Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-04-17 15:22:07
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Jakie meble kupić? Jak udekorować pokoik? Co i gdzie postawić, żeby było ładnie, wygodnie i bezpiecznie? Poniżej kilka porad – na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Cykl dobowy każdego człowieka zakłada okresy aktywności i spoczynku. W przypadku noworodka proporcje są oczywiście mocno przesunięte w stronę snu, ale już kilkumiesięczne dziecko zaczyna coraz aktywniej poznawać otoczenie. To dlatego już od samego początku w pokoiku dziecięcym warto stworzyć strefy przeznaczone do poszczególnego rodzaju aktywności. Z czasem staną się one miejscami do zabawy, nauki czy relaksu.
Strefa aktywności to miejsce do zabawy. To tutaj powinny znaleźć się mata, kojec, zabawki i inne akcesoria, za pomocą których dziecko uczy się, jak funkcjonuje świat. Z kolei strefa relaksu to łóżeczko a później zwykłe łóżko czy fotel. Obszary te warto rozdzielić aranżacyjnie, aby już na starcie maluch intuicyjnie pojmował ideę work-life ballance.
Pokoik dziecięcy powinien być nie tylko piękny, ale także wygodny – i to zarówno dla malucha, jak i dla jego rodziców. Zwłaszcza przy pierwszym dziecku łatwo jest o popełnienie błędu – mama i tata nie mają jeszcze doświadczenia i sami do końca nie wiedzą, co będzie im potrzebne.
Zastanówcie się, jakich czynności będzie wymagał noworodek? Karmienie, przewijanie, pierwsze zabawy i przytulaski – warto zabezpieczyć miejsce dla każdej z tych aktywności. Do karmienia czy usypiania przyda się wygodny fotel w pobliżu łóżeczka. Rodzinne chwile bliskości można spędzać na grubym, ciepłym dywanie. Z kolei raczkowanie i stawianie pierwszych kroczków będzie znacznie bezpieczniejsze na stabilnym podłożu.
Pokoik to miejsce, w którym będzie się rozwijała dziecięca wyobraźnia. Warto ją wspomóc, stosując ciekawe dekoracje. Idealnie nadadzą się do tego naklejki, które można umieścić na jednej lub kilku ścianach, a nawet na suficie. Ogromny wybór znajdziesz na https://redro.pl/naklejki/przeznaczenia/do-pokoju-dziecka/.
Naklejka to łatwa w montażu i tania ozdoba. Gdy dziecko wyrośnie z jakiegoś wzoru lub po prostu mu się on znudzi, można w kilka chwil i za grosze zastąpić go zupełnie innym. Dodatkowo naklejki są odporne na zabrudzenia i wyjątkowo wielozadaniowe – obserwując je dziecko może uczyć się kolorów, kształtów czy nazw zwierzątek. Mogą one również stanowić podstawę fantastycznych opowieści, snutych na dobranoc.
Pokoik dziecięcy to nie tylko meble i ozdoby. Kilka chwil należy poświęcić także podłodze oraz oknom i drzwiom. Wszystkie te elementy powinny być bezpieczne w użytkowaniu. Na twardą podłogę warto położyć duży dywan, wykładzinę lub piankowe panele – poza zabezpieczeniem przed upadkiem, mają one funkcję ocieplającą i wytłumiającą.
Okna i drzwi również muszą być szczelne i dodatkowo gwarantować, że dziecko nie będzie ich samodzielnie otwierać, póki do tego nie dorośnie. Aby ułatwić zasypianie, w oknach warto także zamontować zaciemniające rolety.
Pojawienie się drugiego dziecka niekoniecznie idzie w parze ze zmianą lokum na większe. Gdy w jednym pokoju trzeba pomieścić noworodka i kilkulatka, sprawy mogą się nieco skomplikować – zwłaszcza jeśli jedno chce spać a drugie się bawić. Ale zasada podziału na strefy pozostaje w mocy.
Ustawienie łóżeczek w pobliżu przyczyni się do zacieśnienia więzi między rodzeństwem. Podobnie w przypadku obszaru służącego do zabawy – przy czym warto zadbać o to, aby maluszek nie miał dostępu do zabawek starszego dziecka, które mogłyby być dla niego niebezpieczne.
Do wizualnego oddzielenia części pokoju należącego do każdego z dzieci, warto zastosować dekoracje – nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedną ścianę zdobiły naklejki z syrenkami, a drugą – z piratami.
O czym jeszcze trzeba pamiętać? Przede wszystkim o tym, że aranżacja dziecięcego pokoju to sprawa bardzo indywidualna – to co świetnie sprawdzi się u jednych rodziców, niekoniecznie zadziała u drugich. Inne są przecież przyzwyczajenia i preferencje dorosłych, a i każdy noworodek ma swój charakter. Warto więc wysłuchać dobrych rad i mając je w pamięci, dokonać wyborów zgodnie z własnym rozeznaniem.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.