Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2015-10-14 11:41:38
(Pixabay.com @ Jak urządzić pokój dla niemowlaka?)
Kącik dla niemowlaka w pokoju rodziców
Dziecko w początkowych latach swojego życia najlepiej czuje się blisko mamy i taty. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa oraz spokoju. Dlatego wielu rodziców decyduje się na zorganizowanie kącika niemowlaka w swojej sypialni. Jest to ważne zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, kiedy przebywa z mamą całą dobę. To wygodne rozwiązanie m.in. w kontekście nocnego karmienia czy upewniania się, że maluszek bezpiecznie śpi. Ma to również swoje minusy: obydwoje rodziców uczestniczy w nocnych pobudkach, mama i tata nie mają intymności oraz tracą przestrzeń dla siebie. Decydując się na spanie z dzieckiem w jednym pomieszczeniu możemy rozważyć dwie opcje: zorganizować przestrzeń tak, by zarówno łóżeczko, komoda jak i przewijak znajdowały się w sypialni bądź urządzić osobny pokój dziecięcy, a w sypialni ustawić drugie łóżeczko bądź kołyskę na czas nocy.
Osobny pokój dziecięcy
Alternatywnym rozwiązaniem jest zaaranżowanie pokoju obok sypialni rodziców (i łazienki - wygodne podczas kąpieli) tak, by zachować odrobinę intymności, a jednocześnie mieć dziecko na tyle blisko, by zareagować w razie potrzeby i móc je kontrolować.
Wiąże się to z nocnym wstawaniem do malucha, gdyż nie mamy go w zasięgu ręki. Drugą ważną kwestią jest to, że malutkie dziecko może mieć zaburzone poczucie bezpieczeństwa będąc odseparowane od rodziców.
Kolorystyka i oświetlenie
Wydaje się, że kolorystyka dziecięca jest dość jasno określona - dziewczęca różowość oraz chłopięce błękity i granaty. Nie trzeba jednak iść tą drogą. Można zdecydować się na zielenie, beże, delikatny pomarańcz lub bardzo praktyczną biel. Jeśli jednak decydujemy się na typowe kolory warto zastosować je umiarkowanie, tak, by nie przytłaczały po wejściu do pomieszczenia.
Biel jest bezpiecznym rozwiązaniem z wielu powodów: tworzy neutralne tło dla wszystkich fantazyjnych, tęczowych dodatków dziecięcych, łatwo ją przemalować na inne kolory, wszelkie wzory i desenie są dzięki niej idealnie eksponowane. Wadą są łatwe zabrudzenia, ale możemy ich uniknąć stosując zmywalne farby.
Jeśli chodzi o lokalizację pokoju, to dobrze byłoby gdyby miał on ekspozycję południową. Pokój powinien być jasny, słoneczny i przytulny. Na wypadek silnego słońca i wczesnych jego wschodów dobrze zakupić grubą roletę, która odizoluje pokój od wczesnego światła wpadającego o wczesnych porankach bądź w upalne dni.
Światło sztuczne powinno być ciepłe i rozproszone. Najlepiej już na początku zaopatrzyć się w lampkę, która zapewni nam źródło światła podczas usypiania i czytania dziecku przed snem oraz nocnego przewijania, a jednocześnie nie będzie oślepiać maluszka.
Ciekawe pomysły i tricki na urządzenie pokoju dziecięcego znajdzie się na http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-pokoj-dziecka/pokoj-dla-niemowlaka,pr7.html.
(Pixabay.com @ Jak urządzić pokój dla niemowlaka?)
Meble w pokoju dziecięcym
Nieodłącznym atrybutem pokoju dziecięcego jest łóżeczko. Wybór jest ogromny, zdecydować można nie tylko o kolorze, ale o kwestii szuflady bądź jej braku, rodzaju drewna, wielkości (w Polsce są dostępne łóżeczka w rozmiarach 120x60 cm i 140x70 cm, te większe zakładają możliwość przerobienia na tapczanik w późniejszym wieku). Nie należy zapomnieć o tym, by upewnić się, czy kupowany przez nas produkt posiada wszelkie niezbędne atesty bezpieczeństwa. Dobrze też, jeśli będzie miał regulowany poziom dna i wyjmowane szczebelki, by można było dostosować wysokość zawieszenia materaca w zależności od rozwoju malucha i pozostawienie mu opcji samodzielnego wyjścia, gdy już podrośnie.
Ustawiając łóżeczko warto pamiętać o tym, by nie stało na linii okno-drzwi - oprócz komfortu malucha w grę wchodzi również ochrona przed ewentualnymi przeciągami.
Alternatywą może być kołyska, ona jednak sprawdza się w przypadku dzieci w pierwszych miesiącach życia.
Kolejnymi niezbędnymi meblami są przewijak - jeśli nasz metraż na to pozwala warto zainwestować w model wolnostojący, z szufladami, które z całą pewnością przydadzą się do przechowywania dziecięcych akcesoriów
i ubranek. Jeśli nie kupujemy przewijaka z szufladami to nieodzownym meblem jest pojemna komoda z szufladami, która pomieści pieluchy, ubranka i pościel dla dziecka.
Dla wygody podczas karmienia warto zakupić również wygodny fotel, który ułatwi nam proces karmienia dziecka.
Należy zwrócić uwagę na to, by każdy z tych sprzętów miał odpowiednią wysokość, która będzie adekwatna do wzrostu rodziców tak, by nie musieli nadwyrężać kręgosłupa.
Wybiegając w przyszłość, gdy nasz szkrab będzie raczkował, a później chodził zwróćmy uwagę na przyjazną naszemu dziecku podłogę. Podłoga drewniana bądź panele i ułożony na nich dywan będą praktyczniejszym i łatwiejszym w utrzymaniu czystości rozwiązaniem niż położenie na całej podłodze wykładziny.
Dekoracje pokoju dziecięcego
Do trzeciego miesiąca życia dziecko ma problemy z rozróżnianiem kolorów i ostrym widzeniem konturów. Najlepiej poznaje twarze rodziców, ale i to pod warunkiem, że nie są oddalone na odległość większą niż 20 cm. Z upływem kolejnych tygodni wzrok dziecka się poprawia i powoli można mu wprowadzać do otoczenia zabawki i dekoracje. Najlepiej widocznymi przez nie kolorami są kontrastujące biel i czerń, ewentualnie czerwień. Dlatego dopiero kilkunastotygodniowemu maluchowi warto zawiesić nad łóżeczkiem karuzelę i najlepiej w wyrazistych barwach.
gocha2323 2016.05.19 12:00
ale śliczny pokój! Cudo!
gocha2323 2016.05.19 11:59
ale śliczny pokój! Cudo!
109.231.*.* 2016.05.17 19:16
Pokój małego dziecka powinien być skąpany w kolorach, najlepiej dobrać jakieś fajne mebelki, my kupiliśmy taki zestaw w Agata Meble i ozdobić kolorowymi zabawkami i dodatkami.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.