Opublikowany przez: ULA 2012-06-05 13:30:24
Kiedy najwcześniej dziecko może rozpocząć swoją przygodę z piłką nożną?
Coraz częściej na boisko ruszają już przedszkolaki. Standardem stają się spotkania z maluchami w wieku 5-6 lat. Nie możemy ich jednak jeszcze nazwać stricte treningami piłkarskimi – są to raczej ćwiczenia oraz zabawy oswajające dziecko z piłką.
Jakie zalety niesie za sobą gra w piłkę nożną?
Piłka nożna, tak jak każda inna forma ruchu, jest ona nieodzownym warunkiem prawidłowego rozwoju dziecka. Kształtuje zdolności motoryczne, a także umiejętności współpracy w grupie, dyscypliny i odpowiedzialności.
Jak często i intensywnie na początku maluchy powinny mieć kontakt z futbolem?
Na tym poziomie nie powinniśmy ściśle określać długości treningów. Najważniejsza jest radość i chęć zdobywania coraz to nowych umiejętności. Jeśli na starcie zniechęcimy dziecko, to raczej nie możemy spodziewać się później wybitnych osiągnięć. Oczywiście na spotkaniach powinna obowiązywać dyscyplina, ale dzieci muszą mieć przede wszystkim możliwość zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu.
Przygodę z piłką powinniśmy zaczynać od zabawy i prostych ćwiczeń kształtujących koordynację, oswajających z piłką i doskonalących sprawność ruchową. Podsumowując, chodzi o naukę przez zabawę.
Po czym poznać, że dziecko ma talent i może wiele osiągnąć na boisku?
Spostrzegawczy rodzic lub trener od razu zauważy predyspozycje młodego piłkarza. Świadczą o tym między innymi sprawny sposób obchodzenia się z piłką, szybkość, pasja… Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli na początku nie jest fantastycznie, warto kontynuować treningi, ponieważ dość często dopiero z czasem mogą pojawić się widoczne postępy pozwalające na rozwijanie się w futbolu.
Jaki powinien być kolejny etap w drodze dziecka na znamienite murawy?
Gdy maluch rozpoczyna szkołę podstawową (w wieku 6-7 lat) warto poszukać lokalnego klubu piłkarskiego prowadzącego treningi dla najmłodszych. Na szczęście coraz więcej polskich klubów – m.in. nasz Huragan Morąg - zarówno w małych miejscowościach jak i w wielkich miastach rozumie potrzebę pracy z najmłodszymi.
Warto wziąć także udział w programach takich jak Akademia Orlika, gdzie dzieci nabywają wielu niezwykle ważnych umiejętności: pokonują tory przeszkód, ćwiczą koordynację oraz panowanie nad piłką, a także rozwijają swoją szybkość.
A co z dziewczynkami? Czy futbol to tylko gra dla chłopców?
Oczywiście istnieją, i mają się bardzo dobrze, kobiece drużyny piłki nożnej. Dla nich także rozgrywane są mistrzostwa, a najlepsze piłkarki mogą liczyć na karierę. Dlatego jeśli dziewczęta lubią kopać piłkę, warto zachęcać je do rozwijania się w tym sporcie. Każda forma ruchu jest tutaj godna pochwały.
Jak wyglądały początki znanych i lubianych polskich piłkarzy?
Jakub Błaszczykowski – już jako 7-latek rozpoczął treningi w Rakowie Częstochowa. W wieku siedemnastu lat trafił do Górnika Zabrze, dwa lata później debiutował w reprezentacji Poslski, a trzy lata później zwerbowano go do Wisły Kraków. Już 22-letni Błaszczykowski wyjechał do znanego niemieckiego klubu Borussia Dortmund.
Jerzy Dudek – mając 12 lat grał już w drużynie trampkarzy, a po trzech latach zaczął trenować wśród juniorów Górnika Knurów. Jako 18-latek trafił do III-ligowej Concordii Knurów, a nastpnie docenili go trenerzy I-ligowego Górnika Zabrze. Pięć lat później Jerzy Dudek został powołany do reprezentacji Polski.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
95.40.*.* 2013.05.21 22:03
jak sie ma fajnego trenera to tak, ale nie stary trener u maluchów przez którego rezygnują chłopcy.Piłka jest wtedy fajna.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.