Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2015-03-30 17:58:03
Na początek wyjaśnienie, czym jest kolka niemowlęca. Zarówno jelita dziecka, jaki i mechanizmy prawidłowego połykania pokarmu nie są u dziecka w pełni rozwinięte zaraz po urodzeniu. Organizm musi się nauczyć przyjmować pokarmy, gdyż w życiu płodowym wszystkie substancje były mu dostarczane razem z krwią pępowinową, więc nie musiał korzystać ze swojego przełyku, żołądka i jelit. Niedojrzałość układu pokarmowego dziecka powoduje, że w jego jelitach gromadzi się powietrze, które jest podejrzewane o bycie przyczyną kolek niemowlęcych. Powoduje ono pociąganie jelit, co powoduje ból brzucha, a tym samym płacz dziecka. Powoduje to straszny ból brzucha, a tym samym płacz dziecka. Ponadto maluszek będzie podciągał nogi do góry, nieświadomie próbując zminimalizować owo pociąganie. W związku z powietrzem znajdującym się w pętlach jelitowych brzuszek dziecka będzie wzdęty.
Aby bóle takie mogły być nazwane kolką niemowlęcą konieczne jest spełnienie odpowiednich kryteriów. Ból taki musi trwać co najmniej 3 godziny i zdarzać się co najmniej 3 razy w tygodniu. Ponadto dziecko musi mieć udokumentowane prawidłowe wzrastanie i przybieranie na masie, dzięki czemu lekarz będzie wiedział, że jego bóle brzucha nie są spowodowane żadną przyczyną organiczną. Jest to ważne, gdyż mimo tego, że pozostałe przyczyny, takie jak wgłobienia lub zwężenia jelit czy choroby metaboliczne takie jak porfiria są znacznie rzadsze, mogą one stanowić zagrożenie dla życia i rozwoju dziecka, jeśli odpowiednio szybko nie zostanie podjęte działanie terapeutyczne.
Pierwszym krokiem do zmniejszenia ilości epizodów kolek jest zmiana diety dziecka. Jeśli jest karmione mlekiem matki, to ona musi zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe. Przede wszystkim powinna zrezygnować z mleka krowiego. Jest to najczęstsza przyczyna alergii u niemowląt, dlatego warto wyeliminować ten czynnik, który może szkodzić dziecku. Ponadto młoda mama musi odstawić na czas karmienia takie produkty jak jajka, marchewka, orzeszki ziemne czy ryby, które również są silnie alergizujące. Inne orzechy oraz produkty spożywcze zawierające dużo garbników, takie jak herbata, kawa czy kakao, w tym czekolada, również są podejrzewane o powodowanie kolek u niemowląt. Oczywiście jeśli długotrwałe odstawienie tych produktów nie przynosi poprawy, można bez wyrzutów sumienia powrócić do swoich nawyków żywieniowych, gdyż przyczyna nie leżała w ich spożywaniu. Jeśli zmiana diety nie pomogła, lub dziecko było karmione mlekiem modyfikowanym, warto spróbować mleka specjalnie przeznaczonego dla dzieci z kolką, takiego jak Bebiko Comfort 2. Nie tylko to, co dziecko je ma znaczenie, ale również to, jak je. Bardzo ważnym jest, by zapewnić dziecku spokój podczas karmienia oraz nauczenie go, by nie jadło zbyt łapczywie. Pomoże również karmienie od razu na żądanie, gdyż dzięki temu nie będzie bardzo głodne i nie będzie się spieszyło z jedzeniem. Ponadto należy trzymać dziecko z dala od dymu tytoniowego, gdyż ma on udowodniony wpływ na występowanie kolek u niemowląt.
Gdy już napad kolki nastąpi, trzeba zabrać maluszka do spokojnego, cichego miejsca. Najlepiej, żeby było lekko przyciemnione, ale jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy, że nie będzie w nim bardzo intensywnego światła. Można spróbować puścić jakiś monotonny, spokojny dźwięk w tle, na przykład suszarkę, albo spokojnie, cichym głosem uspokajająco mówić do swojego dziecka. Należy delikatnie spróbować masować brzuszek dziecku i kołysać go powolutku, w ramionach lub w łóżeczku. Jeśli jednak dziecko zacznie mocniej płakać gdy próbujemy coś takiego zastosować, należy przerwać, gdyż dla niektórych dzieci może to być bardziej bolesne lub niepokojące. Nie wolno podawać dziecku ŻADNYCH leków czy ziółek nie przepisanych przez lekarza, gdyż możemy naszej pociesze poważnie zaszkodzić.
Kolki u niemowląt wraz z wiekiem dziecka przestają występować, ponadto nie powodują żadnych trwałych uszczerbków na zdrowiu czy rozwoju dziecka. Jednak są bardzo przykrym doświadczeniem i należy starać się im zapobiegać i odpowiednio łagodzić ich przebieg dla spokoju swojego i dziecka.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.