Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-08-30 15:29:39
Doskonałym prezentem dla naszej pociechy z okazji pojawienia się pierwszego ząbka będzie dziecięca szczoteczka i pasta do zębów. Warto bowiem przyzwyczajać malucha do codziennej higieny jamy ustnej od samego początku, ponieważ dzięki temu unikniemy wielu chorób dziąseł i zębów. Przede wszystkim uchronimy nasze dziecko przed próchnicą.
Próchnica jest chorobą zakaźną tkanek twardych zęba, która jest wywołana działaniem bakterii. Dolegliwość objawia się demineralizacją substancji nieorganicznych, po której dochodzi do proteolizy substancji organicznych spowodowanych działaniem kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej wskutek metabolizmu cukrów pochodzenia wewnątrz - i zewnątrzustrojowego. W wyniku próchnicy następuje stopniowe odwapnienie i rozpad twardych tkanek zęba, co powoduje nie tylko postęp choroby, ale także przenoszenie się jej na zdrowe zęby.
Problem próchnicy w Polsce dotyczy aż 95% osób dorosłych oraz ponad połowy kilkuletnich dzieci i co drugiego nastolatka. Dentyści biją na alarm i przypominają o regularnej higienie jamy ustnej, która zapobiega rozwojowi bakterii wywołujących tę chorobę. Specjaliści podkreślają także, że choroby zębów mogą być przyczyną znacznie poważniejszych dolegliwości, w tym groźnych chorób serca.
Według opinii naukowców możemy wyróżnić cztery podstawowe powody występowania próchnicy. Główną winą za wywoływanie choroby specjaliści obarczają bakterie. Pozostałe trzy składniki chorobotwórcze to cukry, podatność zębów oraz czas.
Choć jamie ustnej człowieka żyje około trzystu gatunków bakterii, a ich łączna liczba wynosi prawie pięćdziesiąt miliardów, to większość z nich jest zupełnie nieszkodliwa. Powodem próchnicy są wyłącznie drobnoustroje rozkładające cukry, produkujące kwasy organiczne i dobrze tolerujące środowisko kwaśne. Bakterie z gatunku Streptococcus mutans tworzą płytkę nazębną, która występuje w formie miękkiego, szczelnie przylegającego do powierzchni zębów żółtego nalotu, i stanowią aż osiemdziesiąt procent jej masy. Na pozostałe dwadzieścia procent składa się organiczne podłoże umożliwiające drobnoustrojom przyleganie do szkliwa. Działanie bakterii niejako trawi warstwę ochronną zęba, przyczyniając się do powstawania próchnicy.
Mało kto wie, że rozwojowi próchnicy nie sprzyjają tylko czysta woda, tłuszcze i woda, dlaczego bardzo często podjadamy między posiłkami, sięgając po cukierki, batoniki, ciastka czy nawet słodkie owoce. Nie pomagają nam także słodzona kawa i herbata oraz soki i inne słodkie napoje. Cukry dostające się do jamy ustnej stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które namnażają się w zastraszającym tempie, powodując rozwój próchnicy.
Jeśli nie myjemy zębów po każdym posiłku (a szczególnie po słodkiej przekąsce), dajemy bakteriom czas na trawienie szkliwa, dzięki czemu choroba szybko postępuje i rozprzestrzenia się w całej jamie ustnej. Regularna higiena jamy ustnej jest zatem bezwzględną koniecznością.
Specjaliści podkreślają, że na rozwój próchnicy ma też wpływ indywidualna podatność zębów. skłonność do chorób zębów ma różne źródła: może być spowodowana zarówno predyspozycjami genetycznymi, jak i warunkami socjalnymi, w jakich dorasta i żyje człowiek. Nie bez znaczenia jest też dostarczanie fluoru i wapnia w okresie płodowym i w okresie wzrostu.
Podstawowym sposobem zapobiegania próchnicy jest regularna higiena jamy ustnej. Powinniśmy pamiętać, by wykształcić u dziecka nawyk mycia zębów po każdym posiłku jak najwcześniej, dzięki czemu chorobotwórcze drobnoustroje nie będą się namnażać. Zęby należy myć minimum dwie minuty, a następnie dokładnie nitkować. Dodatkowo można stosować specjalne płyny do płukania jamy ustnej. Należy także pilnować, by nasza pociecha jadła jak najmniej słodyczy. Nie powinniśmy zapominać o regularnych kontrolach u dentysty, który w razie potrzeby odpowiednio wcześnie zareaguje na problem naszego dziecka. Jeśli maluch ma skłonność do próchnicy, warto zapytać specjalisty, jak sobie z nią radzić.
Producenci (colgate.pl) past do zębów i akcesoriów do higieny jamy ustnej wychodzą naprzeciw potrzebom najmłodszych i proponują szczoteczki do zębów przeznaczone dla maluchów (już od pierwszego ząbka!). W sprzedaży są także delikatne pasty do zębów przeznaczone dla najmłodszych. Warto jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać dziecko do codziennej higieny jamy ustnej i mycia zębów po każdym, nawet najmniejszym posiłku, co wykształci u niego prawidłowe nawyki i zapobiegnie próchnicy oraz innych chorób zębów.
gocha2323 2016.09.04 22:33
mój synek ma na szczęscie wykształcony nawyk mycia zębó, myje dosłownie zęby po kilka razy dziennie! teraz chcę jemu kupić szczoteczkę elektryczną!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.