cechy – są oni zarówno ekspertami w swoich dziedzinach, jak i pasjonatami, potrafiącymi przekazać wiedzę w atrakcyjny sposób. Zajęcia stacjonarne odbywają się w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, ale młodzież może również uczestniczyć w kursach online.
Dzięki uczestnictwie w zajęciach dzieciaki rozwijają zdolność do kojarzenia faktów i wyciągania wniosków. Uczą się zarówno słuchać, jak i pracować samodzielnie, a także oceniać źródła – to umiejętności które przydadzą się w szkole, w życiu osobistym, ale także później – na studiach i w pracy
Rozwój dziecka należy wspierać na co dzień, w różnorodny sposób. To dlatego wskazane jest zweryfikowanie oferty lokalnych domów kultury czy centrów naukowych, pod kątem atrakcyjnych zajęć.
Przede wszystkim bierz pod uwagę preferencje dziecka. Możesz coś sugerować, ale nigdy nie próbuj zmusić malucha czy nastolatka do brania udziału w kursach, które zupełnie go nie interesują. Niech dziecko samo wybierze, czy w tym momencie swojego rozwoju woli szachy czy Scrabble, kurs programowania czy fotografii, naukę dodatkowego języka obcego czy harcerstwo.
Słynny brytyjski lider kreatywności i zwolennik doradca naukowy, sir Kevin Robinson, od początku swojej kariery zwracał uwagę na dysproporcje w programach szkolnych, które traktowały sztukę i sport jako aktywności podrzędne. Ostatnie dziesięciolecia badań nie pozostawiają jednak wątpliwości: oba te obszary aktywności są kluczowe dla harmonijnego rozwoju dziecka.
Wspierając edukację malucha, nie zapominaj więc również o jego aktywności fizycznej i twórczej. Zadbaj o to, aby przynajmniej część z jego zajęć stanowiły sport oraz sztuka. W połączeniu z nauką zapewnią one kompleksowy rozwój struktur mózgowych, co w przyszłości przełoży się na łatwość przyswajania nowych informacji, umiejętność nieszablonowego myślenia i ogólne zadowolenie z życia.
Wakacje to najczęściej czas, w którym zajęcia dodatkowe są zawieszone. A inteligentne dziecko szybko się nudzi – jego mózg wymaga stałej stymulacji. Aby nie zwróciło się ono w stronę tabletu czy smartfonu, warto zapewnić mu aktywność także w miesiącach wolnych od nauki szkolnej.
Sprawdź, jakie kolonie czy też półkolonie organizowane są w twojej okolicy. Jeśli masz możliwość, wybierz dla dziecka te, które poza zasłużonym odpoczynkiem, oferują także poszerzanie wiedzy – np. naukę języka obcego czy orientacji w terenie.
Głównym problemem wielu rodziców jest wiek, od którego można rozpocząć posyłanie dziecka na zajęcia dodatkowe. Kiedy najlepiej to zrobić? Tak naprawdę – jak najwcześniej, byle rozsądnie.
Już dla kilkumiesięcznych maluszków dostępne są zajęcia sensoryczne czy umuzykalniające. Kilkanaście miesięcy to dobry czas na zaznajamianie z brzmieniem języka obcego. Wcześnie stymulowany mózg rozwija się szybciej a pasja rozwijana od najmłodszych lat stanowi skuteczną ochronę przed używkami czy biernym wpatrywaniem się w ekran telewizora.
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego też decyzja o rodzaju i ilości zajęć dodatkowych oraz o wieku, kiedy warto je rozpocząć, musi wynikać z rodzicielskiego doświadczenia. Jednocześnie warto wsłuchać się w rady ekspertów: nauczycieli, osób prowadzących kursy i koła zainteresowań, a także psychologów. Przez cały czas najważniejsze pozostaje jednak dziecko – wybieraj zajęcia dodatkowe nie pod kątem własnych ambicji, ale z uwzględnieniem zainteresowań malucha.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.