Opublikowany przez:
LwiaMatka
2019-08-16 13:11:45
Autor zdjęcia/źródło: Nicole Honeywill / Unsplash
Plamy z kupki dziecka to czasem trudna do sprania śmierdząca sprawa. Jak skutecznie sprać plamę z kupki i o czym warto pamiętać?
O czym warto pamiętać spierając plamy z odchodów? Te podpowiedzi z pewnością przydadzą się w pierwszych reakcjach na plamę:
1. Plamy z kału zapieraj najszybciej jak się da - im dłużej nieczystość pozostaje na tkaninie, tym mocniej się w nią wżera.
2. Staraj się nie wcierać odchodów w tkaninę, usuwając ją wstępnie papierem toaletowym. Wtartą plamę trudniej usunąć.
3. Plamy z odchodów zawsze zapieraj w chłodnej wodzie - ciepła temperatura utrwala plamę.
4. Woda z octem jako płyn do płukania pozwoli uwolnić tkaninę od przykrego zapachu po kupce.
5. Uwaga! Spierając pozostałości kału na tkaninach w umywalce, zawsze pamiętaj po skończonej pracy o dokładnym odkażeniu umywalki i wszystkich sprzętów, które mogły miec kontakt z odchodami. To ważne, by usunąć wszystkie potencjalnie niebezpieczne bakterie z tych miejsc - dokładnie wyczyść umywalkę detergentem, wodą z octem a następnie polej wrzątkiem (który odkazi również rury i wyziewy z nich).
No dobrze, pierwsze spranie wstępne za nami. Jak się teraz pozbyć ciemnej plamy z ubranka lub pościeli?
Jak usunąć plamę z kupki: metoda na mydło
Wstępnie oczyszczone, zaplamione miejsce na ubranku należy zaprać ręcznie w zimnej wodzie z użyciem mydła galasowego. Następnie wyprać tkaninę razem z proszkiem i z wtartym w plamę mydłem. Suszyć najlepiej na słońcu, które dodatkowo rozjaśni przebarwione plamą miejsce.
Jak usunąć plamę z kupki: metoda na amoniak
Jeśli metoda z mydłem zawiodła (bo np. plama była już stara lub wnikła głęboko w tkaninę), plamę po kupce wywabić możemy za pomocą wody amoniakalnej czy rozcieńczonego amoniaku. To metoda żrąca, pamiętajmy więc że może zniszczyć delikatną tkaninę. Należy też czyścić plamę tą metodą w dobrze wentylowanym pomieszczeniu (przy otwartym oknie).
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!