Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-01-23 09:57:39
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Rządowa interwencja w regulacje cen prądu w bieżącym roku opiera się na trzech filarach: obniżeniu podatku akcyzowego, określeniu niższej opłaty przejściowej oraz stworzeniu Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Takie działanie ma na celu zamrożenie podwyżek prądu w 2019 roku. Jak podaje jednak portal Business Insider (10 stycznia 2019 r.), warszawski dostawca prądu (Innogy) zaczął na początku stycznia bieżącego roku wysyłać do swoich klientów informację na temat wyższych rachunków. Podwyżka wg danych wynosi 12 proc. Nie wiadomo więc, na ile zapowiadane zamrożenie podwyżek będzie realizowane. Działania związane z zamrożeniem cen prądu to jednorazowy wydatek dla budżetu państwa na poziomie 9 mld złotych – tyle bowiem wyniesie pokrycie podwyżek energii dla wszystkich Polaków.
Eksperci szacują, że na cenę prądu w kolejnym roku (2020) będzie miała wpływ podwyżka z 2019 roku (która wówczas będzie nieodczuwalna dzięki dopłatom) oraz podwyżka, która nastąpi na przełomie 2019/2020 roku.
Prognozy ekspertów nie są optymistyczne. Szacują oni, że w latach 2020-2030 ceny prądu będą nadal wysokie, natomiast naturalna obniżka może nastąpić dopiero około 2035 roku – pod warunkiem, że Polska wyłączy bloki węglowe. Jednak w najbliższym dziesięcioleciu podwyżka ma sięgać kilkunastu procent względem 2015 roku. Tym samym koszt energii w Polsce pobije rekord cen prądu w całej UE.
Instalacja paneli fotowoltaicznych daje nam możliwość osiągnięcia pełnej niezależności od podwyżek prądu. Dzisiaj taka inwestycja zwraca się średnio w 8 lat, a dobrej jakości panele mogą nam służyć bezawaryjnie i bez spadku mocy przez ponad 25 lat. Oszczędności w perspektywie stałych podwyżek cen energii wynoszą więc ok. 50 tys. zł. Dla wielu jednak taka inwestycja to zbyt duży jednorazowy wydatek. Problemowi mogą zaradzić dofinansowania z Unii Europejskiej. Kolejny argument stosowany przez przeciwników paneli to twierdzenie, że Polska jest krajem, w którym nie ma dostatecznej ilości słońca, aby urządzenia były wydajne – a to mija się z prawdą. Wystarczy wziąć pod uwagę naszych zachodnich sąsiadów. Przykładowo w Niemczech produkcja energii z paneli fotowoltaicznych rocznie wynosi ok. 40 Gwh. Dla porównania obecnie w Polsce jest to wynik 0,04 Gwh.
Przeczytaj także artykuł „Panele fotowoltaiczne – cena i opłacalność”.
Ostatnie lata to znaczny spadek kosztów (o około połowę) instalacji fotowoltaiki. Warto więc przyjrzeć się dokładniej zaletom i wadom takiej instalacji w obliczu rosnących cen prądu.
Korzyści z instalacji fotowoltaiki:
Wady instalacji fotowoltaicznej:
W Polsce funkcjonuje wiele programów dotujących panele fotowoltaiczne. Wsparcie możemy również otrzymać w postaci kredytu częściowo umarzanego od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Banki również chętnie udzielają korzystnie oprocentowanych kredytów na takie instalacje. Innymi instytucjami wspierającymi odnawialne źródła energii są Bank Ochrony Środowiska, a także lokalne urzędy gmin.
Artykuł powstał we współpracy z JakBudowac.pl – serwisem z poradami na temat budowy domu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.