Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-08-03 12:15:02
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Dbanie o własne zdrowie powinno być ważne dla każdej osoby. Znane jest wszystkim powiedzenie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jest w nim sporo prawdy! Jednak nie każdemu wizyty u lekarza kojarzą się dobrze i czasem trudno się do nich zmusić. Bardzo pomocne może okazać się właściwe wsparcie, okazywane przez partnera, a więc osobę nam najbliższą. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak wesprzeć partnera w dbaniu o zdrowie, to koniecznie przeczytaj dalszą część tego artykułu.
Spora część chorób charakteryzuje się stopniowym narastaniem objawów – najpierw są one subtelne, a wraz z rozwojem choroby stają się coraz bardziej dokuczliwe. Dlatego tak ważne jest przykładanie uwagi do pierwszych niepokojących symptomów i szybka wizyta u lekarza. Na tym etapie może być ważna rola wspierającego partnera, który zachęci do dalszej diagnostyki. Niepokojącymi objawami mogą być m.in. niezamierzona utrata masy ciała, nocne poty, przewlekle utrzymujący się kaszel, krew w kale czy problemy z oddawaniem moczu. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości, które utrzymują się przez jakiś czas, lepiej zawsze zasięgnąć porady lekarskiej, tak by wykryć ewentualną chorobę wcześniej1,2.
W nawiązaniu do poprzedniego punktu: partner powinien zachęcać do regularnych wizyt u lekarza, w celu wykonania podstawowych badań i oceny ogólnego stanu zdrowia. Nie wszystkie choroby dają wyraźne objawy, część z nich zaczyna się niepostrzeżenie i nieprawidłowości można wykryć jedynie dzięki badaniom laboratoryjnym. Dobrym przykładem jest tutaj zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Zwykle przez długi czas jest on bezobjawowy, ale może prowadzić do poważnych następstw, np. zawału serca. Stąd warto co jakiś czas (np. raz do roku) wykonać panel podstawowych testów laboratoryjnych, który pozwoli wykryć zaburzenia we wczesnym etapie[1].
Oprócz wykrywania chorób we wczesnym etapie, ważne jest także zapobieganie ich rozwojowi, poprzez dbanie o prowadzenie zdrowego stylu życia. Duża w tym rola partnera, który zachęci (najlepiej własnym przykładem) do regularnych ćwiczeń fizycznych i przestrzegania zdrowej diety. Może on także pomóc w rzuceniu nałogów (np. palenia papierosów). Drobne modyfikacje mogą wiele zmienić i zapewnić zdrowie na lata. Ważna jest systematyczność i konsekwencja we wprowadzaniu dobrych zmian[2].
Rekomendacje:
Bauer U., E., Briss P., A., Goodman R., A., Prevention of chronic disease in the 21st century: elimination of the leading preventable causes of premature death and disability in the USA. Lancet. 2014; 384(9937).
Rheinberger C., M., Herrera-Araujo D., Hammitt J., K., The value of disease prevention vs treatment. J Health Econ. 2016; 50.
[1] C. M. Rheinberger, D. Herrera-Araujo, J. K. Hammitt, The value of disease prevention vs treatment. J Health Econ. 2016; 50, s. 247-255.
[2] U. E. Bauer, P. A. Briss, R. A. Goodman, Prevention of chronic disease in the 21st century: elimination of the leading preventable causes of premature death and disability in the USA. Lancet. 2014; 384(9937), s. 45-52.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.